Неурядова організація Freedom House оприлюднила звіт, присвячений тому, як в інтернеті дотримуються і притісняють свободу. Україну віднесли до держав із вільним доступом до мережі. Про це повідомляє ВВС Україна.
У звіті зібрані дані щодо 47 країн, в кожній з яких оцінені доступ до інтернет-контенту, а також порушення прав користувачів.
Найбільшою інтернет-свободою користуються жителі Естонії, на другому місці - США. Найгірші показники в Ірану, Куби та Китаю.
Згідно з даними звіту "Свобода в мережі - 2012", серед загроз свободі інтернету в останні два роки зафіксовані: атаки на блогерів, політично вмотивований нагляд, маніпуляція з контентом, а також закони, які обмежують свободу вираження онлайн.
При цьому, як сказано у звіті, авторитарні лідери стають більш винахідливими у контролі інтернету, оскільки блокування вебсайтів та арешти викликають міжнародну критику. Так, вони вдаються до послуг цілих армій проплачених коментаторів, щоби ті маніпулювали онлайн-дискусіями, або ж створюють умови для переривання інтернет-зв'язку.
Автори звіту виділили 12 країн, які перебувають у зоні ризику і які, на думку Freedom House, у найближчі 12 місяців будуть особливо схильні до погіршення ситуації, серед них - Азербайджан та Росія.
Україна, за даними авторів звіту, потрапила до країн з вільним доступом до інтернету.
"Громадяни України користуються здебільшого необмеженим доступом до інтернету", - йдеться у звіті. Водночас Freedom House відзначає низку потенційних загроз, зокрема ініціативи обмежити та контролювати електронні ЗМІ з метою "захистити публічну мораль".
Практики інституалізованого блокування чи фільтрування онлайн-інформації, за даними організації, в Україні немає, хоча є непрямі спроби розробити законодавство, яке може сприяти цензурі чи обмеженню контенту. Організація також згадує те, що вона називає випадками "державного тиску для усунення онлайн-контенту", згадуючи, зокрема, випадок вебсайту Дорожнього контролю.
Freedom House також пише, що інтернет в Україні часто лишається останньою опцією для публікації контенту, який не потрапляє до традиційних медіа. Як приклад організація наводить випадок із відео того, як на президента Віктора Януковича впав вінок у Парку слави.
Неурядова організація відзначає, що спроби маніпулювати онлайн-контентом в Україні є нечисленними, але є деякі проурядові сайти, які підтримують ту чи іншу силу або ж ідею. Водночас автори звіту пишуть, що маніпуляції контентом здебільшого здійснюються через послуги проплачених коментаторів на новинних ресурсах та в соціальних мережах.
25-09-2012, 08:37
0
2 263