На Буковині спостерігається сумна статистика зростання кількості самогубств. Цього року наклало на себе руки 94 наші краяни. За аналогічний період минулого року таких смертей було зафіксовано 84. Смертність від самогубств перевищує за показниками смертність внаслідок стихії та техногенних нещасть. Впродовж цього року в дорожньо-транспортних пригодах загинуло 74 людини, у пожежах – 40, у воді – 32, ще 63 людини загинули внаслідок інших нещасних випадків.
На відчайдушний крок наважуються з різних причин. Чи то негаразди в родині, чи особисті проблеми. Матеріальні втрати також для багатьох є суттєвим аргументом, аби піти з життя. Післяпаводкова ситуація з втратою даху над головою також могла послужити причиною самогубств. Після липневої стихії у селі Тарасівці Новоселицького району наклало на себе руки троє людей. Зафіксовано спроби самогубства у Чорногузах та Оршівцях. У Вижницькому районі з липня зафіксовано шість випадків суїциду, Сторожинецькому – 4, Кіцманському – 2, Сокирянському – 3, Кельменецькому – 5, Заставнівському – 4, Путильському – 1. Загалом у післяпаводковий період у селах нашої області було здійснено 28 суїцидів. Психологи ж пояснюють таку кількість самогубств нестабільністю в державі, матеріальними проблемами громадян, а головне – низькою самооцінкою людини та браком
любові з боку близьких.
– Я разом із групою психологічної допомоги нашого міністерства працювала з людьми у підтопленій зоні, – розповідає провідний фахівець відділення психологічного забезпечення та роботи з персоналом при ГУ МНС Наталя МЕДВЕДЮК. – Хочу відзначити, що суїцидних настроїв серед сільського населення нами помічено не було. Більше того: люди гуртувалися одне біля одного, намагаючись долати біду. Ми зверталися до потерпілих зі словами, що найважливіше – це життя та здоров’я ваших рідних та близьких. Та у більшості випадків люди самі нас запевняли, що готові боротися й жити далі, а матеріальні втрати якось подолають. Селяни енергійно продовжували займатися своїми повсякденними справами – годувати худобу, прибирати свої оселі. Відповідальні, зайняті та впевнені у своїх силах люди не мають часу на деструктивні думки. Вони переконані, що здатні подолати свої проблеми і жити далі.
– Яка категорія людей схильна до самогубства?
– Зазвичай думки про самогубство з’являються у людей із заниженою самооцінкою та низьким рівнем самоповаги. Якщо в людини присутній внутрішній конфлікт, вона не здатна боротися за гідне місце у соціумі та за своє життя. Людина з багатим духовним світом, впевнена у своїх силах не бере матеріальне становище за основний фактор життя. Головним у вирішенні багатьох життєвих проблем для людини є надійна опора. Нею можуть бути рідні, віра у Бога або ж кваліфікована допомога психолога.
– Як можна розпізнати суїцидні думки в людини і як їх подолати?
– Такі люди стають відлюдькуватими, не бажають ні з ким спілкуватися й замикаються у собі. Просто поговоріть із такою людиною, її проблеми вже вирішаться наполовину, якщо її хтось щиро вислухає. Поділитися проблемою – це вже частково її вирішити. Шкода, що наші складні життєві умови, нестабільність та матеріальні проблеми штовхають людину на такий страшний невиправний крок. Вбережіть від такого рішення своїх рідних. Приділяйте їм більше часу, вислуховуйте їх, а найважливіше – не бійтеся говорити їм про свою любов. Хай вони відчувають, що потрібні та можуть розраховувати на вас у скрутні часи. Всі люди родом із дитинства, ті, хто за власним бажанням йдуть із життя, були колись недолюблені.
Антоніна БАБЧУК
31-10-2008, 10:19
0
2 310