Небезпечних для дитячого здоров’я товарів особливо багато на прилавках у передсвяткові дні. На що звернути увагу, щоби придбати безпечний подарунок дитині, розповіла Надія КУТИНІНА, в. о. начальника Чернівецького обласного управління у справах захисту прав споживачів.
– Щороку, починаючи з грудня, під час перевірки святкових наборів солодощів ми виявляємо одне й те саме: в упаковках деякі цукерки можуть бути з нальотом, надто тверді чи навіть із черв’яками! Це виробники намагаються збути прострочений товар, сховавши його у новорічному подарунку, – каже фахівець. – Такі порушення не залежать від виробника чи місця придбання подарунка. Виявляємо їх і на ринках, і в магазинах. Адже дата, вказана на упаковці пакунка, не прострочена. Якщо натрапите на такі подарунки, пишіть заяву до управління – ми вилучимо з продажу всю партію.
– Яка ситуація з якістю іграшок?
– Дуже багато на прилавках іграшок невідомого походження, які можуть становити небезпеку для дитини. Особливо не радила б купувати дешеві пластмасові забавки, які продають в комплекті із кольоровими цукерками. Такі набори дуже поширені на ринках та в сільських магазинах. Цукерки в них містять небезпечні барвники – фарба залишає помітний слід на язику. Також варто уважно оглянути іграшку: чи є на етикетці повна адреса виробника і вікове призначення іграшки, чи не має іграшка гострих кутів, через які можна поранитися. Не повинно бути погано прикріплених дрібних деталей, сильного запаху, поверхневого фарбування і наклеювання аплікацій на іграшках для дітей до трьох років. Малюки, які все тягнуть до рота, можуть просто з’їсти наклейку чи шматочки фарби.
– На що звертати увагу, купуючи дитячий одяг та взуття?
– Насамперед це має бути сертифікований одяг з повною інформацією на етикетци про виробника, склад (скажімо, натільний одяг для малюків має бути лиеш повністю з натуральних тканин). Особливо на ринках зараз багато дитячого одягу, який не відповідає жодним стандартам: шви з дефектами, навіть спідній одяг для немовлят "тріщить" синтетикою, а взуття не має внутрішнього шару з натурального матеріалу.
– Де безпечніше купувати дитячі товари?
– Краще їх купувати у спеціалізованих дитячих магазинах, де покупцям видають чек. Там ситуація з якістю товару більш-менш нормальна. І навіть у разі проблем з якістю покупець може з чеком повернути собі гроші. Тоді як на ринку максимум, чого може добитися споживач, – перевірки торгової точки. А коштів за неякісну покупку без чеку не повернеш. Якщо ж все ж збираєтеся придбати річ на ринку, варто обирати товар відомого вам виробника з доброю репутацією.
– Чи існує гарантія на іграшки?
– Іграшки на пультах дистанційного управління, з електроприводом чи з хімічними елементами живлення (батарейками) мають гарантійний термін експлуатації 6-12 місяців. Під час покупки цих недешевих механічних забавок вимагайте, щоби продавець видав чек з вказаною датою продажу. Якщо під час гарантійного терміну річ вийде з ладу з вини виробника, покупець зможе її безкоштовно полагодити, повернути гроші, чи замінити на справний товар.Що ж до інших видів іграшок, то якщо покупець удома розпакував річ і виявив у ній приховані недоліки, то має право повернути її. Але для цього необхідно мати чек.
– Нещодавнє всеукраїнське дослідження, дані якого оприлюднив прем’єр Микола Азаров, засвідчило, що три чверті дитячих іграшок не відповідають вимогам гігієни та безпеки, 85 відсотків дитячого одягу та взуття також не відповідають стандартам. Чи у нашій області ситуація з якістю дитячих товарів аналогічна всеукраїнській?
– Вона практично не відрізняється від загальної. Адже в Україну різними шляхами завозиться дуже багато неякісного товару. І зміни на краще залежать насамперед від покупців: вони самі часто нехтують якістю, обираючи найдешевший товар для своїх дітей.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.