Лише за півтора місяця цього року Нацбанк ввів тимчасову адміністрацію у дев’ять банків. Багато вкладників – у паніці. Та експерти кажуть, що в такий спосіб банківська система країни "чиститься".
– У більшості випадків частина банків, які зараз ідуть з ринку, є сумнівними. Банківська система тримається на одному із найважливіших базових моментів – на довірі. Якщо якийсь банк підриває її, тоді може похитнутися вся система, – вважає фінансист Григорій ПРОХОРЕНКО.
- Деякі банки працювали не для кредитування економіки, а просто для збирання грошей. Такі собі кишенькові фінансові установи, які виникають під конкретні програми, під окремих дійових осіб у бізнесі чи політиці. Тобто вони працюють з кількома суб’єктами, їх обслуговують. І в один момент за непотрібності – зникають, – каже Володимир КОЗМЕНКО, доцент кафедри міжнародної економіки ЧТІ КНТУ.
За його словами, у Європі банківська система досить стабільна. Там нові банки так просто не з’являються, але і старі легко не зникають. Там навіть дрібні банки, якщо не філії, то повністю знаходяться під патронажем великих транснаціональних банків.
- В Америці навпаки можуть "зліпити" банк, який попрацює рік, максимум п’ять і потім зникає, – продовжує експерт. – Такий швидкий плин банків для США – нормальне явище. У нас же є багато філій. Але вони не можуть скористатися всім ринком, бо чимало з них працюють винятково з кількома великими компаніями, прокрутили гроші, щось заробили, і цей банк зникає, бо вже нікому не потрібен. З іншого боку, наші банки не дуже й піклуються про комфорт клієнта. Якщо наприклад, для зарубіжного банку клієнт – це дуже важлива складова, вони кожного клієнта відвойовують. В Україні такого немає.
Що робити?Експерти кажуть, що гострий пік кризи для нашої банківської системи минув.
Можливо, ще кілька дрібних фінансових установ ліквідують. Але наразі залишилися ті банки, які складають більш-менш стійкий стержень банківської системи країни.
- Невдовзі банківська система в країні більш-менш стабілізується. І люди знову понесуть свої кошти банкам. Але вони повинні стратегічно мислити, аналізувати якому з банків віднести гроші, – наголошує В. Козменко.
Якщо людина не хоче нести гроші в банк і має намір щось придбати, то краще це купити. А також варто вкладати кошти у навчання дітей, здоров’я, енергозбереження.
19-02-2015, 10:00
0
1 358