"Приватники сьогодні знайшли спосіб використовувати рабську працю. Куди не глянь – всюди перед тим, як прийняти на роботу, вимагають спочатку безкоштовного стажування. Працюєш тиждень, місяць – а зарплати немає, бо стажуєшся.
Мій онук закінчив університет, пішов на роботу в фірму, яка займається нерухомістю. Три тижні працював. Нічого не заплатили, бо це нібито стажування. Знайому свою зустріла, колишню телефоністку. З роботи її скоротили, і жінка хотіла посудомийницею піти. Виявилося, і там вимагають два тижні безкоштовно відробити, бо це вважається стажуванням. Для чого ж посудомийницю стажувати? Куди дивиться податкова й інші служби, чому не перевіряють?" Олександра, пенсіонерка.
Брати працівників на стажування чи випробувальний термін законом дозволено. Однак це повинно бути оформлено письмово. Без письмових документів довести свою правоту буде важко.
– Деякі керівники цим зловживають – людина тиждень попрацює, а їй кажуть, що ви нам не підходите, – розповів Віктор ГРУШЕВСЬКИЙ, начальник Державної територіальної інспекції праці в області. – Навіть якщо людина поскаржиться до нашої інспекції, ми можемо перевірити лише документи на підприємстві. А документів на стажера часто не оформлюють. Керівник стверджує, що вперше бачить цю людину і про жодне стажування з нею не домовлявся. Довести свою правоту стажер тоді може лише через правоохоронні органи.
Випробувальний термін чи стажування, за словами В. Грушевського, роботодавець має право встановлювати для будь-яких працівників, навіть некваліфікованих. За цей час керівник має можливість пересвідчитися, чи сумлінно ставиться до своєї роботи та ж посудомийниця, чи не запізнюватиметься вона вранці. Але оформити відповідний наказ на працівника слід не після закінчення цього терміну, а одразу ж.
Стажування
Передбачає набуття досвіду у виконанні певних обов’язків.
Строк – залежить від спеціальності й може сягати 10 місяців.
Оформлення – підприємство видає письмовий наказ про те, що людину беруть на роботу учнем. У наказі зазначено термін стажування і прізвище працівника, який відповідає за навчання цього учня. Цей працівник складає план навчання, перевіряє, чи освоїв учень потрібні навики, і наприкінці стажування пише висновок, чи можна цього учня брати на роботу. Після цього видається наказ або про прийом на роботу колишнього стажера, або про звільнення його у зв’язку з тим, що він не пройшов стажування. Якщо людина стажування пройшла, їй повинні видати відповідну довідку на підприємстві.
Оплата – за домовленістю. Це може бути частина майбутньої зарплати чи взагалі відсутність оплати. А в деяких випадках роботодавець має право навіть вимагати грошей за те, що навчить працівника певній професії (часом в угоді закладають, що учень навчається безкоштовно лише за умови працевлаштування на цьому ж підприємстві).
Випробувальний термін
Час, впродовж якого відбувається перевірка працівника на його відповідність посаді.
Строк – некваліфікованим працівникам встановлюється випробування не довше, ніж на один місяць, спеціалістам – не більш трьох місяців. Конкретні строки випробувального терміну визначаються за згодою сторін.
Оформлення – встановлення випробувального терміну обов’язково повинно бути вказане у заяві, що подається при прийнятті на роботу (наприклад, таке речення: "Прошу прийняти мене на роботу ….з випробувальним терміном на два місяці") і в наказі. Після закінчення цього терміну безпосередній керівник цього працівника пише доповідну про те, чи рекомендує зарахувати працівника на роботу. Якщо ні, видається наказ про звільнення працівника у зв’язку з тим, що він не пройшов випробувального терміну.
Оплата – повний розмір ставки чи окладу, без надбавок, премій чи інших доплат. (Н. Макушинська)
31-03-2009, 09:41
0
9 151