З настанням холодів на вулицю Гайдара, 9А, де знаходиться центр ресоціалізації для бездомних, потягнулися люди без постійного місця проживання. Кореспондент "МБ" побував там, щоби ознайомитися з умовами їхнього утримання. Дві великих спальні – жіноча на 16 місць та чоловіча на 24, окремі кімнати для постійних мешканців, простора кімната для відпочинку – з м’яким куточком, телевізором, бібліотекою, спортивний міні-зал, де стоять тенісний стіл і тренажерний велосипед. На кухні зустріли одного з мешканців, який варив кашу. Чоловік розповів, що його покинула дружина, виписала з квартири. У центрі він перебуває вже півроку, за цей час змінив декілька робіт, зараз влаштовується ще на одну.
– Ми вирішили не просто надавати бездомним безкоштовну допомогу, а навчити їх виживати, – запевнила директор центру Наталя ПЕТРИЧУК. – У нас бездомні можуть перебувати три місяці. Дехто пізніше переходить в окрему кімнату, де може мешкати впродовж двох років. Більшість клієнтів не витримують нашого режиму, зриваються, починають пити – і знову потрапляють на вулицю. Тому ми хочемо розширювати нічліжне приміщення, де безпритульні можуть просто переночувати. Зараз тут є лише вісім місць. Коли ми організовували центр, дивилися на все крізь "рожеві окуляри". Гадали, що нам вдасться легко переконати бездомних повернутися до нормального життя, вони покинуть вулицю, розпочнуть працювати. Насправді все виявилося набагато важче. Хоча нам вдалося допомогти багатьом клієнтам. Люди, які тривалий час мешкають на вулиці, майже всі п’ють, а лікуватися не хочуть. До центру здебільшого звертаються хворі, яким нікуди дітися, потрібно оформити інвалідність або пенсію. Більш-менш здорових не влаштовують наші правила, зокрема те, що не можна вживати спиртне, треба влаштовуватися на роботу. До нас потрапляють люди різного віку, навіть неповнолітні. Серед бездомних чоловіків приблизно 70%, жінок – 30%. Останнім часом до центру часто звертаються діти-сироти після закінчення допоміжної школи чи ПТУ. Часто до центру приходять розлучені чоловіки, які залишилися без житла, опустилися, почали пиячити. Направляють до нас самотніх людей із лікарень. Приходять сільські люди і ті, хто теплої пори мешкав на дачах. З настанням морозів будемо приймати на нічліг абсолютно всіх, щоби запобігти смертельним випадкам. До центру можна приносити зимовий одяг і взуття. Контактний телефон 7-69-62.
– Ми не лише реєструємо бездомних і ставимо їх на облік, а й допомагаємо їм у відновленні втрачених документів, зокрема паспортів, – розповів директор центру обліку та реєстрації Андрій МАЛОВ. – Це дає можливість людям без постійного місця проживання вирішити чимало соціальних проблем – знайти роботу, обслуговуватися у медичних закладах, вагітній жінці стати на облік, отримати матеріальну допомогу на дитину, влаштувати її в дитячий заклад, оформити інвалідність чи пенсію тощо. До 40 відсотків бездомних, особливо вуличних, не мають жодних документів.
– Наш центр проводить також вуличну роботу, – продовжив свою розповідь Андрій Володимирович. – Двічі на тиждень ми зі співробітником обходимо все місто, щоби виявити нових безпритульних. Ми знаємо місця, де вони люблять збиратися. Це район вулиці Ентузіастів, мікрорайони Гравітон і Роша, Садгора, Центральний ринок на Червоноармійській, біля пунктів здачі сировини, влітку – береги річки Прут. Але не всі люди, які риються у контейнерах, – бездомні. Деякі з них мають житло, сім’ї. Немає бездомних на Калинівському ринку – їх "видавили" звідти "професійні" жебраки. Серед безпритульних зустрічаються люди з вищою освітою – лікарі, вчителі, військові. У багатьох є родичі, навіть дорослі діти. Нещодавно ми розпочали щоденне вуличне мобільне харчування для бездомних. Місця час від часу змінюємо. Хоча у безпритульних немає мобільних телефонів, але варто сказати одному, як про це дізнаються всі.
Надія БУДНА
ДО ТЕМИ
Нещодавно чернівецька делегація побувала у Копенгагені на запрошення датської неурядової організації "Школа Кофоеда", де переймала досвід роботи із соціально незахищеними верствами населення, в тому числі бездомними та безробітними.
– До складу делегації увійшли заступник міського голови Євген Прокопець, два представники міського об’єднання громадян "Народна допомога і я, – пояснила начальник управління праці та соціального захисту населення міськради Аліна КРУГЛЕЦЬКА. – Там дуже цікавий метод роботи: дати людині можливість самостійно заробити кошти на власні потреби. Тобто там годують, дають житло, але все це потрібно відробити. Її засновник так сформулював ідею: "допомога задля самодопомоги".
18-11-2008, 09:58
0
1 667