Дедалі більше підприємців цікавляться кредитами для розвитку бізнесу. Про це в один голос заявляють працівники банківських установ області. Причина такої тенденції – зменшення процентних ставок та потреба підприємців більше заробляти.
– Підприємці почали частіше звертатися за позиками, порівняно з 2009-2010 роками, – розповіла начальник чернівецького відділення "Укрсоцбанку" Надія Василівна. – Тоді банки або взагалі не надавали кредити, або під 25-30 відсотків річних. Нині ж кредити видають приблизно під такий самий відсоток, що і до кризового 2008 року.
Для постійних клієнтів діє програма лояльностіЗа словами працівників банків, підприємці найчастіше оформлюють кредити на поповнення обігових коштів (щоби придбати товари, сировину, матеріали, виплатити зарплату тощо). Його видають терміном до двох років. Популярні й кредити на придбання автомобіля (службового та автобусів), які видають на п’ять років. Рідше оформлюють позики на придбання офісів, обладнання. Є і спеціальний кредит на придбання авто для таксі. Від того, на що видають позику, і залежать умови кредитування.
– При видачі позики беремо до уваги платоспроможність позичальника, – зізнається Надія Василівна. – Тому кредитуємо вже працюючих підприємців, а не тих, які тільки хочуть відкрити справу. Розмір ставки залежить від того, чи обслуговували вже позичальника у нашому банку. Так за програмою лояльності для клієнтів банку діють пільгові умови кредитування. Ставки для них знижуємо до двох відсотків. Кредит на поповнення обігових коштів їм надаємо за ставкою 17-18 відсотків річних (для корпоративних клієнтів – 16-17 відсотків), на придбання автомобілів – 19-20 відсотків.
До року –
на що завгодноУ "ПриватБанку" не цікавляться, на що підприємці оформлюють кредит. "Це термінові кредити терміном до одного року, тому, на що підприємець захоче його витратити, на те й витратить", – впевнені у банку. Ставка кредиту – в середньому 22 відсотки річних.
– При встановленні розміру ставки індивідуально підходять до кожного клієнта, – зауважує спеціаліст "ПриватБанку", яка не захотіла називати своє ім’я. – Ставку встановлює кредитний комітет у Дніпропетровську.
У "ПриватБанку" надають позику готівкою від 20 тисяч гривень. Розмір кредиту залежить від доходів клієнта. Максимальної межі немає.
Під заставу – нерухомість або новий автомобільУ всіх банках стверджують, що під час оформлення кредитів для підприємців позичальник не сплачуватиме додаткових комісій. Як і штрафних санкцій у випадку, якщо він повертає суму позики до кінця терміну кредитування.
Кредити обов’язково надають під заставу. Якщо на автомобіль – під заставу нового автомобіля, якщо на поповнення обігових коштів – під заставу нерухомості (комерційної або житла). Без застави надають у деяких банках короткотерміновий кредит – овердрафт. Позичальник може його отримати, наприклад, якщо знає, що через 10 днів у нього знайдуться кошти, щоб погасити позику. У середньому ставка овердрафту – 18 відсотків.
Усі кредити надають у гривні.
Кредити видають не у всіх банкахЯк ми з’ясували, не всі банківські установи надають позику для розвитку підприємництва.
У чернівецькому відділенні "VAB-банку" розповіли, що підприємцям можна оформити кредит хіба що на купівлю автомобіля. Кредитування малого, середнього бізнесу та корпоративних клієнтів здійснюють хіба що за згоди центрального відділення у Києві. "Позику оформлюють у Києві, а його обслуговування здійснюють у Чернівцях, – повідомили у банку. – Ви зможете придбати в кредит транспорт, обладнання, складські та офісні приміщення. Також діє спеціальна програма для сільгоспвиробників".
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
Думка підприємцяОлександр,
підприємець
Калинівського ринку:
– За моїми підрахунками, отримую чистий дохід до
17 відсотків. Це після сплати за місце, контейнер, податків та відрахувань до усіх фондів. Хотів би розширити свій бізнес, але для цього треба взяти позику. А її банки видають зі ставкою 20-22%. Хіба мені вигідно виплачувати цю суму з таким заробітком? А як вижити нині іншим дрібним підприємцям? Вони нерідко мають ще менші, ніж
17 відсотків, прибутки...
Ставка кредиту (% річних): на поповнення обігових коштів – 18-22;
на придбання транспортних засобів – 20-22;
на купівлю основних засобів та нематеріальних активів – 20-22;
на купівлю обладнання – 20-22;
інвестиційне кредитування – 22-23.
2-09-2011, 10:37
0
2 166