Новий Митний кодекс набуде чинності на початку 2012 року. Які нововведення він принесе звичайним громадянам, які їздять за кордон, розповіли начальник Чернівецької обласної митниці Юрій ЧЕРНИШ та заступник начальника митниці Анатолій ФАРФУРАК.
– Що змінилося у вартості товарів, які громадянам можна завозити в Україну?
– Новий Митний кодекс передбачає ввезення на митну територію України товарів на суму до 300 євро (в тому числі і в поштових відправленнях) без сплати мита. Нині діє обмеження 200 євро. Тобто тепер, скажімо, поштою людина зможе замовити з іноземного магазину товарів на 300 євро і їй не доведеться доплачувати за сплату мита з такої посилки. В ручній поклажі без сплати мита з 1 січня дозволено перевозити товари вартістю до тисячі євро. У разі перевезення товарів на суму до 10 тисяч євро передбачено ставку мита 10 відсотків від їхньої вартості (нині така ставка становить 20 відсотків). При перевезенні фізичними особами товарів на суму понад 10 тисяч євро на них поширюватиметься той же порядок, який діє для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.
– Яким чином турист, який везе із закордонної мандрівки сумку з покупками, зможе підтвердити їхню вартість?
– Як і раніше, фізичним особам доведеться надати в пункті пропуску документ із зазначенням ціни покупки: чек з магазину, рахунок-фактуру тощо. Якщо виникає сумнів у вартості товару (в чеку не вказано суму покупки тощо), митний орган у термін до 20 діб має право довести, що заявлена туристом митна вартість покупок недостовірна. Якщо митний орган не зможе це довести, застосовують ціну, яку турист задекларував. Крім того, новий Митний кодекс для громадян визначає перелік особистих речей, звільнених від оподаткування: зросли обсяги ввезення комп’ютерної техніки, мобільних телефонів, годинників тощо. Також звільнено від оподаткування культурні цінності, які ввозять громадянин.
– Що робити людині, яка зробила покупки за кордоном, але чек на них з якихось причин не взяла?
– Під час визначення ціни товарів митниця враховує не лише чеки, а й біржову ціну товарів, вартість сировини та багато іншого. Але підвищення межі безмитного ввезення до тисячі євро досить значне. Якщо раніше більшість мандрівників вкладалися у суму товарів 200-300 євро в ручній поклажі, то з січня тисячі євро буде більше, ніж достатньо. На кордоні виникатиме значно менше запитань: митник одразу побачить, що, скажімо, у двох сумках людина не може вмістити більше товару, ніж на тисячу євро.
– Зменшення мита до 10 відсотків поширюється на всі товари вартістю менше 10 тисяч євро? Скажімо, чи зможе українець купити за кордоном вживане авто за 10 тисяч євро і заплатити за нього на кордоні одну тисячу євро мита?
– Так, це стосується усіх товарів. Щодо транспортних засобів, то покупець має право довести достовірність їхньої вартості, надавивши всі чеки, які він отримав під час покупки. Крім мита, залежно від виду транспортного засобу митниця може нараховувати акцизний збір чи інші платежі.
– За кордоном ціни на деякі товари можуть бути значно нижчі, ніж в Україні. Якщо людина, скажімо, купить у Європі чотири сучасні телевізори по 250 євро, чи не матимуть митники претензій, що реальна ціна їх в Україні значно вища, ніж тисяча євро?
– Якщо людина матиме чеки про те, що кожен телевізор коштує не більше 250 євро, платити мито не доведеться. Але є ще одна умова: для безмитного ввезення вага ручної поклажі не має перевищувати 50 кілограмів.
– Тобто чотири айфони по 250 євро можна завезти без проблем, а з великою технікою на таку ж суму можуть бути проблеми через перевищення норми ваги?
– Так, мито за товари на суму до тисячі євро не сплачують, якщо дотримано обидві умови, тобто якщо їхня вага не перевищує 50 кілограмів.
– Чи будуть зміни в переміщенні через кордон мобільних телефонів з так званих білих і сірих списків?
– Митниця і надалі контролюватиме надання сертифікатів та інших необхідних документів на товари. Ці документи можна не надавати, а лише вказувати у вантажній митній декларації. А за потреби митник має право перевірити ці документи. Якщо вони в порядку, затримок на кордоні не буде. Крім того, запроваджують норму, за якою можна задекларувати завезення товару з-за кодону заздалегідь. (Надія МАКУШИНСЬКА)
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.