Дедалі більше підприємців скаржаться на тиск з боку податкової і вимоги платити податки наперед. На сесії облради 12 березня депутат облради Михайло Романів виступив із пропозицією направити звернення до прокуратури області щодо неправомірних дій податкової міліції щодо підприємців із вимогами сплатити податки наперед. Депутати підтримали пропозицію. Також Михайло Романів запропонував звернутися до голови Апеляційного суду області з приводу незаконної дії судів під час таких конфліктів податкової з підприємцями. Депутати це теж підтримали.
– Моє звернення стосується прямого тиску податкової міліції на підприємницькі структури з метою сплати наперед податкових платежів, – розповів Михайло Романів. – Йдеться про те, що податкові органи різними способами отримують рішення суду, щоби мати правову підставу для проведення повторних перевірок. Скажімо, податкова проводила перевірку на підприємстві і не знайшла порушень. Тоді за рішенням суду влаштовують повторну перевірку. Це – державний рекет. Адже у рішеннях суду вказують щось на зразок: "Зобов’язати керівника підприємства надати завірені копії всіх документів, які би свідчили про порушення податкового законодавства". Тобто його уже заздалегідь визнали злочинцем! Ця агресивна практика податкової розпочалася з кінця минулого року і діяла в перші місяці цього року. Розпочався справжній безлад. Нині йдеться про те, щоби на рівні Генпрокуратури з’ясувати, скільки і яким чином зібрано податки наперед. Адже страждати через таку практику будуть усі. У ситуації, коли продукт ще не створено, а податки уже сплачено, гроші просто проїдалися.
Не закінчилася одна перевірка, як подбали про наступну
На підприємстві ВАТ "Чернівецьке спеціалізоване монтажно-налагоджувальне управління "М’ясомолмонтаж" уже півроку не можуть нормально працювати через тиск податкової.
– У вересні мене викликали на співбесіду до податкової міліції в ДПА, – розпові в голова правління ВАТ Ігор НАГІРНЯК. – Там "наполегливо пропонували" платити наперед ПДВ. Потім постійно телефонували мені, бухгалтерові. А ми надаємо послуги держустановам із запуску котелень та іншого обладнання і отримуємо кошти післяоплатою, крім того, Держказначейство нам винне гроші. Тож платити наперед податки я не міг. Коли відмовився це робити, почалися незрозумілі дії податкової міліції – надсилали запити про надання різних документів. А у лютому планова перевірка податкової супроводжувалася безпосереднім контролем працівників податкової міліції, хоча це категорично заборонено. Біля входу на підприємство стояли автомобілі, й здійснювалася прихована відеозйомка. Коли ще не закінчилася планова перевірка, податкова міліція звернулася до суду з поданням про призначення повторної перевірки.
У постанові суд зобов’язав керівництво підприємства надати перевіряючим документи, "що свідчать про порушення податкового законодавства". Тоді як порушення виявляє перевірка!
Паралельно у різні комунальні організації запускалася інформація про нібито недобросовісну нашу роботу. Хоча ми працюємо вже 43 роки і завжди вчасно виконуємо замовлення.
Коли до нас прийшли на повторну перевірку, ми відповіли, що головний бухгалтер перебуває на стаціонарному лікуванні, а голова правління – у відпустці, й направили лист голові ДПА. Досі немає відповіді.
Чимало прикрощів мав через відмову платити податки авансом, за його словами, і приватний підприємець Сергій СТРУК.
– До мене прийшли у жовтні з вимогою допустити до обстеження, – розповів він. – Податківці оперували п. 4 ст. 9 Закону "Про систему оподаткування", де йдеться про те, що платники податків повинні допускати податківців до обстеження приміщень. Але цей закон регулює права та обов’язки платників податків. Також вони керувалися старим варіантом Закону "Про державну податкову службу", який був чинним до 2004 року і передбачав обстеження приміщень. У новому законі такого права податковій не надано. Коли ми не пустили працівників податкової на "обстеження", почалося цілодобове чергування, вламувалися на виробництво, ми викликали міліцію. Усі ці "маски-шоу" відбувалися напередодні Нового року. Потім не минуло й місяця, як нас включили до плану перевірок. Два тижні тому ця перевірка закінчилася – знайшли лише 82 гривні несплачених податків і нарахували більше трьох тисяч гривень штрафу.
