
У Чернівецькій області за останніх чотири роки НАБУ та САП розслідувало кілька резонансних справ. В області фігурантами розслідування ставали працівники митниці. Також є справи щодо колишнього голови Чернівецької облради та Нацполіції.
Найбільше гучних справ було у 2024 році, пише molbuk.ua.
Президент Володимир Зеленський підписав скандальний закон, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Тепер ці антикорупційні органи будуть підпорядковані Офісу Генерального прокурора.
Обидва антикорупційні органи працюють в Україні понад десять років. Їх створили, щоб боротися з корупцією на найвищому рівні.
НАБУ (Національне антикорупційне бюро України) - це установа, яку створили для боротьби з корупцією топ-чиновників.
САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура) - це окрема частина прокуратури України, яка контролює НАБУ стежить за тим, як бюро проводить розшукові дії та розслідує справи.
Які справи розслідувало НАБУ та САП
Хабар за санаторій "Брусниця"

У лютому 2020 року колишньому голові Чернівецької облради та підприємцю повідомили про підозру. Колишній голова Чернівецької обласної ради (обіймав посаду на момент вчинення злочину) у липні 2019 року висловив прохання одному з приватних підприємців Чернівецької області надати йому 400 тис. дол. США неправомірної вигоди за сприяння у передачі в оренду оздоровчого комплексу. Слідство задокументувало, що впродовж серпня-жовтня 2019 року голова Чернівецької облради одержав від підприємця частину коштів у 180 тис. дол. США. Згодом стало відомо, що йшлося про колишнього голову обласної ради Івана Мунтяна та відомого підприємця Юрія Кушніра. Хабар пропонували за передачу в оренду комунальний санаторій "Брусниця.
Стосовно колишнього голови Чернівецької облради та підприємця розслідування закінчено з обвинувальним актом. У вересні 2021 року справу скерували до Вищого антикорупційного суду
"Торгівля" посадами на митниці

У липні 2024 року було викрито спробу підкупу на Держмитниці. Прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про підозру двом особам, які намагались призначити на керівні посади в територіальних органах Державної митної служби.
Слідство встановило, що указані особи пропонували керівництву Державної митної служби України 1 млн доларів за призначення своєї людини на посаду керівника Львівської митниці, ще 500 тисяч доларів та 200 тисяч доларів – за посади очільників Волинської та Чернівецької митниці.
Хабар посадовцю Нацполіції

У січні 2024 року НАБУ і САП завершили слідство у кримінальному провадженні стосовно начальника структурного підрозділу ГУНП в Чернівецькій області, якого підозрюваного у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди у сумі 40 тис. євро.
За даними слідства, у липні 2023 року посадовець одержав вказану неправомірну вигоду від особи за непритягнення її до кримінальної відповідальності. Він зокрема обіцяв домовитися зі слідчими ГУНП в Чернівецькій області щодо неповідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні.
Під час передачі другої частини неправомірної вигоди у сумі 30 тис. євро посадовця затримали "на гарячому".
У березні 2024 року справу було скеровано до суду.
Масштабна корупція на Чернівецькій митниці

У квіті 2024 року НАБУ і САП викрили злочинну організацію, до якої входили відомі підприємці з Чернівців та службові особи Чернівецької митниці, зокрема її ексначальник, ексдепутат Чернівецької обласної ради. Їхні дії з мінімізації митних платежів за схемою так званого "сірого" імпорту заподіяли державі майже 290 млн грн збитків.
Учасники організували незаконне ввезення через митний пост "Вадул-Сірет" з Туреччини одягу, взуття, аксесуарів, оформлюючи транспорт з ними як порожній або маскуючи їх під іншим видом товарів зі значно меншою митною вартістю. Згодом стало відомо, що фігурантом справи є колишній начальник Чернівецької митниці Микола Салагор.
У вересня 2024 року слідство було завершено.
ЩО ВІДОМО ПРО УХВАЛЕННЯ ЗАКОНУ
Нагадаємо, 22 липня народні депутати Верховної Ради підтримали закон №12414, що фактично знищує незалежності САП та НАБУ. За проголосували 263 обранці.
У переліку поіменного голосування серед тих, хто виступив "проти" – 13 нардепів, утримались загалом 13 осіб, а взагалі не голосували – 35 депутатів зі всіх фракцій. З восьми депутатів з Буковини закон підтримало шість нардепів.
Вночі 22 липня Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414, який фактично підпорядковує незалежні антикорупційні органи генеральному прокурору.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram