Десятки загиблих, сотні покалічених, спалений Будинок профспілок та БТР, який спалили після тарану барикад – це результат "антитерористичної" операції проти протестувальників на Майдані.
Щоправда, Майдан вистояв, а режим після цього впав. Але плани злочинців при владі вражають розмахом: планувалося навіть після зачистки Майдану знищити лідерів опозиції.
Залучити мали
22 тисячі силовиків Зачистка Євромайдану силовиками в Києві мала відбуватися як проведення двох операцій МВС та СБУ – операції "Хвиля" та "Бумеранг" відповідно. Згідно з документами, які оприлюднив народний депутат від "Батьківщини" і голова тимчасової слідчої комісії щодо розслідування дій силовиків Геннадій Москаль, ці дії кваліфікували як нейтралізацію екстремістської діяльності учасників протестних акцій.
Згідно з розписом завдань у отриманих депутатом документах, в акції задіювалося 22 тисячі силовиків. 10 тисяч бійців внутрішніх військ та майже 12 тисяч працівників міліції. Із них дві тисячі – "Беркут".
У рамках "Хвилі" силовики мали відтіснити протестувальників у різні боки. Рушивши від стели, вони мали відтіснити людей по різні боки, "розрізавши" натовп. Тих, кого відтіснили, мали виловлювати "фільтраційні" кордони з боку Бесарабської та Європейської площ. Після розчищення території довкола Будинку профспілок три бойові підрозділи, що складалися з 224-х бійців, мали знизу та з даху проникнути до приміщення Будинку профспілок, звідки почати зачистку приміщення. Групи 1 та 2 мали зачищати приміщення знизу вгору, а група 3, що проникла всередину через вхід на даху, мала зачищати приміщення їм назустріч.
Безперешкодний підхід до будівлі їм мала надати група прикриття та вогневої підтримки. Також вони мали "нейтралізувати озброєних злочинців, які здійснять спробу втечі".
Була й група снайперів, до обов’язків якої входило "надати підтримку вогнем основним групам захоплення".
Доки штурмовики "зачищали" приміщення, міліція мала би розбирати барикади за допомогою спецтехніки.
На час проведення операції передбачалося вимкнення електро- та водопостачання в центрі міста, блокування мобільного зв’язку. За день до того й на час проведення операції мали би припинити роботу кілька телеканалів, що постійно вели трансляції з Майдану.
У лікарнях зобов’язали передбачити додаткові місця та запаси крові різних груп, а в слідчих ізоляторах та спортзалах при управлінні МВС – додаткові місця для утримання затриманих.
Назвали імена та посади керівників розгонуЗа словами нардепа, ввести операцію в дію могли тільки в. о. міністра Віталій Захарченко та заступник голови СБУ Володимир Тоцький.
За словами Москаля, метою операцій МВС та СБУ була "повна зачистка Майдану, Українського дому, Будинку профспілок та Жовтневого палацу".
– Першу операцію під назвою "Хвиля", згідно з нормативно-правовими актами, може ввести в дію тільки в. о. міністра МВС Віталій Захарченко", – заявив народний депутат Геннадій МОСКАЛЬ. – Готували та керували "Хвилею" заступник глави МВС Віктор Ратушняк, начальник департаменту громадської безпеки Олександр Крикун, в. о. начальника ГУМВС у Києві Валерій Мазан та командувач внутрішніх військ Станіслав Шуляк.
Друга операція мала виконуватися силами Антитерористичного центру СБУ. Розробляли й мали керувати операцією перший заступник голови СБУ Володимир Тоцький, начальник управління департаменту "Т" СБУ Сергій Потієвський, начальник УСБУ Києва та Київської області Олександр Щоголєв. У цій операції мали бути задіяні керівник антитерористичного центру М. та керівник центру спеціальних операцій "Альфа" П. (згідно із законодавством, прізвища засекречені).
Москаль зазначає, що від застосування таких операцій керівників силових відомств застерігали навіть російські спеціалісти, запрошені для консультацій.
"На одну з нарад в Адміністрації Президента було запрошено відомого фахівця з антитерористичних операцій із Росії. Він різко розкритикував запропоновані МВС та СБУ спецоперації, назвав їхніх авторів професійно непридатними".
За словами Геннадія Москаля, головним застереженням проти застосування таких операцій було те, що вони призведуть до великої кількості жертв.
"Крім того, я готовий передати Генпрокуратурі матеріали, які вказують, що при силовому розгоні акцій протесту МВС та СБУ діяли як організоване злочинне угруповання", – зазначив Москаль.
Михайло Салітра
28-02-2014, 13:22
0
2 458