Рада національної безпеки та оборони 23 лютого ухвалила рішення запровадити надзвичайний стан на всій території України.
Яка процедура запровадження надзвичайного стану та що це означає для звичайних громадян, а також чи будуть запроваджуватися мобілізація і воєнний стан в Україні, розповіла для
видання НВ заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
Отож, після того, як Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення запровадити надзвичайний стан на всій території України, далі Указ про запровадження НС підписує президент. Після цього його має затвердити Верховна Рада протягом двох днів з моменту звернення президента України, пояснює Ганна Маляр.
В Луганській і Донецькій областях правовий режим надзвичайного стану зараз не запроваджуватиметься, оскільки там продовжується Операція об'єднаних сил, яка регулюється іншими правовими інструментами та передбачає відповідний правовий режим.
Надзвичайний стан — це інструмент, який дозволяє превентивно реагувати на певні загрози національній безпеці та нормальному суспільному життю, зазначає заступниця міністра оборони, і наголошує, що для звичайних громадян практично нічого не зміниться.
"Для них фактично зараз нічого не зміниться. Хіба що — більше перевірок на дорогах, більше контролю на вулицях та довкола державних установ, спеціальних обʼєктів держави та економіки, на інфраструктурних обʼєктах.
Правовий режим надзвичайного стану дає більше можливостей спеціальним службам, міністерству внутрішніх справ, місцевим адміністраціям.
В умовах, що склалися, сектор безпеки держави повинен мати більше засобів та можливостей, щоб бути більш ефективним", - пише Ганна Маляр.
Надзвичайний стан після схвалення Верховною Радою запроваджується на 30 днів.
Воєнний стан наразі не обговорюється, додала посадовиця. Це рішення може бути ухвалене тільки у разі значного погіршення безпекової ситуації.
Рішення про мобілізацію також зараз не обговорюється. Водночас законодавство дозволяє призвати резервістів на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації.
"Наразі оголошено призов на військову службу 36 тисяч осіб із числа резервістів в особливий період. Це люди, які вже мають бойовий досвід і можуть додати максимум до оборони вже зараз. Призову підлягатимуть резервісти від 18 до 60 років. Це будуть як офіцери так і рядовий, сержантський склад. Призов розпочнеться від сьогодні. Максимальний термін служби 1 рік", - пояснила Ганна Маляр.
Резервісти оперативного резерву проходитимуть службу у тих військових частинах і за тим фахом, в яких вони проходили службу до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві.
За призваними резервістами, відповідно до закону, зберігатиметься робоче місце та середньомісячна заробітна плата.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
23-02-2022, 17:03
0
1 128