17 листопада за новим церковним календарем згадують святителя і богослова Григорія Чудотворця. У народному календарі - Григорій Зимоуказатель. Розповідаємо про традиції, прикмети й заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні за старим стилем.
Про це
пише УНІАН.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) - збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 17 листопада за новим календарем (30 листопада за старим) - день пам'яті Григорія Чудотворця, першого єпископа Неокесарійського, який все життя присвятив служінню Христу.
Григорій (при народженні його назвали Феодор) народився в III столітті в Неокесарії Понтійській. Він походив зі знатної та забезпеченої родини, а виховували його в язичницьких традиціях. Хлопчик здобув гарну освіту і вів цнотливе життя, чим викликав глузування однолітків. У якийсь момент він разом із братом поїхав до Палестини. У той час у Кесарії Палестинській працювала богословська школа християнського вчителя Орігена. Одного разу юнаки почули його проповідь і стали учнями Орігена.
Пізніше Григорій охрестився і вирішив усамітнитися від мирської суєти. Але склалося інакше: 245 року єпископ Амасійський Федим висвятив Григорія на єпископа Неокесарійського. Незабаром Григорію відкрився дар чудотворення - він почав зцілювати важко хворих людей, виганяти темні сили, міг помирити ворогів.
За своє життя святитель Григорій зробив безліч добрих справ і все життя допомагав людям. Точна дата його смерті невідома. Серед його робіт найціннішою вважається "Символ віри Григорія Чудотворця".
Яке церковне свято 17 листопада за старим стилемПравославне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святителя Павла (Конюшкевича), митрополита Тобольського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем - що можна і не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 17 листопадаЗа прикметами дня судять, якою буде зима:
сніг цього дня - зима буде сніжною;
ворони каркають - до дощу;
ліс чорніє здалеку - до потепління;
білі кола навколо сонця - буде буря;
мишей стало більше - зима буде холодною.
У народі прозвали 17 листопада свято Григорій Зимоуказатель. Цього дня погода з ранку і до полудня вказувала на те, якою буде перша половина зими, а погода з обіду до вечора - якою буде друга.
Що не можна робити сьогодніРозпочався Різдвяний піст, тому потрібно постаратися не робити повсякденних гріхів. У церковне свято 17 листопада, як і в будь-який інший день, не слід гніватися, лінуватися, впадати у відчай, відмовляти в допомозі. Для тих, хто постує під час посту, заборонена скоромна їжа - раніше ми публікували календар харчування на Різдвяний піст 2024 року по днях.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами - не слід вирушати в далеку дорогу, позичати гроші та ходити в брудному одязі.
Що можна робити 17 листопадаУ православне свято сьогодні у Григорія Чудотворця просять про диво - зцілити від різних недуг, подарувати довгоочікувану дитину, зміцнити віру, допомогти подолати труднощі.
Цього дня за старих часів обов'язково йшли в лазню - вважалося, що так можна додати собі здоров'я. Саме свято відзначали в колі сім'ї, намагалися відпочити від важкої роботи й провести час якомога радісніше. Важливо було в цей день виконати дану обіцянку - тоді в новому році обов'язково чекає успіх.
Хто відзначає день ангела 17 листопадаІменини сьогодні за церковним календарем відзначають Григорій, Геннадій, Іван, Захар, Михайло.
За старим стилем день ангела в Івана, Порфирія, Олександра, Миколи, Євгенії, Іллі, Степана.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
17-11-2024, 08:15
0
2 871