Другого вересня Україна святкує День підприємця. "МБ" вітає підприємців області, які взяли на себе відповідальність, тягар нелегких турбот, пов’язаних із приватною господарською діяльністю, надають робочі місця, виплачують людям зарплату.
У міському центрі захисту підприємців 28 серпня 2012 року відбулася зустріч-розмова підприємців із керівниками податкової інспекції міста.
Ігор КУХАРЧУК, керівник центру: Ми проводимо круглий стіл з податківцями міста від імені підприємців Буковини, щоб узгодити позиції підприємництва та податкової системи. А також зменшити правовий нігілізм, який певною мірою існує в наших підприємців.
Анатолій ПАЛАНІЙЧУК, начальник ДПІ у місті Чернівці (на фото):
– Підприємець – це відповідальність, порядність, ініціатива. Основне у реформуванні податкової служби в тому, що ми переходимо від фіскального органу до сервісної служби. Чимало зробили й для комфорту платників податків.
Наближаємося до того, щоб зменшити кількість паперових носіїв. Нарікання є здебільшого на те, що за електронної звітності сервер може бути перевантажений. Звичку подавати звіти в останні дні і години у наших підприємців не відбереш. Тому сервер перевантажується. Бо звітують не тільки Чернівці, але й вся Україна. Комп’ютер чітко фіксує дату відправлення електронного листа. Тому згодом все стає на свої місця.
– Діє мораторій на перевірки підприємців до першого січня 2013 року. Що далі відбуватиметься? Що буде з тими, хто нічого не платив? А. Паланійчук: Спочатку мораторій на перевірки діяв до першого липня 2012 року, потім його продовжили до січня 2013 року. І пов’язаний цей захід здебільшого з тим, щоб підприємці могли адаптуватися до змін у податковому законодавстві. Та навіть якщо ми не перевіряємо, це не означає, що ми не знаємо, хто і як працює. Наприклад, на Калинівському ринку (та й на інших ринках) ми чітко бачимо, скільки підприємців працює, хто і скільки сплачує. Ми моніторимо всі підприємства, які є. І ті, які подають, так звані, нульові декларації також. Якщо хтось думає, що їм минуть нинішні хитрощі, то він помиляється.
–
Чи застосовуватимуть податківці каральні методи до підприємців, які ухилялися від сплати податків, доки їх не перевіряли?А. Паланійчук: Каральних операцій не буде. Але не можемо допустити, щоб один підприємець сплачував, а інший відсиджувався у нього за спиною і не виконував свої зобов’язання перед державою. Нині ще є такі, які намагаються обманювати: погрався з деклараціями, показав нульовий прибуток. Але це не пройде.
З січня 2013 року з багатьма підприємцями будуть предметні розмови щодо відсутності платежів. Усі видатки надійдуть до бюджету рано чи пізно.
–
Як боретеся з тіньовим бізнесом? Адже це явище незручне не лише для економіки, але й для самих підприємців. Виходить, що той, хто працює, відкрито платить за двох, а то й трьох. Це врешті й нерівна конкуренція.А. Паланійчук: У нас є методи, які застосовуємо для виявлення нелегалів та виведення їх із тіні. І повірте: вони дуже швидко сплачують всі належні податки. Нині є й інші структури, діяльність яких дозволяє виявити "тіньовиків" на ранніх стадіях. Нинішня політика держави полягає не в тому, щоб когось покарати, посадити за порушення. Важливо сплатити до бюджету. Тому ми не поспішаємо з висновками і чекаємо. Платник податків повинен виховати в собі платника. Він повинен сам зрозуміти: якщо займаєшся бізнесом – повинен сплачувати податки.
І. Кухарчук: У всьому світі борються з тіньовими схемами. Наприклад, в Італії існують програми, які пропонують мільйон євро тим діловим людям, які зуміють обійти податкове законодавство. Таким чином вони виявляють прогалини й усувають їх.
Чернівецькі підприємці не менш хитрі. Наведу приклад. Після повені 2008 року держава компенсувала втрати підприємцям до п’яти тисяч гривень. То з 9,5 тисячі суб’єктів 1800, які подали заявки на компенсацію, на той момент не мали патентів.
– Скільки зафіксували фактів хабарництва серед податківців?А. Паланійчук: За останні чотири місяці склали один протокол за фактом корупційних дій працівником податкової інспекції міста. Факт хабара підтвердили, відбувся суд, рішення не оскаржували. А від початку року в обласній податковій службі склали чотири протоколи. Найбільш гучна справа – підозра у спробі отримання хабара 40 тисяч доларів податківцем із Сокирянщини. Суд не підтвердив цей факт, тому стверджувати, що це справді був хабар, поки що не можемо. Обставини схиляють думати, що у цій справі не все чисто. Але факт залишається фактом: податківець перебуває у слідчому ізоляторі і це неприємно. І доки суд не покладе крапку, коментувати цю ситуацію рано.
–
Чи варто очікувати подальших змін у податковому законодавстві?А. Паланійчук: Зміни будуть. Наразі у процесі втілення законодавства у життя, дедалі прозорішими стають умови його застосування. Ми й самі бачимо, що є прогалини у законах. Ми також зацікавлені, щоб вони були більш прозорі. Гадаю, деякі норми скасують, інші відкоригують.
31-08-2012, 11:28
0
3 837