RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Музика Шмідта лікує від депресій, астми та інфарктів

Із колишнім чернівчанином Леонідом Флейдерманом ми зустрілися після презентованої ним у Єврейському народному домі аудіовідеопрограми "Співає буковинський Карузо – Йозеф Шмідт". Після кожної пісні глядачі довго аплодували, ніби відомий оперний співак був на сцені, дехто не міг стримати сліз. Потім ще довго не розходилися – ділилися враженнями. Одна із чернівчанок залишила такий запис автору програми: "Дякую за те, що не даєте місту забути, хто приніс йому світову славу".
Співак Шмідт допоміг актору Караченцеву
– І таке відбувається скрізь, де б я не показував свою програму, – стверджує Леонід ФЛЕЙДЕРМАН. – Йозеф Шмідт – магічний співак. На його аудіовідеоконцертах слухачі аплодують, плачуть. Його дія на людей – надзвичайно сильна. Після багатьох показів програми я зробив такий висновок: Йозеф Шмідт діє на людську підсвідомість, торкається найглибших інтимних почуттів. Ми можемо не розуміти жодного слова з його співу, але відчуваємо це. До кінця важко усвідомити, чому його голос так діє на людей. Фантастична техніка виконання співака часто незрозуміла навіть професіоналам. Які би ноти він не брав, робив це легко, без напруження, здається, голос сам ллється з його горла. Люди, які хворіли на астму, зізнавалися мені, що їм легше дихається на концертах Шмідта. Я отримував багато листів, де писали, що його спів позбавляв від депресії. Та я і сам у цьому переконався, коли пережив нелегкий період не без допомоги співака. На моїх програмах у Москві були присутні лікарі-психіатри, які займалися лікуванням депресивних станів. Вони відзначали, що спів Йозефа Шмідта справді дуже позитивно впливає на людей. Пізніше ці лікарі навіть обладнали спеціальний кабінет, де лікували своїх хворих співом Шмідта. До речі, я розробляв для них спеціальну програму. Мені здається, що вона може також допомогти людям, які перенесли інсульт, – стимулюватиме відновлення центральної нервової системи. Коли з відомим російським актором Миколою Караченцевим трапилося лихо (автокатастрофа, – ред.), я передав йому через нашу спільну знайому касету із записами Шмідта. Казали, що він її слухав. Незабаром йому стало значно легше. Я переконаний, що йому зокрема допоміг і спів Шмідта. Свої програми демонструю безкоштовно, не отримуючи жодної копійки. Якщо вдається комусь допомогти, почуваюся щасливим. До речі, Шмідта любив слухати навіть Гітлер. Про це згадував його ординарець Рохус Міш. Незважаючи на це, співак потрапив до табору інтернованих осіб у Швейцарії і помер там.
– Як народилася ідея створити унікальну аудіовідеопрограму про "буковинського Карузо"?
– Це досить довга історія. Про Йозефа Шмідта я дізнався випадково від московського колекціонера Геннадія Галкіна, який зібрав багато матеріалів про цього співака. 1989 року він зробив єдину в Радянському Союзі передачу на радіо про Йозефа Шмідта. Після цього я багато років намагався знайти цього колекціонера. Перші записи співака отримав саме від нього. У Чернівцях зустрівся ще з одним прихильником творчості Шмідта – Йоганом Шлампом. Так почав збирати записи та фільми з участю співака на сучасних носіях. Навіть дістав дві книжки про нього німецькою мовою, ще одну – голландською. Зараз моя колекція налічує понад дві тисячі вінілових платівок, а компакт-дисків – декілька сотень. А все артистичне життя Шмідта тривало десять з половиною років. Можу сказати, що придбав майже всі записи співака. Більшість – у Москві, дещо – за кордоном.
Уперше свою програму про "буковинського Карузо" показав 2004 року в Литві, де ми відпочивали з дружиною. Слухачі були вражені співом Шмідта. Через рік зробив програму у Вільнюсі вже у двох відділеннях. Вона тривала понад три години. Пізніше показав її в Москві. Шмідтом зацікавилися професіонали. Один із вечорів відбувся в культурному центрі "Україна" на Арбаті 2006 року.Свою програму показував також у Єрусалимі та Берліні.
Голос Шмідта зливається з архітектурою Чернівців
– Ви розповідаєте своїм слухачам, звідки родом Йозеф Шмідт?
