Навіть при зростанні долара ціни восени суттєво не підвищаться. Принаймні подорожчання товарів першої необхідності чекати не варто. Фахівці називають дві причини цього: по-перше, восени відбувається сезонне здешевлення більшості продуктів харчування. По-друге, грошей у людей стає менше, а через зниження попиту ціни також знижуються.
– Виходячи з даних попередніх років, і цукор, і олія повинні подешевшати, це однозначно, – каже Віктор ЛАЩАК, начальник обласної інспекції з контролю за цінами. – З жовтня, коли почнеться переробка цукрових буряків та соняшнику, ринок наповниться товаром, і ціни знизяться. Щодо борошна, то врожай непоганий, а це, відповідно, позитивно вплине на вартість хліба, макаронів та інших продуктів. Утім, остаточні обсяги врожаю залежатимуть від погоди.
Крупи, за словами фахівця, восени також щороку дешевшають. Однак рис, якого в Україні практично не вирощують, може подорожчати. Обмеження на його експорт запровадили держави– виробники.
Під час збору врожаю значно знижується ціна овочів місцевого виробництва. Однак наприкінці осені вони знову дорожчають.
На ціну м’яса найбільше впливає вартість кормів. Відповідно під час збору кормової сировини є підстави для здешевлення м’яса. Взимку ж воно традиційно дорожчає.
Ціну на бензин, за словами В. Лащака, прогнозувати важко. Все залежатиме від багатьох чинників. Наразі заводи знизили обсяги випуску бензину, через це зросла його вартість. У світі очікується подорожчання нафти, хоча є прогнози, що триватиме воно недовго, й у жовтні чорне золото почне дешевшати через відсутність значного попиту.
Заплатив за газ –
на одяг не лишилося
– Щодо газу, то поки що чуємо лише про очікуване подорожчання для населення, – каже В. Лащак. – Але зрозуміло, що якщо населення буде більше платити за комунальні послуги, коштів на інші витрати у людей залишиться менше і купівельна спроможність впаде. А це, у свою чергу, призведе до зниження попиту насамперед на промислові товари. Відповідно виробникам і реалізаторам промислових товарів нічого не залишатиметься, як знижувати ціну.
– Ціни не будуть підвищуватися в усіх сегментах товарів, – каже Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку. – Товари, основним споживачем яких є населення, не можуть суттєво подорожчати. Навіть якщо подорожчає валюта, ціни зростуть лише на імпортні товари.
Долар зацікавив спекулянтів
– Підстав для осіннього обвалу гривні немає, – заявив перший заступник голови Нацбанку Анатолій ШАПОВАЛОВ. – Нацбанк готовий і надалі запобігати стрибкам курсу гривні валютними вливаннями.
На думку першого заступника голови НБУ, різноманітні прогнози щодо падіння курсу гривні восени роблять переважно ті люди, які мають на меті шляхом психологічного розхитування ринку отримати спекулятивний прибуток.
Саме панікою населення можуть бути викликані стрибки курсу восени, погоджується Ярослав КИРПУШКО:
– Сьогодні серед людей нагнітається очікування того, що восени буде гірше, ніж влітку, що збільшуватиметься проблем і в фінансовій, і в банківській сфері. І вже не важливо, насправді воно так чи ні – ці очікування зроблять своє. Адже людьми, які піддалися паніці, легко маніпулювати. На цьому можна зіграти і заробити. Наскільки вдасться розхитати таким чином курс – залежатиме від попиту людей на валюту та від об’єктивних причин. Не виключено, що знову будуть стрибки, як на початку року, коли долар коштував більше десяти гривень. Але довго курс на такому рівні не зможе втриматися.
Надія МАКУШИНСЬКА
13-08-2009, 11:25
0
2 431