Щойно почалася весняна повінь (танення снігу в горах), областю ширяться чутки про паводок. Мовляв, нинішнього року він буде страшнішим, ніж торік у липні. І взагалі серйозно топитиме область тепер щороку. Фахівці такі розмови спростовують, наголошуючи, що хоч область і паводконебезпечний регіон, але настільки серйозні наслідки дощів, як були минулого літа, бувають раз-два на сто років (попередні рази область серйозно потерпіла від паводків 1911 і 1969 років).
Через дев’ять місяців після паводку в мікрорайоні Ленківці, здавалося би, нічого не нагадує про стихію. Район чистий, заасфальтована дорога, доглянуті подвір’я.
Але Любов СОРОХАН, голова комітету мікрорайону, депутат міської ради, розповідає, що острах у людей залишився. Особливо неспокійно стає, коли починаються дощі. Хтось тримає черговий ліхтарик, щоби вночі вийти подивитися на Прут, хтось стежить за саморобними мірками, наскільки піднялася вода.
– Коли вода в річці сильно піднімається, вночі вже ніхто не спить, – каже Любов Григорівна.
Вона показує на "острови" в руслі Пруту, що утворилися з каміння, поламаних дерев, дахів будинків і іншого сміття. Русло так і не почистили. Береги укріпили, але якби побудували серйозну дамбу, мешканці почувалися би впевненіше.
Хата Петра Веренька – єдина в Ленківцях отримала першу категорію. Її зсунуло, коли вода піднялася до підвіконь. Саме на цьому рівні стін практично не залишилося.
Пан Петро отримав допомогу від держави і спонсорів, на ці гроші звів коробку і накрив її. Але закінчити нову будову грошей бракує, тому з сім’єю винаймає квартиру. Планував нинішнього року довести до ладу хоча би перший поверх, але новосілля відкладається.
– Не вірю, що буде повінь, і не боюся, – каже Петро ВЕРЕНЬКО. – Щоби ми ще в Бога не просили тієї води.
В будинку Флоріки ФОТІЙ досі триває ремонт, під час паводку на цьому і сусідніх подвір’ях вода стояла 10 днів. Незважаючи на те, що зробили дренаж глибиною на два метри, вода донедавна просочувалася крізь стіни. "У мене було відчуття, що земля стільки натягнула води, що ніколи це не закінчиться", – ділиться спогадами жінка.
Майже в кожній хаті Ленківців є човен, коли вода прийшла, пересувалися на них. Сім’я Флоріки Фотій купила його для відпочинку. А став він у нагоді з іншої причини.
Наразі на Буковині закінчується весняна повінь, яка супроводжувалася підйомами рівнів води. Найвищий рівень сягав двох метрів. За словами Тетяни НЕГАДАЙЛОВОЇ, начальника обласного гідрометеоцентру, в горах вже сніг зійшов, і повінь минула спокійно. Танення снігу не супроводжувалося дощами, тому значного підйому води в річках не було.
– Повені для Буковини історично менш небезпечні, ніж дощові паводки, – каже Тетяна Негадайлова. – Ми живемо в паводконебезпечному районі, де ризик паводків існує з травня до вересня.
В гідрометеоцентрі стверджують, що тепер багато "народних синоптиків" роблять прогнози, але не завжди до цього варто ставитися серйозно. Спрогнозувати паводок в гідрометеоцентрі можуть за три-чотири доби. За словами Тетяни Негадайлової, нинішнього року, можливо, вода в окремих притоках і підніматиметься після дощів, але навряд чи варто боятися води настільки руйнівної сили, якою вона була торік у липні.
Марина КАРАСЬОВА