Жовті мечоносці – явище надзвичайно рідкісне, можна сказати, унікальне. В Україні таких майже немає. Саме за них школярі нашої області на змаганні аматорів дослідницької та селекційної роботи в Києві отримали друге
(гурток "Юні акваріумісти" обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді) та третє (Кордунян Олександра, гурток "Юні акваріумісти" Новоселицького ліцею) місця. Члени журі ще ніде не бачили мечоносців жовтого кольору, ось і не встояли перед їхніми чарами. А віднайшов цих рибок у Києві і привіз до Чернівців завідувач природничого відділу Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Віктор ГОЛОВЧЕНКО. Він же й розповів "МБ" про цих рибок.
– Жовті мечоносці унікальні насамперед своїм рідкісним кольором, – каже Віктор Вадимович. – Досі я бачив лише червоних, тигрових, чорних, зелених мечоносців. А ось жовтих ніколи не зустрічав. Три роки тому побачив їх в одного любителя, відразу купив пару, і ми у Чернівцях з дітьми почали їх розводити. Один гарний великий мечоносець коштує 25-30 гривень.
За мечоносцем, як і за будь-якою живородною рибкою, нескладно доглядати. Їсть і сухий, і живий, і заморожений корм. Немає проблем і з розведенням. Живородні рибки не відкладають ікру, вона розвивається в тілі самочки, яка народжує вже готових малюків. І цих малюків може бути і 100, і 200.
Мечоносці мають дуже цікаву здатність: за несприятливих умов (наприклад, брак самців) самочка стає самцем. Жоден інший вид
рибки таке не може. Це природнє пристосування для того, щоби зберегти свій вид. Ще одна особливість: навіть якщо самець загинув, самка після спарювання може ще три-чотири рази народжувати мальків. У неї всередині зберігається сім’я. Це також пристосування. Ростуть мечоносці швидко – через годину-дві після народження вже можуть живитися і самостійно існувати. Живуть до п’яти років.
– Але на виставці в Києві я десь не догледів і заніс заразу в акваріум, – бідкається Віктор Головченко. – Може, хтось скористався моїм сачком для свого акваріума за моєї відсутності. І через це повмирали всі рибки. Слава Богу, що я перед від’їздом подарував пару мечоносців Республіканському екологічному центрові і своєму колезі в Тернополі. Тож, сподіваюся, я їх невдовзі відновлю. До речі, наступного року буде другий форум, присвячений акваріумному дизайну. Кожній області виділять по акваріуму і треба буде гарно його оформити рослинами, декоративними елементами. Запрошую до свого гуртка дітей з усіх шкіл міста, які би хотіли займатися рибками і дизайном акваріумів.
Адреса Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді: м. Чернівці, вул. О. Кошового, 57.
Галина МАРКІВ
ДОВІДКА
Мечоносці (хiphophorus) – вид живородних рибок сімейства пецілієвих. Розповсюджені у прісних і солонуватих водоймах Центральної Америки. Мечоносці – одні із найпопулярніших акваріумних риб. Тіло витягнуте, сплюснуте з боків, самки, зазвичай,більші ніж самці. Шляхом селекції виведено низку міжвидових гібридів і декоративних кольорових варіацій – від жовтої, червоної, голубої, плямистої до чорної рибки. Мечоносці – мирні, стадні рибки. Невибагливі, витривалі. Споживають усі види кормів.
24-10-2008, 10:12
0
5 635