Кореспондент "МБ" напередодні 23-річчя аварії на Чорнобильській АЕС з’ясовувала, який радіаційний фон у Чернівцях. Для цього разом з інженером-фізиком обласної СЕС Олександром ТИМЧУКОМ перевіряли рівень радіації у спальних районах та у місцях значного скупчення людей.
На Центральній площі дозиметр показав 0,010 мР/год.
– Такий рівень радіації не є перевищенням, – пояснює Олександр Тимчук. – За документами, нормою гамма-випромінення вважається рівень до 0,030 мР/год, а показники на Центральній площі втричі нижчі норми.
Наступним місцем, де ми вимірювали радіацію, вибрали залізничний вокзал. Тут рівень був трохи нижчий, ніж на Центральній площі, – 0,009 мР/год.
Вирушаємо до Калинівського ринку. Дорогою Олександр Тимчук розповідає, що радіацію обласна СЕС вимірює у двох контрольних точках – на вулицях Головній та Гакмана.
– Перевищення радіації не фіксуємо ні в місті, ні в області впродовж кількох останніх років, – продовжує Олександр Анатолійович. – А ось 1986 року, розповідають співробітники, впродовж кількох місяців було значне перевищення рівня радіації на Буковині. Але за два-три місяці повернулося до норми. Колись навіть починали малювати схему радіологічного забруднення Чернівців, але так і не завершили. Зараз максимальний рівень радіації, який виявляємо у місті – 0,017 мР/год, за норми – 0,030 мР/год.
Зупиняємося одразу навпроти центрального входу на Калинівський ринок. Тут дозиметр показує рівень – 0,011 мР/год. Перевищення теж немає.
Наступними досліджуємо спальні райони. Рівень радіації на "Гравітоні" та на бульварі Героїв Сталінграда майже однаковий – 0,011 мР/год. А ось біля готелю "Черемош", що на вулиці Комарова, показники дозиметра кілька разів змінюються. Зрештою виводимо середній рівень радіації – 0,014 мР/год.
Насамкінець вирішуємо поміряти радіацію у парку "Жовтневий", де саме гуляє чимало людей. Вибираємо алею біля входу в парк на вулиці Гайдара. Дозиметр показує 0, 011 мР/год. Тож, дослідивши кілька місць у Чернівцях, у жодному з них не виявляємо перевищення рівня радіації.
важливі запитання
Коли вищий рівень радіації – влітку чи взимку?
Вищий радіаційний фон влітку. Влітку висока температура та низька вологість, а також постійний пил. Коли спека, весь пил підіймається – і це дає вищий фон радіації. Тому, наприклад, взимку маємо 0,012 мР/год, а влітку – 0,017 мР/год. Так само вищим може бути рівень, коли вітряна погода.
Чи може впливати на радіаційний фон велика кількість транспорту?
Загалом загазованість від транспорту не впливає на рівень радіації. Але якщо транспорт підіймає пил, то підвищується і рівень радіації.
Антени мобільного зв’язку впливають на підвищення рівня радіації?
Антени дають зовсім інше випромінення – електромагнітне. Це зовсім інший спектр, який не викликає до підвищення радіації.
Як можна перевірити рівень радіації?
Щоби перевірити рівень радіації у місті, потрібно написати заяву до міської санепідемстанції, якщо в області – до обл
Людмила ОСАДЧУК
23-04-2009, 11:40
0
3 736