– Повертатимуть 30%, без урахування суми ПДВ, але не більше 200 тисяч гривень за одиницю техніки, – розповіла “МБ” Півонія ЖАНСЬКА, голова обласної асоціації фермерів. – Умовою при цьому є подальша експлуатація тієї техніки не менше трьох років із моменту держреєстрації. А ще – відсутність на момент придбання аналогічної техніки у власності фермера.
На безповоротній основі фермерам будуть відшкодовані витрати за перші трактор, комбайн, вантажівку (не лише вітчизняного виробництва, а й імпортного).
До переліку техніки іноземного походження включено трактори (з двигуном потужністю 200-550 кінських сил), зернозбиральні комбайни (двигун – до 200 та понад 250 кінських сил), автомобілі вантажопідйомністю до 1,5 тонни, від 5 до 14 тонн та понад 23 тонни.
У цьому ж списку комбайни для збирання кормів, льону, хмелю, картоплі, овочів, плодів та ягід, самохідні, а також причепні бункерні бурякозбиральні комбайни, що агрегатуються з тракторами потужністю 200-500 кінських сил. Видаватиме кошти Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
– Невже все так гладко з цим нововведенням?
– Цього року виділено вдвічі більше грошей на придбання техніки, аніж минулого. Але запроваджено обмеження на придбання імпортної техніки. Багато фермерів свого часу купували переважно вживану техніку за кордоном. Це було дешевше. Їм відшкодовували частину вартості, незалежно від того, яка це техніка. Тепер відшкодовуватимуть гроші лише на перший трактор, перший автомобіль, перший комбайн тощо.
Також раніше фермерам компенсовували і відсотки за кредитами комерційних банків. Зараз банки кредитують лише ті господарства, які мають понад 2000 гектарів землі. Тобто сьогодні фактично зупинене кредитування фермерських господарств через комерційні банки. І є небезпека, що у зв’язку з вказаними обмеженнями гроші, які б мали надавати на безповоротній основі, можуть бути недоосвоєні.
– Буковинські фермери зможуть скористатися цими пільгами?
– Спочатку в постанові йшлося про те, що фермери повинні купувати лише техніку вітчизняного виробництва. Зваживши на наші протести, ввели й техніку імпортного виробництва. Однак залишилися обмеження щодо потужності техніки. Це особливо “б’є” по фермерству західних регіонів, де мало землі і техніку використовують малопотужну. А тут виходить, що ми можемо купувати лише КамАЗи, на яких нашим фермерам нічого возити. Це повна дискримінація середньої руки господарів. Фермерам же потрібна недорога техніка, нехай і не нова.
Кому надають допомогу
Фінансову підтримку на безповоротній основі надають новоствореним фермерським господарствам упродовж одного бюджетного року не більш як за двома видами визначених витрат. А фермерським господарствам із відокремленими садибами кошти надають один раз на три роки. Іншим фермерським господарствам – лише на конкурсних засадах на поворотній основі в розмірі, що не перевищує 150 тисяч гривень.
Довідка
Нині на Буковині нараховується 800 фермерських господарств, з яких 200 – новостворені, тобто ті, які мають трирічний вік. На повернення 30% вартості придбаної фермерами техніки області виділено 2,194 мільйона гривень. Поки що йдеться лише про один придбаний трактор Т-150 вітчизняного виробництва.
Загалом на фінансову підтримку 42,5 тисячі фермерських господарств у держбюджеті на 2008 рік виділено 120 мільйонів гривень. Це удвічі більше, ніж торік.
Василь Гринюк
15-05-2008, 10:36
0
4 253