26 березня з невідомих причин косяки товстолобика, всупереч звичній поведінці риби під час спуску води на греблі, пішли за течією, перетворивши територію нижнього б’єфу Дністровської ГЕС на рибне кладовище. За даними екологів, риби загинуло на 30 мільйонів гривень. Енергетики Дністровської ГЕС з цими даними не погоджуються, але не проти з’ясувати реальні причини екологічного лиха та уникнути його у майбутньому.
За словами директора Дністровської ГЕС Володимира ШЕВЧУКА, чотири-п’ять років тому рибники чотирьох сусідніх областей на спільній нараді узгодили пропозицію запустити мальок товстолобика у води Дністра (раніше цієї риби у річці не було). Але фахівці повинні були систематично стежити, як поводиться ця риба у нових умовах. Однак досі не зрозуміла така раптова аномалія, що призвела до масової загибелі цієї риби. Керівник Дністровської ГЕС уже звернувся до іхтіолога Чернівецького університету Олексія Кудія. Той, ознайомившись із ситуацією, запропонував відповідну програму досліджень. Також новодністровським енергетикам відомо і про винахід для відлякування риби в подібних ситуаціях, але на жодній із українських станцій його не встановлено.
"Я обов’язково зв’яжуся з енергетиками Росії з огляду на наявну інформацію про те, що російські турбіни на подібних станціях захищені від потрапляння в них риби та водних живих ресурсів", – зазначив Володимир Шевчук.
Але поки що так і залишається загадкою, чому за умов заглибленого порогу водозабору нижче 30-ти метрів туди пішла риба?! На думку В. Шевчука, на вирішення цієї проблеми повинні спрямувати свої знання всі фахівці. (І. Гончар, м. Новодністровськ)