Учора завершився II Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ. Дійство тривало протягом 2-4 вересня 2011 року. Учасниками були поети та митці з Австрії, Ізраїлю, Молдови, Німеччини, Польщі, Румунії, України, Швейцарії та Франції, Великої Британії та Росії. Приїхали Олег Скрипка, Лесь Подерв’янський, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Олександр Ірванець та інші відомі люди. На всіх заходах був аншлаг.
– Приїхало приблизно 200 іноземних гостей, з України – 700-800. Зали були повні, – розповів президент II Міжнародного поетичного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ Святослав Померанцев. – На перфоменсі "Аперитив" (за участю Юрія Андруховича) (поезія, музика, відеоарт) у Літньому театрі було 1000 осіб, на "Ска-панк поезії" (Сергій Жадан і "Собаки в Космосі) – 800 осіб.
Юрій Андрухович згадав зі сцени чернівецьку мафіюЮрій Андрухович разом із гуртом "Карбідо" (Польща) виступав у Літньому театрі. "Програма "Аперитив" є збиранкою двох альбомів: "Самогон" та "Цинамон", – сказав Юрій Андрухович. – З цією програмою ми в Чернівцях уперше".
Тексти Юрія Андруховича поєднувалися з музикою та відео. Юрій Андрухович виконував власну поезію харизматичним, різнотембровим голосом, чим перетворював її на гіпнотичну сповідь. І, справді, здавалося, що деякі глядачі впали у гіпноз. Вони похитувалися у такт музиці, а потім почали танцювати.
Перед виконанням кримінального сонету Андрухович сказав: "Чернівецька мафія навіть перевершує чиказьку". Після виконання "Кримінальних сонетів" сказав: "Дякуємо чернівецьким підприємцям".
На вечорі смакували червоне виноЗ перфоменсу "Аперитив" глядачі перемістилися на винно-поетичний вечір. До початку вечора зібралося багато людей, переважно молодь. Усі вже смакували аргентинське червоне вино, якого випили за вечір 100 пляшок. Біля столика, де роздавали дармовий напій, чулися жарти президента фестивалю Святослава Померанцева: "Вам уже є 21 рік? Тоді підставляйте келих". Проте, щойно вдалося протиснутися до омріяного столика, виявилося, що вино вже закінчилося. "Буде трохи пізніше", – пообіцяв Святослав.
Врешті розпочався вечір. Олександр Бойченко все намагався дізнатися у письменника Ігоря Померанцева, яка ж кількість випитого вина надихнула митця назвати свою книгу "Винні лавки". На що Ігор Померанцев стримано відповів: "У Чернівцях я жив на вулиці Федьковича. У моєму дворі ріс виноград. І він мені нагадує крапельки застиглого дощу".
На столі, за яким сидів Ігор Померанцев, стояла лампа, через яку не було видно самого поета. "У частини глядачів, напевно, склалося враження, що на мої запитання відповідає не Ігор Померанцев, а торшер", – врешті помітив Олександр Бойченко і зняв зі столу лампу.
Свої вірші зачитали "улюблені поети трьох поколінь": Андрій Любка, Сергій Жадан та Юрій Андрухович. Щоправда, ближче до завершення вечора у спочатку переповненій залі залишилися лише найвідданіші шанувальники поезії. Бо, щойно знову почали розливати дармове вино, багато хто повиходив на вулицю, щоби поспілкуватися без втручання поезії.
"Я завжди всім задоволений. У мене щодня гарний настрій, і не лише під час фестивалю, – так відповів президент фестивалю Святослав Померанцев на запитання "МБ", чи задоволений він, як відбувався захід. – Хоча поезія – це штука для підготовленої публіки, такі фестивалі дають людям можливість познайомитися з різними субкультурами – поезією, електронною музикою, фотомистецтвом. Ексклюзивно для "МБ" скажу – наступний "Меридіан Черновіц" відбудеться 7-9 вересня наступного року. Дай Боже здоров’ячка нашому генеральному спонсору – Дмитрові Фірташу.
Вулицею ходив письменник у золотистій тозіВулицею Івана Франка ходив львівський поет Костя Грек у довгій до п’ят золотистій тозі та лавровому вінку на голові. Хлопець віршем закликав перехожих та водіїв тролейбусів і авто купувати його дві книжки за 35 гривень. "Я приїхав на фестиваль "дикуном" за власний рахунок, – розповів Костя. – Випустив вже дві книги. Це не поезія і не проза, а щось середнє. Чернівчани купують мої книги охочіше, ніж львів’яни. Отож на дорогу й проживання зароблю. Ваш фестиваль мені дуже сподобався. У Львові такі, на жаль, не організовують".
Галина Марків, Надія Будна, Юлія Боднарюк
Враження глядачівІлля Ніколаєв, чернівчанин:
– Не вистачало завершення кожному дню. Хотілося джем-сейшнів, влучної музики на площах міста, щоби можна було після заходів приємно провести час. Було забагато поезії, яка цікава хіба що вузькому колу людей. Багато хто нудився на поетичних вечорах. Мені сподобався Олександр Ірванець. Його вірші актуальні та зрозумілі. А ще я з більшою повагою почав ставитися до Дмитра Фірташа. Він не лише "викачує бабло", а й вкладає його у мистецькі події.
Володимир КОВАЛЬОВ, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Чернівецького національного університету:
– Трохи дивна молодіжна поезія. Поезія все-таки повинна мати риму, зміст. А коли людина просто матюки там вставляє, таке враження, ніби тебе дубиною по голові вдарили, після чого ти очманіло дивишся і вже нормально сприймаєш усе, що б поет не говорив. Але загалом чимало було поезій, які на мене справили сильне враження.
Сергій БАЛУЦЬКИЙ, студент Тернопільського національного економічного університету:
– Найкраща згадка про фестиваль – міжнародна молодіжна сцена поетів у недобудованому приміщенні бізнес-центру "Полюс". Поети виступали на дев’ятому поверсі з обдертими колонами та розсипаною усюди цеглою. Ця атмосфера надавала пікантності та екзотичності заходу. З тераси був чудовий краєвид на Чернівці. Також сподобалися виступи Юрія Андруховича, Сергія Жадана, французьких та швейцарських поетів. Іноземці сподобались більше не через зміст поезій, а через оригінальне звучання текстів іноземною мовою. А ще припали до душі "музи" фестивалю, які у сценічних костюмах роздавали листівки з програмою фестивалю та картою міста. Добре й те, що вхід на більшість заходів був безкоштовний. Але я як кумир Олега Скрипки був розчарований дорогими квитками на концерт-виставу "Гуманісти" за участю його та Леся Подерв’янського.
Хотілося б також відзначити архітектуру Чернівців. Серед негативних вражень про Чернівці – грубе ставлення до туристів працівників залізничного вокзалу. У довідці нахамили, коли хотів дізнатися інформацію про розклад поїздів. А у касі не видали пільговий квиток при пред’явленні простроченого на кілька днів студентського. У касах інших міст до мене ставилися лояльніше. Спочатку видали пільговий квиток у Тернополі до Львова, згодом – зі Львова до Чернівців.
6-09-2011, 10:14
0
3 384