Ожеледиця та непосипані тротуари призвели до збільшення травматизму. Роботи в працівників травмпункту стало більше вдвічі. Якщо в центрі міста пісок розкидали хоч трохи і тротуарами ще можна ходити, то в спальних районах – хоч із хати не виходь.
– За останні чотири дні трохи зросла кількість травмованих, – зауважує заступник головного лікаря обласної лікарні швидкої медичної допомоги з лікувальної роботи Микола ЩЕРБАН. – У середньому за добу звертається до сорока осіб. У вихідні кількість звернень особливо зросла – у неділю звернулося 52 людей. З них 33 отримали переломи. Переважають переломи променевої кістки та внутрішньої та зовнішньої гомілок. Це сезонна ситуація. Торік кількість постраждалих у цей період була такою ж.
– Неділя виявилася піковим днем щодо переломів, – розповідає лікар-травматолог Ігор КОВАЛИШИН. – Звернулися 33 осіб із переломами. Переважно це люди старшого віку. Вулиці та тротуари слизькі. Тому й виникають проблеми.
Роман КОВАЛЬ із Перебиківців, що на Хотинщині, розповів майже історію з фільму: "Упав, прокинувся – гіпс". Щоправда, зламав не руку, а ногу.
– Ішов дорогою не поспішаючи, підсковзнувся й отримав перелом ноги. Це було в суботу. Дороги дуже слизькі. Тепер мушу лежати на розтяжці, а там видно буде.
Рятувальники задля попередження травматизму радять майструвати з підручних засобів "льодоступи". Річ не дуже естетична, зате руки-ноги цілі.
– Змайструйте для підошви та підборів вашого взуття "льодоступи", – радить начальник медичного центру ГУ МНС в області Світлана МОЙСОВА.
Прикріпіть на підбори перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;
наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву й підбори (хрест-нав-хрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає);
натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його до підошви;
змастіть підошву клеєм "Момент" та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.
Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м’якої основи та без високих підборів.
Людям похилого віку краще в "слизькі" дні взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або із шипом. Якщо у вас із собою торбина, то вона повинна бути тільки такою, щоб її можна було носити через плече. Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводу теж небезпечні.
Як зменшити ризик травм під час ожеледиці
Ходіть не поспішаючи, ноги трохи розслабте в колінах, ставайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті сумками.
При порушенні рівноваги швидко присядьте – це шанс утриматися на ногах.
Під час падіння стисніться, напружте м’язи, а, доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар втратить свою силу при обертанні.
Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість важких травм і переломів.
Обходьте металеві покришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
Не прогулюйтеся краєм проїжджої частини дороги. Це небезпечно, особливо на слизьких дорогах.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці. Пам’ятайте, що під час ожеледиці значно збільшується гальмівний шлях машини, й падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум, до каліцтв, а можливо, і до загибелі.
Особливо небезпечні прогулянки під час ожеледиці в нетверезому стані. У стані сп’яніння люди нечутливі до болю і за наявності травми вчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем.
Якщо ви впали і через певний час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах – терміново зверніться до травмпункту.
Тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Узимку, особливо в містах, велику небезпеку становлять бурульки.
Михайло Салітра
7-12-2010, 09:08
0
1 808