Чернівці C
Молодий буковинець » Публікації » Крадуть гравій – природа мстить

Крадуть гравій – природа мстить

Публікації
3 602
0
Крадуть гравій – природа мстить

На річках після зими з’явилися чоловіки з лопатами та екскаватори. Знову крадуть гравій. Через його вибирання обсипаються береги та тріскаються будинки. Так стверджують люди із прибережних сіл та науковці. Чиновники ж не бачать зв’язку між зсувами та вибиранням гравію.

За три останні роки на Буковині впіймали майже дві тисячі крадіїв гравію. Їх оштрафували на загальну суму 200 тисяч гривень. Усі разом із буковинських річок вони "накопали" майже 15 тисяч кубічних метрів гравію.

Доки не почали копати,
зсувів не було


Легальне вивезення гравію значно масштабніше – гравійно-піщану суміш вивозять під час руслорегулювальних робіт. Для видобутку гравію задіюють потужні екскаватори, вантажівки та отримують дозволи на здійснення руслорегулювальних робіт із міністерських кабінетів.
2010 року в селі Цурень на Герцаївщині виник скандал через руслорегулювальні роботи. За кілька років Прут забрав у села шість гектарів землі. До 2010 року річка потроху підмивала береги. Але "з’їдати" їх вона почала від 2010 року. За словами селян, особливо швидко людські городи пішли за водою після того, як на протилежному березі з’явилися екскаватори та вантажівки, які регулювали русло. У Цурені та Радгоспівці через зсуви почали тріскатися стіни будинків. Висновкам експертних комісій, які не пов’язують руслорегулювальні роботи та зсуви, не вірять. Кажуть, що доки не почали копати, зсувів не було.

– Я, як і інші жителі села, переконаний, що зсуви почалися через вибір гравію, – каже житель Цурені Ігор ТАНАСОЙ. – Це сталося після того, як вони там почали розрівнювати й заглиблювати русло. Як мінімум, є десять будинків, де тріщини з’явилися після того. Я звертався до прокуратури та інших інстанцій. Із Києва мені надсилали листи з відповідями. Там йшлося про те, що всі роботи здійснюють законно й без порушень. Вказали, що зсувні процеси ніяк не пов’язані з вибором гравію з річки. Але ж почалося це відтоді, відколи в Пруті почали копати...
Мешканець Цурені Флоря ГЕМБЛЮК на місці городу тепер може рибалити. Все, що залишилося від 25 соток соток землі, – акт на неї. В іншому місці землю не дають, бо в сільської ради її немає.

– Повернути людям втрачену землю не маємо можливості, – розповідає сільський голова Цурені Лідія ЯСТРЕМСЬКА. – У сільради просто немає земель запасу. На місцях зсувів та підмивань працювали різні комісії... Не можу стверджувати, що причиною вимивання берегу був вибір гравію, однак люди в селі вважають, що саме це стало причиною. Кажуть: "Чому раніше цього не було, а зараз почалося?" На вулиці Прутській у Цурені власники будинків скаржилися на зсувні процеси. Багато хто звертався до генпрокуратури.

Береги почнуть сунутися, а в криницях зникне вода

У державній екологічній інспекції претензій до здійснення руслорегулювальних робіт не мають. Хоча після їхнього проведення під цуренський берег тече вода та багнюка, а до протилежного берега з боку Боян пристає гравій.

– Під час руслорегулювальних робіт відхилень від проектної документації зафіксовано не було, – каже начальник Державної екологічної інспекції в області Василь ДУТЧАК. – Не знаю, що за техніка там стоїть нині, але мені відомо, що дозвіл на здійснення руслорегулювальних робіт 2013 року нікому не давали. Можливо, це та техніка, яка залишилася в прибережній смузі ще з минулого року. Ті, хто здійснює руслорегулювальні роботи, складає угоду з державними структурами, сплачує гроші за кожний куб. Відповідно якусь частину гравію вони реалізують для власних потреб, мається на увазі, на паливно-мастильні матеріали, сплати податків. А люди, які заїжджають, щоб набрати машину гравію на продаж, цього не роблять. До того ж роблять це хаотично, чим завдають шкоду. Щодо Цурені зараз не було звернень. Хоча загалом уже є поодинокі випадки втручання в прибережні зони та заплави річок. Зокрема в Неполоківцях, Бурдеї та Стрілецькому Куті. Із Герцаївського району зверталися раз чи двічі.

Найчастіше гравійно-піщану суміш на Пруті нелегально вибирають біля Стрілецького Кута, Мамаївців та Неполоківців на Кіцманщині, біля Цурені та Горбови на Герцаївщині. Із Сірету незаконно вибирають гравій біля Черепківки та Кам’янки на Глибоччині, а також біля Панки, Верхніх Петрівців та Буденця Сторожинецького району.