За словами Сергія Струка, платити наперед податок він не збирається не лише через кризу, а й через те, що це може спричинити розвал бізнесу. "Зараз дуже багато хто заплатив податки наперед. Але ж податкова ці гроші зібрала, а діру в бюджеті треба чимось "латати". Тому тут же направляють перевірку – планову чи позапланову – і нараховують штрафи на ту саму суму, яку заплатили авансом. Дехто навіть змушений через це закрити бізнес".
Правоохоронці перевіряють "добровільність" авансів
– Питання сплати податків авансів постійно озвучується суб’єктами господарювання, – розповіла Єлизавета ПУШКО-ЦИБУЛЯК, заступник голови облдержадміністрації. – Безумовно, у податкових органах є таке поняття, як проплата авансових платежів, вона має нині місце. Офіційної статистики про те, яку суму наразі складають зібрані наперед податки, у нас немає. Голова ОДА на колегії дав завдання вивчити це питання, створено робочу групу із залученням юристів, правоохоронних органів, податкових служб та інших фахівців, яка це питання досліджуватиме. Цю ситуацію треба дослідити, тому що нині дуже складно отримати дані, в податкових органах деякі документи передбачені лише для службового користування.
На запитання, чи тепер буде заборонено практику збирання податків наперед, заступник голови ОДА сказала: "Будуть прийняті певні рішення, певні рекомендації. Якщо суб’єкт господарювання добровільно сплачує податки авансом – це його право, якщо ж його примусили – це протиправно. А те, що ви хочете почути щодо того, чи змушують суб’єктів господарювання вносити платежі авансом, – то це робота правоохоронців. Вони повинні дослідити, чи робиться це під впливом податкової".
Прокоментувати звинувачення у неправомірних рішеннях суду ми попросили голову Апеляцiйного суду Чернiвецької областi Олексiя ЧЕРНОВСЬКОГО.
– Зазначений факт не відповідає дійсності, – сказав він. – Надання відповідних дозволів на перевірку діяльності суб’єктів господарювання, у тому числі зазначених у зверненні, здійснювали в межах чинного законодавства. У разі незгоди господарюючих суб’єктів із цими рішеннями вони мають право оскаржити їх у прокуратурі. А вони цього не зробили.
Чим би не закінчилися перевірки дій податкової міліції, зрозуміло, що багатьом підприємствам і фірмам ще не скоро вдасться відновити нормальну роботу після штрафів, судових витрат, змарнованого часу й нервів керівників та працівників.
За словами адвоката Олександра БОВКУНА, збір податків авансом уже відчутно вдарив по бізнесу: "Минулими роками було запроваджено практику сплати податків наперед. А тепер що – влаштувати податкові канікули? Іншого виходу немає. Грошей у державному бюджеті не вистачає на заплановані витрати. На цей рік бюджету взагалі немає. У місцевих бюджетах – критична ситуація. До бюджету надходять гроші двома шляхами: перший – податки та штрафи, другий – вивезення послуг, товарів чи сировини на експорт. Усе, більше в жодній країні світу законних шляхів реального поповнення бюджету немає. Серед наших клієнтів цього року дві третини підприємців, за їхніми словами, згорнули бізнес. Відповідно – не оформили патенти про фіксовану сплату податку, не отримали свідоцтва про сплату єдиного податку та, можливо, не подали звітність".
Надія МАКУШИНСЬКА
Від редакції
Кореспондент "МБ" намагалася зустрітися з головою ДПА України
в Чернівецькій області. Однак впродовж двох тижнів у податковій готували необхідні для інтерв’ю дані і зустріч переносилася. Коли верстався номер, у відділі масово-роз’яснювальної роботи ДПА в Чернівецькій області повідомили, що голова ДПА погодився відповісти на запитання, зокрема і з приводу збору податків авансом.
Сподіваємося, що керівництво податкової все-таки прокоментує ситуацію. Ці коментарі ми готові опублікувати у наступних числах "МБ".
18-03-2010, 10:28
0
5 212