Фінансові аналітики лякають світ новою хвилею кризи, яка накриє економіки країн у листопаді. Чи повториться в Україні сценарій кризи 2008 року та як діяти пересічним мешканцям, розповідає керуючий партнер компанії FASS (Finаrt Smart Solutions) Євген ПЕНЦАК:
- Рецесія продовжується. Усе найгірше, що ми мали пережити, пережили, - каже аналітик. - Основні ризики для України – це загострення політичної ситуації, тобто політичні ризики пов’язані із вироком Тимошенко. Для нас це є більші ризики, ніж насування світової фінансової кризи. Бо якщо в Україну перестануть надходити іноземні інвестиції, нашій гривні найближчим часом солодко не буде. Інвестиції перестануть не лише приходити, а їх будуть і виводити. Відповідно наші боргові зобов’язання сильно упадуть у ціні. Це може наблизити країну до дефолту.
- Як криза вплине на пересічного громадянина?- Якщо питання політичного характеру будуть вирішені, великої загрози пересічним громадянам не бачу. Про роботу треба дбати, розширювати свій портфель навиків, щоб могти переключитися з однієї роботи на іншу. Бажано, щоб це були інноваційні навики. Дехто радить займатися індивідуальним домашнім господарством, щось вирощувати. Я б так не драматизував. Так, сільськогосподарський сектор є привабливим для великого корпоративного бізнесу, туди можна звертатися і знаходити роботу із хорошою зарплатнею. Але усім кидатися на городи - не добра порада. Якщо людина кваліфікована, може знайти собі застосування у глобальному світі. Багато фрі-лансерів працюють на хороших умовах, талановиті люди усюди потрібні, і в Україні зокрема. Адже в Україні спостерігаємо на ринку праці брак як талановитих спеціалістів, так і талановитих менеджерів. Не бачу потреби виїжджати в інші країни.
- Якою буде інфляція?- Наша економіка побудована таким чином, що завжди буде висока інфляція – прихована чи ні. Нікуди не дінемось від стрибкоподібної девальвації гривні. Це питання лише часу. Гадаю, до нового року нічого драматичного з українською національною валютою не станеться. А потім треба буде використовувати здоровий глузд. Зараз такі інструменти навіть на українському ринку є. Наприклад, "золоті рахунки" – рахунки у гривнях, прив’язані до золота. Вони дозволять уберегти гривню від як від інфляції, так і від девальвації. Звичайно, слід обирати надійні банки. Стосовно євро-долара, надав би перевагу долару, навіть за умови того, що зараз тимчасово євро укріплюється.
- Чи буде ця хвиля кризи легшою для нас?- Це питання відносне. Декому і у кризу живеться непогано. Багато людей на кризі заробляють великий капітал. І зараз є можливість заробити, якщо вдало зробити інвестиції. Не радив би купувати квартири, будинки. Адже зрозуміло, що зі спадом економіки буде падати нерухомість. У даному випадку варто приберегти готівку. Коли у людей не буде грошей, усе стане дешеве.
14-10-2011, 15:55
0
2 382