– Єдине місто, де напередодні своєї програми я не розповідав про Чернівці, – це, власне, самі Чернівці. Зате всюди розпочинаю її з розповіді про місто, де минули дитячі та юнацькі роки Шмідта, де він співав у синагозі та філармонії. Демонструю фотографії Чернівців, які сам робив. І знаєте, відбуваються дивні речі: голос Шмідта ніби зливається з архітектурою Чернівців. Виникає відчуття, що це голос міста. У програмі є сюжет, коли Йозеф Шмідт співає вальс Штрауса німецькою мовою на фоні Чернівців. У кадри фільму "Найщасливіший день мого життя", де знявся співак, я також вмонтував зйомки, зроблені в нашому місті. Цим я хотів підкреслити, що співак щасливий: він знову співає у Чернівцях і йому аплодують чернівчани, наче живому. Я теж почуваюся щасливим, що повернув Шмідта в його рідне місто. На жаль, тут мало кому відоме його ім’я, незважаючи на відкриту зірку на Театральній площі. А ще менше людей знає, що за нею стоїть. А за нею стоїть великий співак, можливо, найкращий тенор світу. Усім відомо про Карузо, а в Шмідта був не гірший голос. Він співав багатьма мовами: німецькою, італійською, французькою, англійською, голландською, іспанською, румунською, навіть польською. На так давно мені вдалося встановити будинок, де проживав Шмідт на початку 20-их років минулого століття, тобто ще до його від’їзду до Німеччини. Для цього мені довелося спілкуватися з багатьма людьми в Ізраїлі, Німеччині, Москві. У цьому будинку на вулиці Заньковецької зараз знаходиться книжковий магазин "Наука". Дуже хочеться, щоби на ньому встановили меморіальну дошку Шмідта до 105-ліття з дня його народження, яке відзначатимуть у березні наступного року. Його іменем можна було би назвати вулицю. Добре було би запровадити міжнародний конкурс тенорів імені Шмідта. Він міг би відбуватися не тільки у Чернівцях, а й у Відні та Берліні, де проживав співак.
"Шмідт взагалі змінив наше з чоловіком життя"
– Розкажіть трохи про себе.
– Я народився у Чернівцях 1945 року. Та вже тривалий час – з 1963 року – проживаю у Москві. Кандидат хімічних наук, займаюся розробкою препаратів для шкірних захворювань. Музика – моє захоплення з 13 років. Особливо цікавлюся оперним співом та симфонічними оркестрами. У мене дуже багато улюблених співаків. Але Йозеф Шмідт займає особливе місце в моєму житті. І Чернівці теж. У мене завжди ностальгія за цим містом. І чим далі, тим більше. Я відчуваю це місто всім своїм єством. Навіть не знаю, як це пояснити. Ще в 70-их роках фотографував чернівецькі вулиці, будинки, під’їзди, щоби потім показувати друзям і знайомим у Москві. Та коли це робив, зі мною відбулися незрозумілі, можна сказати, містичні речі: я почав відчувати колишнє життя міста – його історію, пережиті трагедії. Коли приїжджав сюди в 1990-х роках, скупив усі книги про Чернівці. Читаючи їх, раптом зрозумів: багато що мені вже відоме. В жодному місті світу в мене немає такого відчуття гармонії та внутрішнього спокою, як у Чернівцях.
Дружина Леоніда Ілліча Наталя, яка була присутньою під час нашої розмови, зрештою, не витримала і теж висловилася: "Леонідові можна позаздрити, що в нього таке почуття до цього міста. Я теж полюбила Чернівці, хоча сама москвичка. А Шмідт взагалі змінив наше з чоловіком життя. Ми сприймаємо його як повноправного члена нашої сім’ї. Коли я вперше побачила в Інтернеті фотографію молодого Шмідта, мені здалося, що вони з моїм чоловіком дуже схожі зовні. І це зауважила не тільки я. На наших програмах підходять люди і теж кажуть про цю дивну схожість. Я не вірю в перевтілення душ, але в даному випадку навіть не знаю, що думати".
Надія БУДНА

ДОВІДКА
Оперний співак Йозеф Шмідт народився 4 березня 1904 року в селі Давидени Сторожинецького повіту в бідній єврейській сім’ї орендаря. 1914 року родина переїхала до Чернівців.
Перший концерт відбувся у філармонії 1924 року.
1928 року прихильники таланту юнака направили його навчатися оперного співу до Берліна. Шмідт дебютував на берлінському радіо в опері "Африканка" Джакомо Мейєрбера.
1935 року він гастролює по США, Голландії та Бельгії, де йому аплодують сотні тисяч глядачів.
Коли до влади у Німеччині прийшли нацисти, співак тікає до Швейцарії, де потрапляє до табору для переміщених осіб. Умови тут були надзвичайно важкими, тому Шмідт захворів та потрапив до лікарні.
16 листопада 1942 року Йозеф Шмідт помер від серцевої недостатності.
24-10-2008, 10:24
Коментарів 0 Переглядів 4 309

Теги -
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях

За попередньою інформацією ДТП з потерпілими.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.