Уже у 23 дитячих садочках Чернівців виявлено захворювання на кишкові інфекції. Станом на 13 листопада захворіло 59 дітей, 29 із яких –госпіталізовано. Це – офіційні дані.
– Мої знайомі педіатри скаржаться, що їм суворо заборонили ставити правильний діагноз, – запевняє Вікторія ПАВЛЮК, яка перебуває у відділенні кишкових інфекцій обласної дитячої клінічної лікарні зі своїм п’ятирічним сином Романом. – Отож багатьом дітям, які отруїлися й лікуються вдома, ставлять діагноз "гостра респіраторна інфекція". Через це мами хворих дітей не могли підписати моє звернення до прокурора Чернівецької області з проханням розібратися з виробниками й постачальниками продуктів харчування до садків. Я звернення вже зареєструвала. Мені вдалося зібрати 12 підписів мам, які лежать із дітьми у лікарні. Щоправда, підписалася одна мама, дитина якої лікується вдома. Їй теж поставили діагноз "гостре респіраторне захворювання". Тепер дільничний лікар погрожує, що не видасть жінці лікарняний.
До речі, Ромчик офіційно є єдиним хворим у своїй групі в закладі №32. Але я точно знаю, що захворіло ще семеро дітей з його групи. Та вони лікуються вдома, звичайно, із діагнозом ГРЗ. Я сама лікар, тому добре знаю, що кишкове отруєння – це дуже небезпечна інфекція. Неправильне лікування може призвести до сумних наслідків. До того ж повністю вилікувати вдома такого хворого неможливо. Надалі він може стати бактеріоносієм. Отож мій син, який пройшов повний курс лікування у відділенні, не застрахований від нового захворювання. І це мене дуже тривожить. Комусь дуже хочеться приховати справжні цифри захворювання навіть за рахунок здоров’я дітей. Можливо, щоби не говорити про масовість, а лише про одинокі випадки. Крім того, мене і всіх мам, які лежать із своїми дітьми в лікарні, вразило, що основну увагу звернули на молокозавод та воду. І ніхто чомусь жодним словом не згадав про якість сосисок та ковбаси, якими годували дітей. Напевно, як і минулого разу, покарають завідувачів і вихователів, які не винні. Принаймні, у нас немає до них жодних претензій.
До редакції зателефонувала й працівниця кухні одного із садків, яка попросила не називати її прізвища та заклад. "Сосиски, які ми отримували, неможливо було варити – вони просто розчинялися в окропі, – розповіла жінка. – Але ми повинні чимось годувати дітей. За сім гривень, які виділяють у день на одну дитину, не дуже розженешся".
– У нашій групі захворіло четверо дітей, але ніхто з батьків не захотів лягати в інфекційне відділення, – розповіла Ірина, мама чотирирічної Юлі. – Я теж не викликала швидку, хоча в доньки минулої суботи була дуже висока температура, блювота, пронос. Вона розповіла, що в четвер їм в садку давали гірку ковбасу, а в п’ятницю – суп на бульйоні і куряче м’ясо. Коли я зателефонувала в садок і повідомила, що Юля захворіла, вихователька попросила не говорити лікареві, що вона відвідує їхній заклад. Поскаржилася, що їх перевіряють, змушують писати пояснювальні. Я не хочу звинувачувати вихователів. Але як мама хочу знати, що їсть моя дитина, і бути впевненою, що подібне не повториться. У вересні наші діти теж отруїлися. Тоді продезінфікували постільну білизну. Після цього в багатьох дітей була алергія. Ми
більше не хочемо хімічних обробок.
– У відділенні кишкових інфекцій перебуває 25 дітей. Остання поступила минулої середи, – повідомила заступник головного лікаря обласної дитячої клінічної лікарні Наталія СКРАЩУК. – Усі діти почуваються добре, вже одужують, через день-два будемо їх виписувати. Бактеріологічні аналізи підтвердили діагнози "дизентерія" і "гострий ентероколіт". Я би радила батькам, діти яких захворіли, не займатися самолікуванням, а звертатися до спеціалістів. Некваліфіковане лікування може формувати в дитини хронічне бактеріоносіння. А це небезпечно для оточуючих.
