Через кризу наші заробітчани залишаються за кордоном без роботи. Дехто з гастрабайтерів пакує валізи, а дехто намагається перечекати, перекваліфікуватися, мігрувати в сусідню країну. Безробіття, насамперед, торкнулося чоловіків, які працювали на будівництві. Якщо вони, повернувшись додому, не знайдуть засобів для існування, це стане поштовхом для другої хвилі виїзду наших жінок. Бо доглядальниця за хворою чи старою людиною або стриптизерка роботу завжди знайдуть.
У чернівчанки Тетяни чоловік давно і легально працює дизайнером в Португалії, приїхати у відпустку він може будь-коли, але повертатися назовсім до Чернівців не планує.
Наразі в Португалії закінчують розпочаті до кризи будівництва, але нових проектів не розпочинають. Але чоловікові Тетяни – дизайнерові з досвідом та знанням португальської і англійської мов, криза не шкодить.
– Дуже багато наших знайомих повертається з Португалії, Іспанії, Італії. Насамперед без роботи залишилися робітники низької кваліфікації, які погано знають мову. І самі португальці виїжджають у пошуках роботи до Великобританії і Канади, – каже Тетяна. – А наші, перш ніж повернутися додому, намагаються знайти роботу в сусідніх країнах.
Зарплату легальним заробітчанам не зменшують, бо є контракт, але – і не підвищують, хоча за три-чотири роки через інфляцію ця сума вже знецінилася.
Студентка Світлана розповіла, що її батьки невдовзі повертаються із заробітків в Іспанії, хоч планували прожити там ще рік-два:
– Ще навесні ціни там зросли, роботи, кажуть, стало менше. Тому зараз майже нічого не заробляють – практично всі гроші йдуть на оплату житла і їжу. Батьки б раніше повернулися, але мамі повинні зробити документи для легалізації, тож вона чекає.
– Хороші фахівці, які працюють легально, без роботи не залишаються, навпаки – роботодавці їм продовжують контракти. Можливо ті, хто працює нелегально, змушені повертатися, – каже керівник програми "Blue Card" Юрій ВАСИЛІУ. – Ми ж, навпаки, відчуваємо,що проблеми з роботою є не за кордоном, а в Україні. Відколи почалася криза, значно більше людей почали звертатися в пошуках легального заробітку за кордоном.
Як переконує Юрій, роботодавці з Європи пропонують роботу в різних сферах. У будівельній також, щоправда, кандидатам із досвідом. У Польщі останнім часом зарплати зменшилися, але щодо інших країн, то умови оплати не змінилися.
Деякі місцеві роботодавці теж чекають повернення заробітчан.
– Допомагає те, що зараз почали повертатися наші люди із заробітків з Півночі Росії. Багато таких працівників уже прийняли, що приїхали звідти, зі спеціалізованого будівництва, – каже головний бухгалтер ТОВ "Доріван" Наталія МЕГЕДЕН. – Нам потрібні люди на бульдозери, грейдери, екскаватори та іншу техніку для дорожніх робіт. У нашому регіоні таких фахівців важко знайти. Людей на навчання, без досвіду роботи, приймати ризиковано, бо техніка вся нова. А заробітчани вміють з нею працювати.
Марина КАРАСЬОВА, Надія МАКУШИНСЬКА
20-11-2008, 10:54
0
2 732