Слабкий землетрус силою до трьох балів за 12-бальною шкалою відчула область 25 квітня.
– Поштовхи було зафіксовано о 20.20, – розповів директор геофізичної лабораторії ЧНУ Андрій НІКОЛАЄВ. – У Чернівцях поштовхи були силою до трьох балів. Землетрус класифікується як слабкий. Відчували його не скрізь, а найбільше – мешканці верхніх поверхів багатоповерхівок.
Фахівці ГУ МНС пошкоджень будівель внаслідок земних поштовхів не зафіксували.
Епіцентр землетрусу знаходився в Румунії за 250 кілометрів від Чернівців у горах Вранча на глибині 96 кілометрів. Його відчули й інші міста. Так, за даними Андрія Ніколаєва, у Кишиневі потужність поштовхів становила п’ять балів, у Бухаресті – до шести балів.
Гори Вранча часто стають епіцентром землетрусів. У геофізичній лабораторії зібрано дані, зокрема й літописні, майже за тисячу років – починаючи з 1091 року. За цей період наш регіон відчув 53 землетруси. Найсильніший із них стався 22 жовтня 1802 року. Тоді, за опосередкованими даними, сила поштовхів сягнула семи балів. У геофізичній лабораторії вважають, що потужніші землетруси у нашому регіоні неможливі. Останній з відчутних землетрусів стався четвертого березня 1977 року. Його поштовхи сягали шести балів. Жоден із землетрусів не спричинив руйнувань чи жертв.
Водночас інший епіцентр землетрусів знаходиться під Чернівцями, де проходить кілька тектонічних розломів, які періодично спричиняють поштовхи земної поверхні. Два розломи проходять практично під центром міста, ще один – біля гори Цецино. За словами Андрія Ніколаєва, лише за останні чотири роки зафіксовано 110 невеликих землетрусів, епіцентри 20 з них розташовувалися безпосередньо під Чернівцями. Найсильніший "домашній" землетрус стався 1950 року. Тоді сила поштовхів становила чотири-п’ять балів, людей (землетрус стався вночі) підкидало в ліжках.
Однак розломи під нашими ногами не становлять загрози, стверджують фахівці. А от гори Вранча є епіцентром більш небезпечної сейсмічної активності.
Ігор ДОВГАНЬ
28-04-2009, 10:47
0
3 707