
Перехід від "копійок" до "шагів" не потребує додаткових витрат із державного бюджету та мав би відбутися ще з проголошенням незалежності України. Однак у той час бракувало політичної волі, хоча ще у 1992 році було викарбувано пробну партію шагів.
Про це в інтерв’ю Українському Радіо заявив голова Національного банку Андрій Пишний.
"Жодних додаткових витрат із державного бюджету це за собою не нестиме. Жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою (а ми дуже на це сподіваємося) Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету – шаги", – сказав голова НБУ.
Пишний наголосив, що запровадження шагів жодним чином не вплине на купівельну спроможність гривні.
"Дотепер в обігу є 14 млрд розмінної дрібної монети номіналом 10 і 50 копійок. І Національний банк, щоб підтримувати відповідний обіг монети, повинен щороку докарбовувати щонайменше 20 млн. Ми хочемо, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами. Для цього потрібно ухвалити лише декілька змін в українському законодавстві", – підкреслив Андрій Пишний.
Голова Нацбанку нагадав, що історично питомою українською назвою дрібної монети, яка дорівнює одній сотої гривні, є шаг: "Відповідний указ про це підписав перший президент за часів УНР. Якщо гривня – княжого роду, то шаг має свої витоки з часів Гетьманщини. Це – не просто забаганка НБУ. Це абсолютно закономірний і логічний крок. Ми повертаємо своє. Давайте не забувати про те, що копійка залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих Росією територіях Молдови".
Щодо дизайну нових монет, то, за словами Пишного, творча спільнота вже відгукнулася на ініціативу Нацбанку, і наразі розглядається кілька ескізів.
Нагадаємо, що у вересні 2024 року глава Нацбанку Андрій Пишний заявив, що Національний банк зможе ввести в обіг нові монети шаги замість копійок у першому півріччі 2025-го. НБУ вирішив відродити назву української монети "шаг", щоб відновити справедливість для української грошової системи та очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram