Майже рік родина чернівчанки Галини СЕРЕДИ робила ремонт у своєму помешканні на вулиці Гоголя. Нервів і здоров’я пішло на це багато, але насолодитися комфортом оновленої квартири родина так і не встигла. Протекла каналізаційна труба між поверхами. Жовті плями розповзлися по стінах, а сморід – по квартирі. Щоби замінити трубу, сантехнікові ЖРЕПу потрібно зняти унітаз у квартирі поверхом вище, на що сусіди відмовилися дати дозвіл. Вигравши всі суди, Галина Іванівна все одно не може вирішити проблему досі.
– У лютому 2005 року ми побачили жовті плями на стінах комори і зрозуміли, що є проблеми з каналізаційною трубою, – згадує Галина Середа. – Звернулися до сусідів зверху, але з нами ніхто не хотів розмовляти. Тоді звернулися до ЖРЕПу №9 – там погодилися замінити трубу, але для цього потрібно було тимчасово демонтувати унітаз у сусідів зверху. Сусіди були категорично проти, мотивуючи це тим, що в їхньому туалеті сухо, а отже проблема – не їхня. Не хочу й згадувати, що довелося пережити відтоді, адже на кухні постійно відчуваємо запах каналізації, з’являються мокрі плями на стелі і стінах...
Галина Середа спочатку намагалася домовитися мирно по-сусідськи, але згодом не залишилося виходу, як тільки звернутися до суду. Судилися рік, увесь цей час фахівці ЖРЕПу періодично заміряли плями й обмальовували їх олівцем, щоби довести, що вони збільшуються в розмірах. Суд виніс рішення на користь пані Галини, тобто сусіди повинні були компенсувати витрати на суд, адвоката, виплатити 300 гривень на ремонт (це нагадаємо, був 2005 рік) і надати доступ для заміни труби. Щоправда, кому надати право ремонту, в рішенні не вказали. Відтак сусіди подали заяву до апеляційного суду, який знову ж таки ухвалив рішення на користь Галини Середи і збільшив удвічі суму моральних збитків. Справа з подачі сусідів навіть дійшла до Верховного суду України. Пані Галина дивується: "Все місто сміялося, що "унітазна" справа опинилася у Верховному суді".
Невдовзі, 12 листопада, – черговий суд. Суддя повинен роз’яснити, хто ж має право зняти унітаз і нарешті відремонтувати трубу.
– 27 березня 2006 року після двох судових процедур, які моя родина виграла, виконавчий лист потрапив до виконавчої служби Першотравневого району. Але, як з’ясувалося, виграти суд, це ще не означає, що виконавча служба виконає рішення. Ми чекаємо на роз’яснення суду, але для морального й матеріального відшкодування теж нічого не робиться. У нас уже майже чотири роки гниє й просочується фекаліями та сечею перекриття, а ЖРЕП не має доступу до труби між поверхами.
Галина Середа налаштована йти до кінця, каже, що чотири роки вже відходили бюрократичними колами, і шляху назад немає. А була ж звичайна побутова ситуація – зміна труби між поверхами.
Марина КАРАСЬОВА
Якщо вас затопили
Прикро, коли оселю затопило. Ще неприємніше, якщо із сусідами не вдається вирішити проблему мирно. У такому разі, на думку фахівців, єдиний вихід – звертатися до суду.
Загалом причин затоплення може бути щонайменше три: неуважні сусіди, що забули закрутити кран, стара труба, яку прорвало, і проблемний дах. Що робити, якщо це сталося з вами?
Якщо у квартирі "потоп", діяти потрібно оперативно. За словами Ніни СТЕПАНЧЕНКО, заступника начальника управління житлового господарства Першотравневої райради, якщо будинок на балансі ЖРЕПу, потрібно телефонувати насамперед туди, щоби перекрили воду. Потім – скласти акт.
– Перш ніж звернутися до суду, варто знати деякі юридичні аспекти, щоби ваша справа була виграшною, – пояснює Микола ГЛОТОВ, юрист "Українського правозахисного порталу". – Спочатку потрібно зафіксувати у передбаченому законодавством України порядку факт залиття. Це питання регулюється "Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій", що затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України №76 від 17.05.2005 року. В акті зазначається: дата й місце його складання; посади, прізвища та ініціали осіб – членів комісії, що складають акт; дату та адресу залитої квартири; описується подія та її наслідки; чітко зазначається причина залиття та її наслідки; надаються висновки та рекомендації комісії щодо того, що потрібно зробити. Особа, житло якої було залито, може звернутися до суду й вимагати у завдавача шкоди як відшкодування збитків, так і відшкодування моральної шкоди, що передбачено статтями 15 і 16 цивільного кодексу України.
Таким чином акт, складений фахівцями ЖРЕПу в присутності свідків, стане доказом при судовому розгляді. Якщо працівники ЖРЕПу не оцінили розмір збитків або є заперечення щодо вказаної суми, суд може призначити експертизу або потерпілий сам може звернутися до експертної організації за відповідним висновком.
Якщо затопили сусіди через власну необачність, відшкодувати кошти за ремонт помешкання повинні саме вони. А якщо причиною залиття стали невідремонтовані комунікації, відповідати за пошкодження майна повинна організація, яка обслуговує комунікації.
КОРИСНО ЗНАТИ
Випадки, коли за наслідки залиття відповідає експлуатуюча організація
Несправні вентилі на ввідному або загальнобудинковому трубопроводах, через що неможливо оперативно й вчасно перекрити воду.
Аварії у загальнобудинкових системах і трубопроводах.
Несправності в конструктивних елементах будинкової конструкції.
Вода протікає через покрівлю й стики.
Не виконані або виконані неякісно ремонтні та профілактичні роботи в будинку.
6-11-2008, 10:34
0
5 928