Якщо пройтися новими районами, можна побачити сотні добудов до багатоповерхівок, які спотворюють їхній зовнішній вигляд. Найбільш підприємливі привласнюють навколобудинкову територію з деревами та кущами, огороджують її високим парканом та влаштовують тут стоянку для власного автомобіля чи літній майданчик для сімейного відпочинку. Наочний приклад – будинок №251А на вулиці Руській. Добудови обліпили його з різних боків, наче гриби. Мешканці двох квартир на першому поверсі навіть примудрилися прихопити чималі земельні ділянки, де влаштували подвір’я. А в будинку №23 на Південно-Кільцевій ми налічили аж дев’ять добудов.
Три місяці тому при департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин почав працювати відділ оперативного реагування на самочинне будівництво. З його допомогою міська влада сподівається покінчити з такими забудовниками.
– Ситуація із самовільним будівництвом у Чернівцях досить складна, – зізнався начальник відділу оперативного реагування на самочинне будівництво Олександр АЛЄКСЄЄНКО. – Чернівчани будують хто де хоче. Отримуємо дуже багато скарг від сусідів, які не згодні з цими добудовами. На жаль, цьому сприяє й недосконале чинне законодавство. Так, стаття 376 Цивільного Кодексу, яка визначає, що таке самочинне будівництво і як з ним боротися, настравді дає можливість порушникам звертатися до судових інстанцій та узаконювати його. Тобто людина може без відповідного дозволу місцевої влади спершу збудувати щось, а потім приватизувати. А суди в більшості випадків приймають рішення на користь порушників. Штрафи за самочинне будівництво досить мізерні – до 170 гривень. Якщо би вони становили 1700 і більше гривень, це могло би зупинити декого.
– Працівники нашого відділу розробили проект Положення про порядок розгляду питань, пов’язаних із самочинним будівництвом. Воно буде розглядатися на сесії міської ради 27 листопада, – розповів заступник начальника відділу Олександр ВДОВИЧЕНКО. – В положенні дається визначення, що слід вважати самочинним будівництвом. Це коли людина будує на власний розсуд, не маючи на це дозволу.
– У проекті Положення зазначено, що визнання права власності на об’єкти нерухомого майна в судовому порядку не позбавляє їх статусу самочинного будівництва і тягне за собою відповідальність, – продовжує Олександр Алєксєєнко. – Для зняття статусу самочинного будівництва замовнику необхідно буде зробити дуже багато, зокрема оформити відповідні документи на земельну ділянку, на якій збудовано об’єкт, розробити проект, погодити та затвердити його в установленому порядку, отримати дозвіл інспекції на здійснення будівельних робіт, отримати акт приймальної комісії. Але якщо будинок вже збудовано, то який проектант візьметься розробити на нього проект? Адже відповідати за все доведеться йому.
– Якщо самочинне будівництво торкається державних інтересів, ми одразу ж направляємо листа в Держкомзем для прийняття рішення, а копію – прокурору міста, – запевнив Олександр Вдовиченко. – За самовільне захоплення земельної ділянки людина має нести кримінальну відповідальність. Адже самочинне перепланування стало причиною руйнування будинків на вулицях О. Кобилянської та Шевченка.
– Найближчим часом нашим відділом буде здійснено інвентаризацію всіх самовільних будов та надбудов, – сказав Олександр Алєксєєнко. – Ми обійдемо всі райони, оглянемо кожен будинок, перевіримо всі документи. Буде сформовано комп’ютерний банк даних на порушників. Таке резюме дасть нам змогу контролювати самочинне будівництво та відмовляти порушникам при будь-яких зверненнях.
Надія БУДНА
27-11-2008, 10:42
0
2 597