З наступного року експерти очікують масових неповернень кредитів, зокрема іпотечних. Тому банкам, щоби повернути гроші, доведеться продавати це житло швидко і дешевше.
Головна причина – різке подорожчання кредитів, що відбулося в жовтні. Крім того, відбулася девальвація гривні з 5,1 до 7,0 гривень, з подальшим поверненням до 6,0 гривень за долар. А приблизно 89% іпотечних кредитів в Україні укладено в іноземній валюті, хоча доходи громадяни отримують у гривнях.
Кількість проблемних кредитів зросла майже вдвічі
За даними відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин управління Нацбанку в області, кількість проблемних кредитів становить майже 97 мільйонів гривень (цього року сума зросла на 97%). "Якщо є загальна тенденція до зростання проблемних кредитів, то й кількість іпотечних серед них зростає", – зауважили в управлінні.
Станом на перше листопада сума іпотечних кредитів мешканців області становила 747 мільйонів гривень (15% в загальному кредитному портфелі банків).
Як стверджують чернівецькі рієлтери, до кризи 60-70% угод на місцевому ринку житла укладали за допомогою банківських позик. Саме неможливість взяти нині довготривалий кредит є однією з причин застою на ринку нерухомості. На сьогодні вартість квартир у Чернівцях вже знизилася на 15%. "І це тільки початок. Вважаю, ціни на вторинному ринку впадуть на 20-30% до кінця першого кварталу наступного року", – каже, наприклад, директор агентства нерухомості "Замок" Віталій АРІФОВ.
Таким чином, придбану навесні цього року трикімнатну чешку в кредит за 100 тисяч доларів, нині, у разі фінансових проблем у позичальника, важко продати й за 85 тисяч.
– Проблема неповернення кредитів вже є, – стверджує фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. – 50% буковинців, що звертаються по консультацію, цікавляться саме питаннями щодо поточних позик: як перекридитуватися, мінімізувати витрати тощо.
– Уже чимало людей замислюються над тим, щоби продати квартиру чи автомобіль, оскільки кредитні зобов’язання стали непосильними, – каже фахівець. – Можливо, це звучить песимістично, але після нового року ситуація ускладниться.
Наскільки великими будуть неповернення позик, на думку фахівців, залежить від конкретного банку. Якщо не зважали на реальні доходи позичальника і кредитували угоди, розраховані на зростання вартості нерухомості, статистика буде максимальною.
Клієнт після продажу застави ще може бути винним банку
У будь-якому разі банк використовує усі форми роботи з клієнтом, що передбачають добровільну реалізацію застави в позасудовому порядку. Якщо ж клієнт відмовляється, питання вирішується в примусовому порядку – через суд. При цьому всі витрати ляжуть на клієнта. Не виключено, що і після реалізації застави позичальник може залишитися ще винним банку.
– Як правило, будь-яка фінансова установа не хоче брати майна. Банк позичає гроші і, відповідно, хоче їх повернути, – каже Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку. – Відчуження майна – така тяжка і тривала процедура в нашій країні, що всі намагатимуться вирішити проблему іншими шляхами.
Реалізувати нерухомість зараз не так просто. А тому ціна заставного житла може бути значно нижчою від ринкової. На думку директора департаменту продаж компанії Сredit Collection Group Олександра БРОВКА, заставне житло банкам часто доведеться продавати навіть за половину реальної вартості, враховуючи колосальне падіння попиту.
Якщо заставне майно продаватимуть через аукціон, інформацію про торги повинно бути надруковано в ЗМІ. Квартиру можна виставити на аукціон за стартовою ціною не нижче 90% від оціночної вартості. Якщо покупця не знайшлося, на наступні торги вартість може знизитися на 25%, втретє – на 35%.
Марина КАРАСЬОВА
20-11-2008, 10:35
0
3 045