Військовий конфлікт, що вже два місяці триває на Сході України, щоденно призводить до смертей військовослужбовців.
Сусідня Івано-Франківська область наприкінці травня втратила своїх шістьох бійців у Волновасі на Донеччині. Вони загинули на збитому терористами гелікоптері. Чоловіки несли службу в спеціальній роті міліції. Серед загиблих прикарпатців троє вихідців із обласного центру: це старший лейтенант міліції Василь Семанюк, старший прапорщик міліції Володимир Шарабуряк, прапорщик міліції Володимир Лисенчук. Старший лейтенант міліції, заступник командира взводу Петро Безпалько був із села Крихівці. Петро Остап’юк – старшина, сам із села Торговиця Коломийського району. Старший сержант Віктор Яков’як з села Голосків, також із Коломийщини. Всі вони служили в спецпідрозділі "Беркут". Загалом за час АТО на Донбасі загинуло понад 50 військових Збройних сил України, Нацгвардії та інших формувань.
Як у майбутньому українській армії уникнути таких жертв, і коли ми навчимося воювати?
Найефективніший спосіб –
гелікоптерні групи На думку військового експерта Сергія Згуреця, антитерористична операція на Сході України може тривати від трьох тижнів до двох років.
– Ставимо паркан, мінуємо територію, використовуємо патрульні групи гелікоптерів або розтягуємо військових по кордону, – каже Згурець. – Останній варіант важко реалізувати. Використання гелікоптерів пов’язано з ризиком збиття за допомогою ПЗРК. Мінування – теж небезпечний варіант. Ми бачимо, що всі варіанти важко реалізувати, тому маємо зараз таку складну ситуацію. Але все ж таки найефективніший варіант – це використання гелікоптерних груп. Це найбільш ефективний спосіб, хоча і достатньо ризикований. Якщо використовуємо весь потенціал Збройних сил і знищуємо всі групи з усіма супутніми наслідками, тоді виходимо на три тижні проведення АТО. Інша процедура – поступове витіснення збройних груп – це потягне на два роки.
Треба вчитися
у гарячих точках,
де діють миротворціДля того, щоб навчитись ефективно воювати, українська армія має постійно розвивати свої професійні навики, чому останні роки держава не сприяла, вважає військовий експерт Ігор КОЗІЙ.
– Свого часу Міністр оборони Марчук фактично спробував відправити цілу нашу бригаду до Іраку, – каже експерт. – І це було непогано з точки зору підготовки військ. Бо так хлопці отримують бойовий досвід. Ми захищаємо в Іраку свої інтереси – щоб правильно зрозуміли, нафту. Якби тоді все правильно розкласти, то Кабмін міг укласти договори щодо поставки нафти. Саме це й робиться під час таких конфліктів. Але, на жаль, чомусь ця ідея не була підтримана. Гадаю, через те, що фактично ми тоді створювали конкуренцію. Потрібна постійна робота. А для того потрібно змінювати структуру Збройних сил.
"Треба бути відповідальним, відчувати небезпеку"А ось обласний військовий комісар Віталій ЧУРАЙ вважає, що для успішних бойових дій військові повинні насамперед пам’ятати про свою відповідальність.
– Проблем є чимало, і стосуються вони всіх: і керівництва, і звичайних солдат. У багатьох, як правило, тих, хто їздив на Схід, існує думка, що це не так страшно, як воно є насправді, – каже Чурай. – Але насамперед потрібно військовим зрозуміти відповідальність, що це справді війна, і ніхто не застрахований. А найстрашніше те, що військові дії відбуваються саме на території нашої держави, і тут немає ні фронту, ні тилу, ні флангу. Ніхто не може гарантувати, що Волноваха може повторитися. Тому треба бути відповідальним, відчувати небезпеку і робити кругову оборону на блокпостах. Адже є інформація, що військові купують горілку. Бо ж не таємниця, що у Волновасі вживали. Є інформація, що і наші хлопці привозять їм чи купують. Тобто іноді виникають думки, що люди приїхали не на війну, а на пікнік. Цього взагалі не може бути. Бо небезпека може виникнути в будь-яку хвилину, а військові повинні повністю нести відповідальність.
Треба готувати більше снайперів– Гадаю, мене у цьому підтримають всі, хто був у гарячих точках Сходу: насамперед треба змінити керівників антитерористичної операції (АТО), – каже заступник командира з комплектування Нацгвардії Чернівців Олександр ВІТКОВСЬКИЙ. – У таких ситуаціях, які ми пережили в Луганську, доцільно одразу надсилати підмогу, а не розповідати, що вона їде та чекати її по шість-вісім годин. Підмоги жодної немає. Треба готувати набагато більший кількісний склад снайперів, які можуть працювати. Бо нас відправляють фактично без снайперів і без зброї.
Дуже болісно відчувати те, що нова влада в Україні мало переймається станом військ. За такої небезпечної для держави ситуації реакція владників мала би бути адекватнішою.
Микола КОБИЛЮК
8-06-2014, 11:10
0
2 132