Минув місяць, як на початку жовтня у Новоселицькій гімназії померла на фізкультурі семикласниця Світлана Кукуряк: дівчинка бігла крос на дистанції 500 метрів, потім їй стало зле. Викликали швидку допомогу, однак реанімаційні заходи лікарів не увінчалися успіхом. Діагноз – серцева недостатність. Школярка раніше брала участь у різних змаганнях, була призером районних спортивних турнірів.
Після цього трагічного випадку розпорядженням голови ОДА було створено спеціальну комісію. Проте вона ще не закінчила роботи щодо розслідування причин смерті учениці.
– Ми на своєму рівні теж здійснювали відповідне розслідування цього прикрого випадку, – розповідає начальник відділу освіти Новоселицької РДА Володимир ХОЛОШНЯ. – Вважаємо, тут є провина всіх: учителів, лікарів, батьків. Але вирішувати такі проблеми потрібно на урядовому рівні. Ми ж винесли догану директору гімназії за недостатній контроль за тим, як проводять уроки фізкультури.
– Насамперед це проблема соціальна, а не спортивна чи медична, – вважає директор обласної дитячо-юнацької спортивної школи Віталій ЛИТВИНЧУК, який 30 років пропрацював у школах учителем фізкультури. – Наші діти неякісно харчуються, погано або зовсім не оздоровлюються. Водночас потрібно відверто сказати й про низький рівень підготовки спеціалістів фізичної культури. Базові види спорту – це плавання, спортивна гімнастика та легка атлетика. Перші два у наших двох навчальних закладах відсутні, бо в місті фактично немає басейнів та спеціалізованих гімнастичних залів. Тому їхні випускники й не набувають необхідних знань, вмінь і навичок із цих видів спорту. На уроках фізкультури діти у таких "спеціалістів" здебільшого байдикують, а наприкінці навчального семестру раптом їм пропонують скласти певні нормативи, бо є відповідна програма. Натомість школярів до здачі того ж нормативу з кросу потрібно попередньо готувати: бігати на відповідні дистанції, у тому числі й без врахування часу. Переконаний, що урок фізкультури у кожному класі повинен бути щодня, але не спортивного характеру, а оздоровчого. Найкраще, коли за розкладом урок фізкультури – третій, четвертий чи п’ятий. Але це не завжди вдається, бо ці уроки часто збігаються, і тоді у невеликих спортзалах скупчується юрба школярів різного віку. У таких умовах нормального уроку фізкультури не проведеш. Крім цього, у школах немає сучасного спортивного обладнання та інвентарю.
Але якщо надумають взагалі відмінити уроки фізкультури в школах, то завтра матимемо хворе покоління. Бо у нас немає моди на здоров’я, а є мода на хвороби: чимало батьків все роблять , аби їхні діти уникли фізичних навантажень.
Василь ГРИНЮК
ОФІЦІЙНО
Днями відбулося спільне засідання колегій трьох міністерств – охорони здоров’я, освіти й науки та у справах сім’ї, молоді та спорту. Висновок: кожен навчальний заклад буде забезпечено медичним працівником, якість підготовки вчителів фізкультури у вищих навчальних закладах перевірять, а програму курсу фізичної підготовки переглянуть. Також із п’ятого листопада в школах заборонені кроси.
На спільному засіданні колегій було вирішено підвищити якість фізичного виховання в навчальних закладах; збільшити фізичну активність дітей до 10-12 годин на тиждень з перевагою ігрових навантажень; здійснити переатестацію та переліцензування вузів, які готують учителів фізкультури, реконструкцію й ремонт спортзалів; забезпечити їх сучасним спортивним інвентарем; спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я підготувати план реорганізації шкільної медицини з урахуванням думки українських та міжнародних експертів.
СТАТИСТИКА
За даними Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Академії медичних наук України, лише 30% дітей можуть виконати нормативи фізичної підготовки на уроках фізкультури. І лише у 18-24% дітей процеси відновлення функціонального стану організму після виконання нормативів відбувається без шкоди для здоров’я.
За останні шість років в Україні на уроках фізкультури сталося 13 смертельних випадків. З них лише один пов’язаний із травмою, а решта – наслідки серцево-судинних захворювань дітей.
13-11-2008, 10:49
0
2 197