Львівські брати Кирило і Дмитро Голіусови отримали цілих п’ять патентів на промислові зразки. При цьому коло інтересів братів дуже широке – від шурупів до планшетних комп’ютерів, повідомляють "Наші Гроші".
11 березня 2013 року Український інститут промислової власності зареєстрував чотири патенти на промислові зразки авторства Дмитра Голіусова і один патент авторства Кирила Голіусова. Останній запатентував ковпачок з ручним насосом-розпилювачем. Таким, який є на кожному засобі для миття вікон. А от брат Дмитро претендує на новацію в галузі будівництва і комп’ютерного дизайну. Він запатентував шуруп і… три планшетних комп’ютери. Згідно з чинним законодавством, тепер виробники цих речей повинні сплачувати авторську винагороду власникам патенту.
На перший погляд, запатентовані "планшетники" дуже нагадують відомі вироби компанії Аpple та Samsung. Проте, напевно, містять низку інноваційних елементів, які неспеціалісту помітити важко.
Як пояснили нам у компанії "Формула-Брок", яка надає допомогу у підготовці документів для реєстрації патентів, отримати авторське право на промисловий зразок дуже просто. А ось довести право на авторську винагороду – навпаки. В Україні не застосовується прецедентне право, тому з кожним, хто посягнув на "винахід", доведеться судитися окремо.
Припустити навіть невелику ймовірність того, що виробники планшетних комп’ютерів (на кшталт Аpple чи Samsung) будуть сплачувати авторське право братам Голіусовим, складно. А ось те, що українські митники можуть затримати на кордоні продукцію цих виробників до з’ясування обставин сплати роялті, цілком реально.
Наприклад, данська фірма JYSK, що торгує товарами для дому. Ще в листопаді 2012 року данці вільно завезли до України партію вішалок для одягу, проте вже в грудні митна служба повідомила, що ця продукція в Україні запатентована, тому фірма повинна сплатити роялті.
У юридичній компанії PricewaterhouseCoopers (вона представляє JYSK) уточнили, що для імпорту партії, яку планує ввезти JYSK, від компанії вимагають всього 500 грн. Однак вони не планують їх сплачувати й оскаржуватимуть реєстрацію патенту в суді, оскільки така вішалка була загальнодоступною до того, як автори подали заявку на реєстрацію промислового зразка.
Натомість, компанія “Велика кишеня” готова платити роялті і продовжувати імпорт. На думку експертів, саме цього і прагнуть львівські спритники — достатньо, щоб одна компанія заплатила, наразі дуже незначну суму, і цим фактом буде визнано їхнє авторське право на патент.
15-03-2013, 02:03
0
3 085