Заставні квартири продаватимуть швидко і дешевше

у номері / економіка, бізнес
3 077
0
З наступного року експерти очікують масових неповернень кредитів, зокрема іпотечних. Тому банкам, щоби повернути гроші, доведеться продавати це житло швидко і дешевше.
Головна причина – різке подорожчання кредитів, що відбулося в жовтні. Крім того, відбулася девальвація гривні з 5,1 до 7,0 гривень, з подальшим поверненням до 6,0 гривень за долар. А приблизно 89% іпотечних кредитів в Україні укладено в іноземній валюті, хоча доходи громадяни отримують у гривнях.
Кількість проблемних кредитів зросла майже вдвічі
За даними відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин управління Нацбанку в області, кількість проблемних кредитів становить майже 97 мільйонів гривень (цього року сума зросла на 97%). "Якщо є загальна тенденція до зростання проблемних кредитів, то й кількість іпотечних серед них зростає", – зауважили в управлінні.
Станом на перше листопада сума іпотечних кредитів мешканців області становила 747 мільйонів гривень (15% в загальному кредитному портфелі банків).
Як стверджують чернівецькі рієлтери, до кризи 60-70% угод на місцевому ринку житла укладали за допомогою банківських позик. Саме неможливість взяти нині довготривалий кредит є однією з причин застою на ринку нерухомості. На сьогодні вартість квартир у Чернівцях вже знизилася на 15%. "І це тільки початок. Вважаю, ціни на вторинному ринку впадуть на 20-30% до кінця першого кварталу наступного року", – каже, наприклад, директор агентства нерухомості "Замок" Віталій АРІФОВ.
Таким чином, придбану навесні цього року трикімнатну чешку в кредит за 100 тисяч доларів, нині, у разі фінансових проблем у позичальника, важко продати й за 85 тисяч.
– Проблема неповернення кредитів вже є, – стверджує фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. – 50% буковинців, що звертаються по консультацію, цікавляться саме питаннями щодо поточних позик: як перекридитуватися, мінімізувати витрати тощо.
– Уже чимало людей замислюються над тим, щоби продати квартиру чи автомобіль, оскільки кредитні зобов’язання стали непосильними, – каже фахівець. – Можливо, це звучить песимістично, але після нового року ситуація ускладниться.
Наскільки великими будуть неповернення позик, на думку фахівців, залежить від конкретного банку. Якщо не зважали на реальні доходи позичальника і кредитували угоди, розраховані на зростання вартості нерухомості, статистика буде максимальною.
Клієнт після продажу застави ще може бути винним банку
У будь-якому разі банк використовує усі форми роботи з клієнтом, що передбачають добровільну реалізацію застави в позасудовому порядку. Якщо ж клієнт відмовляється, питання вирішується в примусовому порядку – через суд. При цьому всі витрати ляжуть на клієнта. Не виключено, що і після реалізації застави позичальник може залишитися ще винним банку.
– Як правило, будь-яка фінансова установа не хоче брати майна. Банк позичає гроші і, відповідно, хоче їх повернути, – каже Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції та розвитку. – Відчуження майна – така тяжка і тривала процедура в нашій країні, що всі намагатимуться вирішити проблему іншими шляхами.
Реалізувати нерухомість зараз не так просто. А тому ціна заставного житла може бути значно нижчою від ринкової. На думку директора департаменту продаж компанії Сredit Collection Group Олександра БРОВКА, заставне житло банкам часто доведеться продавати навіть за половину реальної вартості, враховуючи колосальне падіння попиту.
Якщо заставне майно продаватимуть через аукціон, інформацію про торги повинно бути надруковано в ЗМІ. Квартиру можна виставити на аукціон за стартовою ціною не нижче 90% від оціночної вартості. Якщо покупця не знайшлося, на наступні торги вартість може знизитися на 25%, втретє – на 35%.
Марина КАРАСЬОВА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
22:40
Магнітні бурі: прогноз на ці вихідні, 22–23 лютого
22:23
У якій країні ЄС можна оперативно отримати громадянство
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм