RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Доктор біологічних наук Павло Мельник лише один знає, яких зусиль доводиться докласти, щоб утримувати на плаву Українську науково-дослідну станцію карантину рослин і здійснювати на її базі у Боянах наукові дослідження, про які знають і в Європі.
Iз життям прощався
з десяток разів
Народився Павло далекого 1941 року на Вінниччині. Вступив до престижного військового вузу, але покинув його і подався до технікуму плодоовочівництва.
– Пішов до армії і потрапив до спецшколи в Красноярському краї Росії, де були сильні морози, – згадує Павло Олексійович. – Тут чотирнадцять місяців готували спеціалістів військово-транспортної авіації. Десять разів стрибав із парашутом і щоразу було страшно. Слава Богу, щастило, чого не скажеш про інших хлопців. Хоча бував за крок від каліцтва. Щоправда, ми мали хорошого інструктора-підполковника, який дві тисячі разів стрибав із парашутом. Служити направили до полку військово-транспортної авіації, який нараховував 33 літаки АН-12, і дислокувався у Запоріжжі. Я був командиром вогневих установок, тобто двох гармат, які за хвилину давали 750 пострілів.
– Надавали "братську" допомогу країнам Африки і Азії, – продовжує Павло Олексійович. – Літаки були без розпізнавальних знаків. Ми теж не мали військової форми. Польоти були ризиковані. Якось полковник-інспектор дав команду старшому льотчикові вимкнути два двигуни з чотирьох. Досвідчений пілот чомусь розгубився і вимкнув чотири: з 700-метрової висоти "борт" за секунди впав каменем до 500 метрів. Якби не оперативні дії другого льотчика, який вирівняв літак, від екіпажу нічого б не залишилося. Всього ж за три роки служби на рахунку Мельника 730 налітаних годин, і як наслідок, йому присвоїли офіцерське звання, що є рідкістю під час строкової служби.
Скинувши погони, колишній спецназівець подався до Києва, де вступив до Української сільськогосподарської академії.
Збережено
понад 80 гектарів дослідницьких полів
– Мав працювати агрономом у Кам’янці Глибоцького району. Але після співбесіди із заступником голови Чернівецького облвиконкому мене залишили в апараті управління сільського господарства, – продовжує Мельник. – Спочатку опікувався кадрами, а потім був п’ять років начальником служби захисту рослин.
З березня 1982 року Павла Олексійовича перевели на посаду керівника Української науково-дослідної станції карантину рослин ААН України, яка нині є однією з найсильніших у країні. Завдяки йому в Боянах сформовано понад 80 гектарів дослідницьких полів. Сюди ж належить Сторожинецький сортовипробувальний центр та лабораторія в Закарпатті, а також п’ять польових стаціонарів на Буковині, Івано-Франківщині та Закарпатті. Всього ж в установі працює майже 100 осіб, серед них двоє докторів та п’ятеро кандидатів наук. Тільки за останні роки на рахунку станції, яка є головною установою фітосанітарної безпеки України, понад 50 запатентованих наукових розробок.
– Знаю, що ви першими взялися за боротьбу з раком картоплі, з білим американським метеликом, що вражає кукурудзу.
– З 239 шкідливих організмів ми досліджуємо 67. Щодо картоплі, то за останні п’ять років ми отримали понад 20 патентів на винаходи і 10 свідоцтв на сорти картоплі. А разом зі співробітниками Інституту картоплярства спричинилися до виведення 30 сортів бульби. Зауважу, що у нас є 67 сортів картоплі української селекції, над покращенням яких працює вісім наукових установ. На Буковині спалахи раку картоплі є в Сторожинецькому, Кіцманському, Вижницькому і Глибоцькому районах. Боротися зі шкідниками і захворюваннями різних культур досить важко, адже 98 відсотків картоплі та овочів вирощують селяни, а наукові установи фінансуються недостатньо: за потреби 12 мільйонів гривень на рік нам виділяють лише два.
– Як реалізується започаткована вами програма розмноження підщеп груші?
– Вона розрахована до 2010 року. Йдеться про клональне розмноження безвірусних рослин. Така технологія повністю виключає виробництво випадкового і рядового посадкового матеріалу. Вільні від більшості внутрішніх патогенів рослини краще ростуть і розвиваються. Нами були відібрані зразки найбільш перспективних для Буковини підщеп, які не мали ознак захворювання. Далі відбулося біотехнологічне оздоровлення цих зразків. Буковинські садівники будуть нами задоволені.
Василь ГРИНЮК
27-03-2009, 11:00
Коментарів 0 Переглядів 2 376

Теги -

На Габсбурзькій височині в Чернівцях створять сучасний артпростір "На буковинському ґанку"

Зараз вони перебувають у Польщі, відмовляючись контактувати з тренерами та колегами
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



Друге пришестя … Блог Ярослава Волощука
Цю подію так очікували у світі, наче йшлося про друге пришестя Ісуса Христа
"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

22 січня компанія Samsung представила свій новий флагманський смартфон Samsung S25 Plus — модель, яка здатна задовольнити вибагливих клієнтів, що знаходяться у пошуку передових технологій та стильного дизайну.

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

Якщо ви або ваші близькі помітили ознаки, які можуть свідчити про розсіяний склероз, не відкладайте візит до спеціаліста.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.