Чернівецький окружний адміністративний суд заборонив Комітету підприємців Буковини п’ятого січня проводити збори ініціативної групи з референдуму щодо недовіри президенту Януковичу. А активісти комітету заявляють про тиск, який чинили на них впродовж 4-5 січня податкові та правоохоронні органи. Про події, які розгорнулися через організацію мирного зібрання, представники Комітету та обласної організації ВО "Свобода" розповіли вчора, 10 січня, під час засідання чернівецького прес-клубу.
– Ввечері четвертого січня мене викликали до податкової інспекції. О 17.00 начальник проводив зі мною співбесіду, – розповів Янош ДАБУЛА, представник Комітету підприємців. – Після цього мені телефонували високопоставлені чини УМВС в області. Запропонували зустріч, не пояснюючи причин. Я відмовився ввечері йти до райвідділу без адвоката, без офіційного повідомлення. І погодився на зустріч у дворі свого будинку. Приїхали дві машини. Мені показали папір, де було перераховано багато статей Кримінального кодексу, які я, беручи участь в акції п’ятого січня, можу порушити. Тиск психологічний на мене і на мою родину, безумовно, чинили. Встановили зовнішнє спостереження за моєю квартирою. Були запитання до моїх родичів, були дзвінки з міліції… Тиснули на всіх активістів, щоби вони відмовилися від проведення заходу, гарантованого Конституцією. Активісти, які діяли в рамках закону, для влади вже апріорі винні, оскільки висловили політичні погляди про зміну влади за допомогою народного референдуму.
Активістка комітету, підприємець Калинівського ринку Лідія ГАЇНА також розповідає, що четвертого січня ввечері мала розмови з представниками і податкової, і силових структур. Як запевняє підприємець, правоохоронці запропонували їй підписати якийсь папір. Але, оскільки вона не могла прочитати текст (зустріч відбувалася на вулиці, коли вже було темно), домовилися зустрітися наступного дня. Події ранку п’ятого січня, за свідченнями Л. Гаїни, відбувалися миттєво. До місця, де вона торгує, підійшли шестеро чоловіків у чорному одязі. Вони не пред’явили жодних документів, натомість накинули жінці плащ на голову і насильно потягнули до машини. Жінка демонструє синці на руках, які залишилися після спілкування з ними. "Їх у машині було четверо: один сидів збоку, другий у мене на колінах, двоє попереду. І тут збіглися люди, перекрили машині дорогу, – пригадує Л. Гаїна. – А вони відчинили вікно і почали пирскати сльозогінним газом". Після того, як люди почали копати авто і перевертати, Лідію Гаїну, за її словами, просто виштовхали з машини. Жінка зняла побої і написала заяву в прокуратуру.
Нині організатори зборів оскаржують рішення про заборону мирного зібрання в Апеляційному суді, а сам Комітет підприємців легалізується в обласну правозахисну організацію. Зупинятися підприємці не збираються: якщо не відбудуться Всеукраїнські збори ініціативної групи у Києві 22 січня, знову ініціюватимуть зібрання в Чернівцях. (М. Карасьова)
11-01-2011, 09:34
0
1 983