Буковинський фермер вирощує звичайну полуницю за відомими технологіями. Та ягода не лише велика й чиста, як у Польщі, але й смачна, солодка й справжня.
Край села Перебиківці, що над Дністром, поділений на квадратики. Відтінок зеленого поля залежить від того, що тут росте: капуста, помідори, картопля. Жодного необробленого клаптика землі тут не знайти: люди задіяли під городи всю територію. Тут рай для сільського господаря – поруч вода, гріх не скористатися цим. Незважаючи на спеку, повсюди працюють люди, хтось обробляє городину, десь збирають урожай.
У родині Леоніда ЛУК’ЯНИКА також нині гаряча пора – фермер збирає полуницю. Він поки що єдиний у селі господар, який вирощує ягоду й для себе, і для продажу. Втім, помітно, що займається нею із задоволенням та гордістю, бо описує ягоду ніжно, як жінку.
– Гарна полуничка цього року: рум’яна, наливна й солодка, – чоловік показує в ящиках вже зібрану ягоду розміром, як добрий горіх, а то й два вкупі. – Сезон полуниці в розпалі. Це перша ягода, далі буде більше й краще.
Техніка замість 15 працівниківЧимало покупців переконані, що сільськогосподарська продукція має бути трохи вимащена, дещо пошкоджена й не дуже гарна. Саме така вона може бути справжня, натуральна. Про це й запитуємо в господаря: чому його полуниця така чиста й велика. Напевне вона нашпигована чимсь хімічним?
– Великою та чистою, але разом із тим і натуральною допомагають виростити полуницю сучасні технології, – посміхається пан Леонід. Йдемо рядками. Тут трохи більше 80 соток засаджено лише полуниці. Нагорнуті рядки акуратно вистелені чорною плівкою. Крізь невеличкі дірки височіють зелені кущики. Чимало є ще цвіту, багато зеленої ягоди, а яскраво червона безпорадно лежить на плівці – вона така важка, що стебло не може її втримати. На чорному фоні дозріла товстенька полуниця особливо красива.
Між рядками густо встелена солома. Грунту не видно. Стає зрозумілим, чому полуниця росте чистою: у землі лише коріння, а листя та плоди відгороджені від неї.
– Я придбав спеціальну машину, яка одночасно нагортає землю, стелить зверху плівку й відразу робить дірки для кущика полунички. Така техніка замінює роботу 15 працівників, – пояснює фермер. – Власне, нічого нового я не вигадав, ця технологія відома в Європі, її застосовують у багатьох фермерських господарствах.
Незважаючи на те, що техніка польська й у цю країну їздять збирати полуницю наші заробітчани, Леонід переконаний, що його технологія перевершила наших європейських сусідів.
– Перш ніж зайнятися полуницею, вивчав літературу, читав, що пишуть про це в Інтернеті. Їздив у Херсон, там запозичили технології з Іспанії. Тому використав усі знання й впевнений, що в нас краща полуниця, ніж у Польщі. Там така технологія лише починає розвиватися, – каже господарник. – Там все ще зберігається більше ручної роботи, на два тижні пізніше сходить урожай і за обсяг менший. А під плівкою підживлена земля краще прогрівається, узимку не перемерзає, добре зберігається й працює коренева система, раніше дає врожай. Крім того, ми застосовуємо й крапельне зрошування. Бо під плівкою як належить рослину не поллєш. Тому до кожного рядка, до кожного кущика йде трубочка з водою.
В ємностях, які знаходяться за 200 метрів від нас, із Дністра електричними насосами накачується вода. Далі стоять фільтри. Добавляють до води мінеральні водорозчинні добрива, спеціально для крапельного зрошування й шлангом живлення подається до рядка, а від нього й до кожного кущика. Поливають залежно від потреби, іноді через день – або з добривом або без, іноді раз на три дні. Улітку подають раз на тиждень, щоб підтримати. Але в сезон, коли плодоносить, потрібно більше води, щоб плоди були гарні.
– Жодної хімії чи біодобавок для прискореного росту полуниці не даємо, – запевнив пан Леонід. – Щоб полуниця добре росла, потрібно полікувати землю, щоб ягоду нічого не гризло – дротяники, довгоносики, щоб вона не хворіла й, звісно ж, її треба годувати.
Шкодять і мороз, і птахиНа початку весни ділянку з полуницею встеляють агроволокном. Ягоді тепліше, вона швидше проростає. Крім того, це може врятувати й від весняних морозів. Але частина врожаю все-таки загинула – три тижні тому полуницю побив мороз.
– У мене морозостійка полуниця – рослина витримує й 30 градусів морозу. Побив мороз ту ділянку, де третій рік ягода росте. Її агроволокном не накрив. Там поле трохи нижче, і саме в цій ямці було найхолодніше. Суцвіття виживе й до 2 градусів морозу, а тієї ночі на грунті в деяких місцях було до 4 градусів морозу. Там полуниця майже вся загинула.
Йдучи вздовж червоно-зеленого поля, фермер розповів, що частину врожаю таки врятували. Приморозок розпочався о першій ночі. Усю ніч люди палили тюки із соломою. Куди рухалося повітря, там на 20-30 метрів встелився густий дим – він вкрив полуницю. Трактором поливали тюки, щоб більше диміло, а не горіло. Уздовж дороги й тепер видно чорні плями попелу.
Шкодять і граки – виїдають багато ягоди. Є такі гармати, які кожні 15 хвилин вистрілюють і розлякують птахів, але така техніка дуже дорого коштує.
Чому перша ягода не така солодка, як очікують люди, господар пояснив, що врожай ранньої полуниці менший, тому вона більше набирає розмірів і вологи. А остання партія сезону концентрує в собі справжній смак полунички. Остання ягода – найсмачніша. Саме така дістається односельчанам Леоніда Лук’яника – наприкінці сезону люди визбирують полуницю, що залишилася на полі. Хоч ягода здебільшого дрібна, але дуже солодка.
Ліна НАГІРНЯК
Порада господаря
Рослину треба скошуватиПісля завершення сезону, коли полуниця вже не плодоносить, ягоду потрібно скосити. Залишити хіба що п’ять сантиметрів. Разом із рослиною зрізаєте й хвороби, які назбиралися за сезон – кліщі, шкідники.
За ділянкою доглядати легко: головне – щоб бур’яни не росли. Тим часом рослина буде рости, регенеруватися, закладати бруньки, й на наступний рік вона знову дасть гарний врожай.
Так полуниця може рости три роки. Потім потрібно змінювати місце для ягоди. Бо є такі хвороби, які важко вивести, і через певний час врожаю просто не буде, бо рослина нагромаджує шкідники та хвороби. На іншу культуру, хвороби полуниці не поширюються. Земля ніби самоочищується. Якщо полуниця росте постійно на одному місці – вона вироджується. Важливо також, яку рослину саджаєте за рік до полуниці. Найкраще сіяти пшеницю. Але якщо немає можливості,тоді годиться будь-яка рослина, крім помідорів.
30-05-2014, 16:51
0
5 607