Літрова пляшка олії уже коштує майже 15 гривень. І ціни продовжують зростати.
– Основний постачальник олії в область – підприємство "Кернел-Трейд", – розповів Віктор ЛАЩАК, начальник держінспекції з контролю за цінами в області. – А воно ще восени задекларувало подорожчання олії на 25 відсотків, бо соняшник цього року був на 40 відсотків дорожчим, ніж торік. До Нового року ціни зросли на 17-18 відсотків. Потім – ще на 4,2 відсотка. Надалі можливе подорожчання ще на кілька відсотків.
Найдешевша олія, за інформацією інспекції, нині в області коштує 12,7 гривні за літр. При цьому досить часто її вартість завищують продавці. Замість дозволених 12 відсотків націнки на ринках часто встановлюють значно вищі "накрутки". За це цього року вже наклали штрафів на майже 10 тисяч гривень.
– Таких високих закупівельних цін на олію ще не було, – розповіла Світлана Кириченко, головний бухгалтер фірми "Рітас". – Ми завозимо олію з Харківщини, а в області лише розливаємо її у пляшки. Маємо право робити 10 відсотків націнки за свої послуги, але ставимо лише 5-6 відсотків, бо через високу закупівельну ціну не могли би продати її. А постачальник ціну постійно підвищує. Минулими роками олія дорожчала ближче до Великодня. А зараз постачальники попереджають, що в них запаси олії закінчуються.
Попит на олію, за словами С. Кириченко, знизився відсотків на 60 після Нового року. Найбільше олії буковинці купують у вересні-жовтні, коли заготовляють овочеву консервацію. Чимало пенсіонерів навіть закуповують олію на розлив про запас і підсолюють її, щоби довше стояла. А після зимових свят споживання олії зменшується.
Спекуляція, за словами С. Кириченко, не може бути причиною подорожчання: "Усі розцінки за пляшку, етикетку, клей тощо у нас ідуть за калькуляцією, так само роздрібні продавці не можуть встановлювати націнку вище 12 відсотків. Нас постійно перевіряють".
Як заявив голова асоціації "Укроліяпром" Степан Капшук, олії в Україні не те, що достатньо, – її в шість, а зараз навіть у десять разів більше, ніж нам треба. "Ми зараз виготовляємо 300 тисяч тонн олії щомісяця за потреби 30 тисяч тонн фасованої олії. Ринок перенасичений", – сказав він. За його словами, причиною високих цін можуть стати хіба що спекуляції торговців.
За інформацією аналітичної служби АПК-Інформ, приблизно 80 відсотків своєї продукції вітчизняні виробники олії вивозять за кордон. А на світових ринках ціни на олію підвищують. Тому й на внутрішньому ринку вона дорожчає.
Надія МАКУШИНСЬКА
Як зекономити?
На декілька відсотків дешевше олію продають на розлив. Адже тоді у вартість продукту не включають ціну пляшки та деякі інші витрати.
20-01-2011, 11:54
0
1 773