Чернівчанин Степан ОНУПРІЙЧУК один із наразі небагатьох чорнобильців, які налаштовані через суд домагатися перерахунку своєї пенсії. Якщо чоловік пройде всі судові інстанції і виграє справу, пенсія збільшиться чи не вдвічі. Принаймні теоретично. Неточності в законодавстві про пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, змушують чорнобильців-інвалідів іти до судів.
Степан Васильович і на теперішню пенсію не нарікає, адже на час трагедії працював на Чорнобильській АЕС, має статус ліквідатора. Але якщо, згідно із законом, державні виплати повинні бути більшими, то це право потрібно відстоювати. І нині єдина можливість це зробити – через суд.
Законодавча колізія виникла через статтю 54 закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно з цим документом, пенсію для інвалідів Чорнобиля розраховували від мінімальної пенсії за віком, виходячи з суми 22,3 грн. Таким чином пенсія інваліда І групи не могла бути нижчою 10 мінімальних пенсій за віком, ІІ – восьми, ІІІ – шести.
Законом "Про Держбюджет України на 2008 рік" були внесені зміни до деяких законодавчих актів, зокрема і закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Інвалідам Чорнобиля вивели новий розмір мінімальних пенсій, виходячи із прожиткового мінімуму для громадян, які втратили працездатність. Наприклад, для інвалідів
І групи – 220 відсотків.
На сьогодні, на думку чорнобильців, ці зміни радикально зменшили розмір щомісячних виплат, адже мінімальна пенсія і прожитковий мінімум нині за розміром врівноважені.
Відтак окремі положення Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" скасував своїм рішенням Конституційний суд, зокрема і той пункт, що змінив розрахунок пенсій інвалідам-чорнобильцям. У рішенні Конституційного суду від 22 травня 2008 року зазначено, що закон "Про держбюджет" не може скасовувати чи змінювати обсяг пільг, компенсацій і гарантій, передбачених Конституцією України та іншими законами, бо це створює протиріччя у законодавстві. Таку норму щодо пенсійного забезпечення інвалідів Чорнобиля визнано неконституційною. А як реалізувати це все на практиці, законодавці рішення не прийняли. Проблема перейшла на площину судових розглядів.
– Якщо є рішення Конституційного суду, чому люди повинні витрачати свої пенсії на адвокатів, щоби відстоювати право на законну пенсію в судах? – запитує Степан Онупрійчук. – Судові процеси можуть підірвати і без того слабке здоров’я інвалідів-чорнобильців. Але якщо просто чекати, до справедливого перерахунку пенсій можна просто не дожити. Зрештою і не всі знають, що пенсія повинна бути більшою, сам довідався від знайомих з іншої області.
– Є правова колізія і з точки зору соціальної справедливості – це неправильно, – погоджується Михайло РОМАНІВ, начальник Головного управління Пенсійного фонду в області. – Рік тому ми від Пенсійного фонду порушили питання про правову невідповідність і вимагали, щоби на рівні Кабміну і Ради його врегулювали. Але воно і досі не врегульоване.
За словами Михайла Романіва, якщо інвалід-чорнобилець відстоїть свої права в місцевому суді, то, за процедурою, Пенсійний фонд повинен подати апеляцію, а потім касацію. Судова тяганина триватиме не менше двох років. Та найскладніше навіть не домогтися перерахунку, а отримати "живі" гроші. Виплати чорнобильцям здійснюються за рахунок коштів держбюджету. Окремим рядком у бюджеті Пенсійного фонду коштів для цієї категорії пенсіонерів не передбачено. Тобто згідно з рішенням суду пенсії інвалідам-чорнобильцям перераховуватимуть. Але отримати збільшені виплати люди не зможуть, доки не буде фінансування. Тобто доки не внесуть відповідні зміни до держбюджету.
Марина КАРАСЬОВА
ЦИФРИ
В області мешкають 243 інвалідів-чорнобильців.
Троє з них звернулося до суду щодо перерахунку пенсій.
Середня пенсія інвалідів Чорнобиля – 1408 гривень.
Середня пенсія в області 765 гривень.
7-04-2009, 09:45
0
10 219