Кореспондент "МБ" побував на Чернівецькому молокозаводі, який з 13 листопада закрила міськсанепідемстанція. Зараз там порожньо, можна лише побачити працівників міськСЕС. "Якщо в тому, що трапилося, винен молокозавод, то повинна була захворіти половина мешканців міста. Адже нашу продукцію купують усі, – висловився генеральний директор ВАТ "Чернівецький міськмолокозавод" Олександр ГУЦУЛЯК. – 2008 року ми виграли тендер на постачання своєї продукції у міські дитячі дошкільні заклади – кефіру, сметани, йогуртів, молока, твердого сиру. Кефір, до речі, фасований не в стаканах, а в пакетах. Щодня ми годуємо шість тисяч дітей. Виділено дві машини, які займаються суто дитячими закладами. Спеціально для садків ми не виготовляємо продукцію, а виділяємо її із загального виробництва. Її щодня перевіряє заводська лабораторія. Усі працівники двічі на рік проходять медичне обстеження у поліклініці профоглядів. Свою продукцію ми також постачаємо в школи Новоселицького району, санаторії, пансіонати. Звідти жодних нарікань не надходило. Особисто я не довіряю висновкам міської санепідемстанції. Минулого разу нас теж звинуватили у тому, що ми постачаємо неякісні йогурти. Ми відправили зразки нашої продукції до Київського інституту мікробіології та вірусології НАН. Результати засвідчили, що все добре. Це також підтвердила і ветеринарна служба. Зараз ми теж будемо здійснювати незалежну експертизу. Усе, що відбирає санстанція, посилатимемо на аналізи. Я не стверджуватиму, що на заводі все добре. Але після першого звинувачення в отруєнні дітей продаж йогуртів знизився на 50 відсотків. Боюся, що зараз нашу продукцію взагалі перестануть купувати і завод повністю зупиниться. Тоді 120 людей опиниться на вулиці. За один день простою ми втрачаємо від 30 до 50 тисяч гривень. А коли нам дозволять приступити до роботи – невідомо.
Надія БУДНА
Офіційно
У четвер за постановою міської санепідемстанції закрито Чернівецький молочний завод. На підприємстві виявлено збудника дизентерії Зонне.
– Збудника дизентерії виявлено в пробах, взятих у понеділок 10 листопада, – розповіла завідувач епідеміологічного відділу міскСЕС Ірина ВОСТРІКОВА. – Проби бралися з тари кефіру. Крім того, бактерії групи кишкової палички вище встановлених норм (у деяких випадках удесятеро) виявлено у всіх зразках молочної продукції, відібраних у дитсадках (сметана, сир, молоко), у пробах молока, відібраних на підприємстві. Значне перевищення зафіксовано у пробах, взятих із спецодягу та змивів рук працівників заводу. Установлено і точний діагноз хворих дітей – це дизентерія Зонне. За словами Ірини Вострікової, виділена паличка в аналізах дітей і змивах на молокозаводі однакова. Отож джерелом поширення захворювання дітей у місті став молокозавод.
– Ймовірніше, хвороба потрапила на підприємство через когось із працівників, – вважає завідувач епідвідділу. – Замість того, щоби залишитися на лікарняному, людина пішла на роботу. Збудник поширився, а кисломолочне середовище є дуже для нього сприятливим.
На заводі також виявлено низку порушень санітарних вимог – у виробничих приміщеннях відлущене покриття на стелях, стіни вкриті пліснявою, не дотримуються вимоги щодо санітарної обробки обладнання, незадовільно миється та знезаражується обладнання, приміщення, персонал підприємства не дотримується особистої гігієни. Виявлено низьку якість знезараження води – завод має власну свердловину глибиною 25 метрів, а неподалік проходить міський каналізаційний колектор.
Винесено постанову про тимчасову заборону роботи заводу, припинено поставки його продукції в дошкільні установи й магазини. Міська рада розірвала угоду з підприємством про постачання молочної продукції у дитсадки. Також вирішено не закуповувати для дитсадків ковбасні вироби, а замінити їх м’ясом і курятиною.
Дитячі дошкільні установи на карантин вирішено не зачиняти. В усіх установах здійснено дезінфекцію. З меню виключено продукти, які не проходять термічної обробки, додано фіточаї, гранатовий сік. (І. Довгань)
14-11-2008, 13:04
0
2 498