Ще 2007 року на площах Чернівців встановили приховані камери відеоспостереження. Пізніше вони з’явилися і в інших громадських місцях. Чи виправдали відеокамери витрачені на них кошти, ми запитали у співробітника центру зв’язків із громадськістю управління МВС в області Олексія ПОНОМАРЕНКА.
– Загалом у місті, не враховуючи Садгори, є 32 камери відеоспостереження, – розповів Олексій Пономаренко. – Із них декілька знаходяться на Центральній, Соборній, Театральній площах та площі Філармонії. Вони працюють цілодобово. Камери добре знімають і вночі. Відео постійно записується на комп’ютери і зберігається впродовж року. Усі камери працюють у режимі патрулювання, постійно обертаючись. За необхідності з пульту керування ними можна управляти і збільшувати зображення настільки, що можна чітко бачити обличчя людей чи номери автомобілів. А ще з камер можна розгледіти банкомати. 2008 року дві камери встановили на площі Турецької Криниці. Одна камера спрямована на саму площу, інша – на квітковий годинник.
Ще 20 камер знаходяться на кладовищі на вулиці Зеленій, стадіоні "Буковина", у парку Шевченка та на Центральному міському кладовищі. Вони також працюють у режимі запису, і ці записи переглядають лише у разі якогось порушення. Бо щоби переглянути запис за добу навіть у прискореному режимі, треба витратити як мінімум чверть цієї доби.
За відеокамерами з чергової частини обласного управління МВС стежать троє співробітників міліції. Вони змінюють одне одного через добу. Коли працівник чергової частини помічає порушення, він по радіозв’язку повідомляє про це патрульних, які чергують у потрібному районі, і вони наводять порядок.
– Камери мають економний ефект, – стверджує Олексій Пономаренко. – Одна людина, яка за ними стежить, замінює чотири патрулі. Крім того, патруль працює вісім годин на добу, а за камерами спостерігають цілодобово. Зараз патрулі стоять лише у недосяжних для камери зонах. Крім того, тепер суди приймають докази у вигляді відеоматеріалів. Тож якщо камери зафіксують якесь порушення, його потім можна довести. Одного разу на площі Філармонії був випадок злісної непокори міліціонерам. Камери усе зафіксували, і це допомогло довести, хто винен. Наприклад, відеоспостереження зафіксувало обмін валюти на одній із вулиць, і наші працівники вжили відповідні заходи.
Щодо кладовищ, на них за останні два роки камери не зафіксували актів вандалізму.
Загалом на відеоспостереження УМВС було виділено майже 250 тисяч гривень, із яких 134 тисячі гривень – внесок міської ради в програму боротьби зі злочинністю.
– Зараз УМВС здійснює роботи з налагодження відеоспостереження на місці, – продовжує Олексій Пономаренко. – Хотілося би побудувати у місті єдину інформаційну мережу, за якою би можна було передавати відеосигнали. Тож зараз за рахунок фірм "Нейронсістемс" та "Intertel.com" здійснюються роботи з укладання ліній зв’язку. Ми вже запустили лінії між УМВС та Першотравневим райвідділом, лінія продовжена аж до Гравітону. Вона дозволяє встановити відеоспостереження на зупинці на вулиці Фастівській, де інтенсивний рух і велике скупчення людей. Також протягнули лінію до вулиці Чапаєва і будемо потроху просуватися у бік Годилова, що дасть можливість встановити камери на перехресті вулиці Червоноармійської – проспекту Незалежності. Плануємо запустити лінії між УМВС та відділом інформаційних технологій на вулиці Кармелюка, щоби нас могла бачити і чергова частина Шевченківського райвідділу.
– Взагалі ми повинні самі себе захищати. Зокрема приватні підприємці можуть самі встановлювали камери відеоспостереження біля своїх торгових точок, – продовжує Олексій Пономаренко. – А ми би створили локальну інформаційну мережу і мали доступ до їхньої відеотехніки. Ми вже встановили пряму лінію, яка у режимі реального часу може бути підключена до таких торгових об’єктів. Якби камери відеоспостереження могли передавати сигнали тривоги, це взагалі було би чудово: сигнал лунає, в оператора висвітлюється місце події, і міліція оперативно реагує на ситуацію.
Галина МАРКІВ