"Після закінчення дев’ятого класу я поїхала до літнього табору, – розповідає школярка Тетяна. – Дівчата з мого загону зустріли мене запитанням: "Палиш?" Я відповіла, що ні. "Усе зрозуміло", – сказали вони і в перші дні навіть не хотіли зі мною спілкуватися. Та й справді, про що нам розмовляти, якщо усі дівчата ховалися у туалеті і там палили?"
За даними опитування учнів, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень за підтримки ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН), 63 відсотки дітей у 15 років мають досвід паління, 91 відсоток вживали алкоголь, а 14 відсотків курили марихуану.
– Це набуває масового характеру і перетворюється на стиль життя, – зазначає голова правління інституту Ольга БАЛАКІРЄВА. – Практично п’ята частина однолітків (22 відсотки) нам сказали, що їхні друзі щонайменше раз на тиждень напиваються.
Ми вирішили з’ясувати причини, чому підлітки взагалі починають вживати алкоголь і палити. Виявилося, більшість роблять це під впливом поганої компанії. Мовляв, усі палять, чому б і мені не спробувати? А то буду білою вороною…
– Вперше спробував палити у п’ятому класі, мене навчила старша сестра, – розповідає 15-річний студент профтехучилища Петро. – А стабільно палю з 14 років. Потрапив у погану компанію, де усі пили і палили. Мене, звісно, ніхто не змушував, але я сам почувався некомфортно через те, що не такий, як усі. Вирішив спробувати. Спочатку не дуже сподобалося, але з часом увійшло в звичку. Палю й досі. На день мені вистачає пачки цигарок, іноді більше. Щодо алкоголю, то найбільше люблю пиво – щодня випиваю по пляшці. Захопився алкоголем, відколи вступив до училища і поселився у гуртожитку. Там усі п’ють як не горілку, то пиво. Розумію, що це погано, і після закінчення училища хочу кинути пити. А кинути палити… не знаю, чи вистачить духу.
Ще однією причиною тінейджери називають стреси, проблеми з навчанням.
– До алкоголю тягне, коли у мене поганий настрій, – зізнається студент-першокурсник Валерій. – Мій улюблений напій – "Revo", хоча він дуже шкідливий. А ще люблю пиво.
– До рота цигарку тобі ніхто тикати не буде, – вважає 17-річна Юля. – Вперше спробувала палити у 15 років з друзями. Скурила одну, другу, третю цигарку, а потім потроху звикла. У день викурюю майже пачку цигарок. Займаюся волейболом, і паління заважає. Я хочу кинути. Але навчаюся в 11 класі, скоро тестування, і я дуже хвилююся. А до цигарки тягне, коли роздратована і треба заспокоїтися.
– Палити почав у сьомому класі, – розповідає 11-класник Денис. – Відразу відчув себе таким дорослим! А ще паління допомагає подолати стреси. Зараз палю майже пачку на день. Коли у мене з’явиться дівчина, можливо, кину.
ДУМКА
Наталя, психолог-консультант служби "Довіра":
– Підлітки починають пити і палити у ранньому віці, бо хочуть виглядати дорослішими. Також, якщо раніше такі речі суворо заборонялися, то зараз панує вседозволеність. А ще щодня дискотеки до ранку, тусовки, і підліткам потрібен допінг. Добре, якщо вони лише спробують і кинуть, але ж багато хто втягується. А дитячий алкоголізм, особливо серед дівчаток, є невиліковним. Часто дитина потрапляє до компанії, у якій всі палять і п’ють. І вона, щоби стати своєю, також починає захоплюватися шкідливими звичками.
Галина МАРКІВ
30-04-2009, 10:45
0
3 485