Очищати воду сьогодні варто мешканцям не лише міста, але й сіл, радять фахівці. При цьому краще встановлювати систему стаціонарних фільтрів. Тоді не доведеться купувати питну воду в пляшках, після прийому ванни шкіра не пересушуватиметься, а домашня техніка прослужить значно довше.
– Очищення потребує і вода з крану, і кринична, – вважає еколог Олександр ЛОГВІНЕНКО. – По-перше, криниця глибиною до семи метрів вважається такою, що збирає поверхневі води. А це вода зі свинцем, цинком та іншими шкідливими речовинами від автомобільних вихлопів, бруд зі стічних ям тощо. В області майже немає криниць, з яких можна пити сиру воду. Вода з 95 відсотків криниць не придатна для пиття, а після дощу такими є 98 відсотків криниць. Особливо багато хімії в криницях сіл, які спеціалізуються на садівництві – адже дерево всотує лише третину добрив та інших хімзасобів. Решта ж потрапляє в грунт і воду.
Обираючи побутові фільтри для очищення води, слід уважно прочитати інформацію про будову фільтра і спосіб очищення. Скажімо, одна з розрекламованих і досить доступних за ціною моделей містить лише вугільний фільтр – це означає, що він очистить воду насамперед від хлору. Натомість бактерії у воді залишаться. Якщо ж у фільтрі використовується срібло, це гарантує ще й часткове знезараження води.
Фільтри бережуть не лише здоров’я, а й домашню техніку. Завдяки спеціальним пом’якшувачам з води видаляється надлишок солей. Тому вапняного нальоту не утвориться ні на барабані пральної машини, ні на стінках чайника.
– Наша сервісна служба не підключить котел чи бойлер без установки спеціального фільтру для захисту від накипу, – розповів інженер Олег МАЙДАНСЬКИЙ. – Такий фільтр продовжить термін служби усієї техніки в домі, яка використовує воду. Скажімо, пом’якшувач води із запасними картриджами, яких вистачить, залежно від характеристик води, на 6-24 місяці служби, обійдеться у 400 гривень. Зате не доведеться витрачатися на спеціальні добавки для пральної машини чи батарей проти накипу.
"Народні" методи очищення води на зразок відстоювання, використання вкритих сріблом куль, кремнію фахівці вважають такими, які можна використовувати лише додатково до основного очищення. Адже лише сучасні пристрої здатні очистити воду від найшкідливіших для здоров’я домішок – розчинених мийних засобів, нітратів та іншої хімії, якої в криницях та річках з кожним роком стає більше.
Надія МАКУШИНСЬКА
Довідка
На вхідних трубах водопостачання варто встановити:
фільтр механічної очистки (звільняє воду від піску, іржі);
вугільний фільтр (очищення від хлору, частково хлоридів і деякої органіки);
обладнання для пом’якшення води: соляний, магнітний чи електромагнітний фільтр (останній вважається одним із найефективніших, однак потребує підключення до електромережі; а соляні фільтри часто підробляють, наповнюючи замість кристалів спеціальної солі нерозчинною речовиною).
Для одержання питної води використовують:
фільтр зворотного осмосу (очищення від найдрібніших домішок та бактерій за допомогою спеціальної мембрани, шкідливі домішки зливаються в каналізаційну трубу);
мінералізатор (збагачує вже повністю очищену воду корисними мінералами й мікроелементами. Фахівці вважають мінералізатор необов’язковим пристроєм. Адже відомо, що мінеральної води людині достатньо склянки на день).
Фільтри для попередньої очистки обійдуться майже у тисячу гривень, для питної води - від 250 доларів
26-03-2009, 11:05
0
19 407