Українська влада шукає способи розрядити напружену ситуацію у відносинах з Росією. Про це в коментарі Тиждень.ua заявив політолог Вадим Карасьов, прогнозуючи причини візиту прем’єр-міністра Миколи Азарова до РФ.
"Це пов’язано з економічно-військовими настроями в Кремлі, що готовий і далі економічно "чавити" Україну. Потрібно якось зняти цю "войовничу" риторику і настрої. Тобто влада шукає розрядку у торгівельно-економічних відносинах з Російською Федерацією, тому що напруга дуже висока", – заявив Карасьов.
"Росія фактично хоче задушити торгівельною петлею українську економіку. Повісити на шию гирі і пустити економіку під укіс", – додав він.
Втім, Карасьов не бачить у візиті Азарова готовності російської сторони до певних поступок чи бажання домовлятися.
"Вона (Росія. – Ред.) готова до полону (України. – Ред.). Думаю, компромісу шукати не будуть, оскільки з їхнього боку компроміс – це непідписання угоди про асоціацію України з ЄС. А Азаров їде вмовляти, щось пояснювати, що в цьому нічого страшного немає і кивати на обставини. Можливо, скаже, що економічний конфлікт – невигідний Росії. Втім, чхала вона на те, вигідно чи ні. Росія нині калькулює свої вигоди і витрати не в економічній, а геополітичній площині", - зазначив політолог.
Натомість в Україні, за прогнозами Карасьова, влада заявлятиме, що конфлікт буде залагоджено.
"Влада зацікавлена в тому, щоб було враження, що конфлікт не переходить в стадію ескалації, оскільки вийде, що в неї відбирають козирні аргументи, що вона нормалізувала відносини з Росію, на відміну від Ющенка. Тим паче, більша частина виборців влади – проросійська, а отже потрібно заспокоїти цей електорат, мовляв, ми також можемо бути в Митному союзі. Тобто практично знівелювати враження, що асоціація з ЄС проти Митного союзу", – зазначив експерт.
Як зазначив Карасьов, Росія зацікавлена у проведенні в Україні референдуму щодо інтеграції.
"Втім, українська влада ж не самогубець, вона розуміє, що після референдуму не важливо буде, на якій стороні, скажімо, 51% українців, а на якій – 49%. Важливо те, що країна поділиться. Навіть якщо за Митний союз виступить менше громадян Росія говоритиме, що половина країни проти євроінтеграції. І спекулюватиме на цьому, мовляв, треба враховувати "мнєніє" й іншої частини країни, а не тільки прозахідної", – зауважив він.
Проте Карасьов вважає, що Росія вже не може може суттєво вплинути на позицію України в питання інтеграції, однак, "посіяти паніку, хаос в суспільстві і в елітах, в політичному класі – може. І це вже роблять".
Нагадаємо, візит Миколи Азарова до Росія запланований на 26 серпня. Прес-секретар Азарова Віталій Лук'яненко повідомив, що під час візиту Україна розраховує обговорити з Росією шляхи взаємодії у випадку створення зони вільної торгівлі між Києвом та Європейським Союзом.