Легко і швидко заробити великі гроші – таких пропозицій стає дедалі більше. Сумнівні роботодавці шукають енергійних і, головне, довірливих кандидатів на неіснуючі посади. На ділі така робота часто обертається марною втратою часу, нервів чи грошей.
Ми спробували влаштуватися на роботу за кількома оголошеннями на зразок "Роботи не початий край. Приходь та гроші заробляй", "Робота для всіх, але не для кожного", "У зв’язку з розширенням компанія проводить набір співробітників за підсумком співбесіди", "Побудуй кар’єру в кризис" (орфографію "роботодавців" збережено). У телефонних розмовах автори таких оголошень поводилися як партизани – ні назви фірми, ні майбутніх посадових обов’язків нам з’ясувати не вдалося. Усі, як один, відповідали, що розмовлятимуть лише на особистій співбесіді.
Немає комплексів
зі спілкуванням?
Місцем проведення першої співбесіди виявилося нештукатурене приміщення з іржавими воротами, що більше нагадувало гараж. Видуваючи цигарковий дім мені в обличчя, співробітниця "офісу" розповіла, що ось-ось має прийти начальник перевіряти, як я вмію спілкуватися з людьми. Багатообіцяюча робота виявилася вуличним продажем китайських металевих дверей. "Звичайних реалізаторів ми не оформлюємо на роботу, – пояснили мені. – Зарплата залежить від продажу. А коли виростите до менеджера, матимете ставку і запис у трудовій".
– Як у вас зі спілкуванням? Немає комплексів? – запитав у мене наступний роботодавець. Його вакансія виявилася посадою страхового агента. "Спочатку ви шукатимете клієнтів серед своїх родичів, знайомих, щоби легше було, – пояснили мені. – Потім ми подивимося на результати вашої роботи і дамо базу клієнтів для обдзвонювання". Неважко здогадатися, що якщо кожен претендент на цю посаду застрахує тут своїх родичів і знайомих, фірма зможе чудово існувати лише за рахунок армії кандидатів на вакансію.
– Що у вас сталося?! Чому ви тут? – накинувся на мене роботодавець у третьому офісі. Відповідь, що мені хочеться заробити грошей, його явно не влаштувала. Довелося вигадувати, що мрію про кар’єру, самореалізацію, успіх у житті. Тоді уже спокійнішим тоном зовсім молодий хлопець почав розповідати, що мені випав щасливий шанс потрапити на роботу до транснаціональної компанії, яка має власні банки й університети. До речі, чернівецький офіс корпорації чомусь тіснився в невеликій орендованій кімнатці без вивіски. Там, відгороджені ширмою, впритул сиділи приблизно шестеро молодиків у костюмах.
– У нас чотирирівневий відбір, – лякав кандидатів на роботу, яких за дверима уже вишикувалася черга, молодик-роботодавець. Три рівні я пройшла хвилин за 20. Четвертим мав бути триденний семінар. Нібито безкоштовний, однак, як натякнув роботодавець, доведеться придбати цінну літературу.
Не кажуть назву фірми, кидайте слухавку
Після спроб знайти роботу за подібними оголошеннями люди переживають справжній стрес і не можуть налаштуватися на співбесіду з нормальним роботодавцем. "Приходять налякані, жаліються, з порога запитують, чи їм знову не дадуть у руки якусь сумку і не відправлять на вулицю, – розповіла директор кадрового агентства Олена САНДУЛ. – Щоразу на співбесіду людина покладає великі сподівання. І коли розчаровується, на розмову з наступним роботодавцем їй дедалі важче налаштуватися".
Скажімо, один із потерпілих сумнівних оголошень розповів, що під час співбесіди йому задурили голову багатообіцяючою роботою у нібито новому Кам’янець-Подільському філіалі чернівецької фірми. Чоловіка разом із ще кількома безробітними посадили до автобуса, завезли до Кам’янця, а там несподівано вручили сумку з товаром і відправили на вулицю ним торгувати. Невдасі довелося самотужки повертатися додому.
За оголошеннями все-таки є шанс непогано влаштуватися. Головне – дотримуватися простих правил. Перше, що радить Олена Сандул, – уважно прочитати оголошення. Порядні роботодавці не соромляться вказувати назву своєї компанії, номер факсу та адресу електронної пошти для надсилання резюме. Також зазначаються конкретні вимоги до кандидата. "Енергійність" чи "вік до 30 років" конкретними вимогами не вважаються.
Спочатку слід зателефонувати за вказаним в оголошенні номером і запитати:
Що за компанія пропонує вакансію?
Чому з’явилася ця вакансія (через звільнення працівника, розширення фірми)?
Які вимоги до претендента?
Куди і коли прийти на співбесіду?
Якщо у відповідь вам кажуть, що назва фірми не має значення, що треба прийти в офіс і все дізнатися – не витрачайте даремно час і нерви. І, звичайно ж, не варто погоджуватися на роботу без офіційного працевлаштування і легальної зарплати.
Схеми можливих шахрайств
1. Маскування під працевлаштування пропозицій мережевого маркетингу. Замість роботи претендентові пропонують продавати товар чи поширювати інформацію. Заробити у цій сфері вдається одиницям. Підозру повинні викликати пропозиції роботи за системою мережевого маркетингу на зразок: привів друга – отримай відсоток від внесеної ним суми.
2. Пропозиції надомної роботи з високим заробітком, у яких за вказаним номером працює автовідповідач. Голос у ньому радить зателефонувати за платним номером.
3. Вирізання наклейок, складання біжутерії та інша робота вдома з великою зарплатою. Для одержання "сировини" клієнт повинен внести початкову суму. Якщо переказ буде висланий, можливі два варіанти: або відповіді взагалі не буде, або вишлють інструкцію – розмістити в місцевих газетах оголошення, подібне тому, на яке ви клюнули самі. Так незабаром вишикується "піраміда" зі здобувачів роботи вдома.
4. Різні курси і навчання секретам мільйонерів, фондових гравців обіцяють у майбутньому великі заробітки. Насправді люди можуть даремно витратити гроші на подібні лекції.
5. Існують фірми-шахраї, які беруть аванс від шукача роботи, але не надають йому потрібної інформації або пропонують координати роботодавця, який вже знайшов співробітників.
6. Пропонується робота диспетчера вдома. Охочим слід поставити на домашній телефон автовідповідач із записаною інформацією. Автовідповідач надається фірмою під заставу, орієнтовно – 130 у. о., які нібито отримаєте назад після повернення автовідповідача. Автовідповідач встановлюють і пояснюють, як ним користуватися. Беруть заставу і їдуть. Потім надомник з’ясовує, що вартість автовідповідача становить близько 50 у. о.
Надія ВАСИЛИШИН
9-04-2009, 11:46
0
2 448