Уже 15 років восьмеро чернівецьких художників продають біля кінотеатру "Чернівці" власні картини. Останнім часом їхній бізнес став менш вигідним. Бувають дні, навіть тижні, коли не вдається продати жодного полотна.
– Криза позначилася і на художниках. Раніше більше купували картин, а вже в грудні минулого року наша торгівля різко знизилася, – стверджує дружина відомого чернівецького художника Галина ГАРМИДЕР. – Колись у грудні люди зазвичай купували картини для новорічних подарунків. Прибутковий був і березень. А тепер стоїмо днями і рідко коли вдається щось продати. Однак виходимо на роботу щоранку, розкладаємо картини і чекаємо. Покупців найбільше цікавлять краєвиди Карпат. Їх купують для помешкань та в подарунок, особливо на різні ювілеї. Чернівчани часто купують міські сюжети. Мій чоловік Олександр дуже любить Чернівці, може зобразити один будинок чи вулицю в різних ракурсах. Той, хто розуміється на мистецтві, купує ретроспективи – види старого міста. Найактивніші наші прихильники – молоді люди і пенсіонери. Але, на жаль, ні в одних, ні в інших немає грошей, тому вони часто приходять просто подивитися. Заможніші люди називають конкретну суму грошей і хочуть за неї щось велике і дешеве. Часто чоловіки купують картини для жінок – коханих і дружин. Нашими покупцями також є чернівчани, які виїхали за кордон. Вони вибирають полотна для себе і своїх родичів, проте дешеві та не дуже великі. Вже давно до нас не підходили іноземці, які раніше дуже цікавилися картинами. Дехто з покупців обурюється, що дорого, мовляв, на Калинці китайські картини набагато дешевші. Але це ті, хто не розуміє, у чому різниця. На жаль, зроблене власними руками останнім часом не цінується. Адже кожна наша картина – індивідуальна, а китайці штампують однакові тисячами.
– Чоловікам подобаються картини зі сценами риболовлі чи полювання, зображенням коней, – розповіла Люся АРХАНГЕЛЬСЬКА. – Жінки надають перевагу квітам та натюрмортам. Декого цікавлять сюжетні роботи. Наші заробітчанки, які працюють в Італії, купують для своїх господарів зимові пейзажі, мовляв, там сніг – рідкість. Інколи хлопці замовляють портрети своїх дівчат – рідко з натури, найчастіше приносять фото. Трапляється, що чоловіки просять намалювати своїх дружин.
Щоби не носитися щодня з картинами, художники зберігають їх у мешканців навколишніх будинків, за що доводиться їм платити. Щоранку за будь-якої погоди вони носять та розкладають їх біля кінотеатру "Чернівці", а ввечері знову збирають. Продають зазвичай дружини, бо чоловіки малюють.
– Раніше ми стояли навпроти – біля будівлі "Укртелекому", та нам сказали, що наші картини псують фасад, тому довелося перебиратися до кінотеатру, – скаржиться пані Галина. – Зручностей – ніяких. Часто в дощ чи сніг картини замокають або падають і розбиваються рами. Нам пообіцяли, що незабаром зможемо перебратися на вулицю О. Кобилянської – біля краєзнавчого музею, де будуть кращі умови.
Надія БУДНА
10-04-2009, 10:40
0
3 403