Віра НАНІВСЬКА, директор Міжнародного центру перспективних досліджень:
- Для чого потрібна реорганізація державних установ, яка нині відбувається в усіх регіонах, зокрема, й в Чернівецькій області?
- Адміністративна реформа країні потрібна вкрай. Багато років ми жили та працювали у не відповідності між новою політично-економічною системою та державними інституціями, які її обслуговують. З 1992 року радянські державні установи вже занепали, а демократичні ще не створені. В нинішніх умовах ринкової економіки та багатопартійності застарілі форми державних інституцій, які абсолютно не змінилися з радянських часів, стали практично бездіяльними.
Така ситуація призвела до кількох негативних явищ: По перше, вкрай незадовільне надання адміністративних і комунальних послуг. По друге, розгорнута до небачених розмірів корупція. По третє, не виробляється ніякого стратегічного планування, належним чином не виконуються рішення, навіть найвищого рангу.
Переконана, нереформовані державні інституції – є серйозною внутрішньою загрозою безпеці української держави, її свободі та демократії. Її досі недооцінювали, тому вона була ще більш небезпечною.
- Яка очікується економія від ліквідації, об’єднання державних установ та скорочення чисельності державних службовців?
- З огляду на масштаби реформи та її нагальності, не надто важливим є кількість скорочених державних службовців. А також об’єм коштів, які в результаті скорочення витрат, зекономиться. Можна сказати зекономляться смішні суми, порівняно із наслідками для економіки країни. Набагато важливішим є розширення можливостей та збільшення шляхів надходжень величезних інвестицій в країну. Нагальні і наболілі питання, які не вирішувалися впродовж багатьох років через заскорузлість виконавчої системи, після реформ зрушаться з місця.
- Чи планується збільшення заробітної плати для державних службовців, які працюватимуть в державних установах після закінчення реформи?
- Наразі документа, у якому було би зазначено розміри майбутніх посадових окладів та додаткових виплат державним службовцям – немає. Втім, можна сказати в кулуарах, про підвищення зарплат говориться. Очевидно, такий документ готується, про це говорять. Але це питання ще не вирішено. (Л.Нагірняк)
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.