Науковці ж б’ють на сполох: вибирати гравій із річок на Буковині не можна. Навіть легально. Стверджують, що русла річок уже так заглибили, що з їхнього дна вже можна діставати рештки мамонтів. Береги почнуть сунутися, а в криницях може зникнути вода.

Щоб порівняти, скільки гравію на Буковині крадуть, а скільки вибирають легально, ми скерували два запити до екоінспекції в області. Про те, скільки гравію вкрали за останні три роки, скількох людей і на яку суму оштрафували, відповідь надали одразу. За три останні роки на Буковині впіймали майже дві тисячі крадіїв гравію. Їх оштрафували на 200 тисяч гривень. Разом (ті, кого затримали) вкрали майже 15 тисяч кубометрів гравію.

Щодо тих, хто вибирає гравій легально, то запит перенаправили до Державної служби геології та надр України, бо саме вона є розпорядником цієї інформації.

Ми просили надати інформацію про те, які фірми отримували ліцензію на вибір гравію з 2010 по 2013 рік, у яких обсягах кожна з фірм вибирала гравій у 2010-2013 роках та в яких місцях на території області фірми здійснюють ліцензований вибір гравію?

Та, як випливає з відповіді на запит, у Держгеонадр України свято зберігають таємницю про тих, хто користується надрами буковинських річок. Ані назв фірм, ані інформації про обсяги видобутої гравійно-піщаної суміші там не надали. Не повідо­мили навіть про місця легального видобутку гравію.

Натомість надіслали "відписку", що таку інформацію нададуть лише за рішенням суду.

Тим часом Божий суд уже карає. Щоправда, не так крадіїв гравію та "регулювальників русла", як ні в чому не винних мешканців прибережних сіл. 
Михайло САЛІТРА

Коментар науковця
Юрій ЮЩЕНКО,
професор, завідувач кафедри гідроекології, водопостачання та водовідведення ЧНУ:

– Упевнено можна констатувати, що річки "врізаються", тобто знижується їхнє дно. На багатьох ділянках дно річок дійшло до такого рівня, що знаходять рештки мамонтів. На інших ділянках уже відкрилися підстильні породи. Все це – наслідок вибирання річкового алювію (гравійно-піщана суміш, – авт.). Це впливає на береги, рівень грунтових вод у прилеглих місцевостях. Якщо річка "врізається" на два метри, відповідно в наближеній до неї місцевості в криницях знижується рівень води. Щоб річки відновилися до попереднього стану, потрібні століття. Це за умови, якщо алювій не вибиратимуть. Тоді протягом кількох століть із Карпат річки потроху поновлюватимуться. Вивозити алювій можна тільки на окремих ділянках у гірських районах і тільки після паводку. Наприклад, у Вижницькому та інших гірських районах. Там на окремих ділянках є більше наносного матеріалу. Але наголошую – тільки після великого паводку. У віддалених від гір районах уже немає що вибирати. Ще трохи алювію в низинах річок залишилося, але якщо його продовжать вибирати, то річки ще більше "врізатимуться". Це призведе до негативних наслідків із берегами, спорудами, грунтовими водами – з усім.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
Не тільки для походу в магазин: як використовувати пластикові пакети в побуті
01:30
В чому користь граната та як швидко його почистити
01:15
Стокгольмський синдром: що це та як проявляється
01:00
Як приготувати марципан вдома: простий рецепт
00:30
Килимок у ванній може призвести до проблем зі шкірою ніг
00:15
Стане як новий: простий спосіб очистити чайник
23:59
Наскільки тривале сидіння шкодить здоров'ю серця: висновок учених
23:45
Кому зі знаків зодіаку пощастить на вихідних, 23-24 листопада
23:29
Оновили графік знеструмлень на Буковині на завтра, 23 листопада: де не буде світла
23:23
Сніг, буревій, ожеледиця: погода на Буковині у суботу, 23 листопада
23:00
Які прізвища вказують на кримінальне минуле та скільки їхніх носіїв на Буковині
22:39
Чернівчан опитали, на що виділити кошти з бюджету міста у 2025 році: результати здивують
22:21
Тельцям - фінансові справи, Левам - кар'єрний успіх: гороскоп на 23 листопада для всіх знаків зодіаку
21:59
Не батюшка і матушка: як правильно звернутися українською - відповідь ПЦУ
21:41
На Буковині відбулася обласна гімназіада із дзюдо
21:20
Пісні музиканта із Чернівців увійшли до популярної відеогри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля" - відео
20:58
На Буковині громад ПЦУ досі вдвічі менше, ніж УПЦ - інфографіка
20:37
Чому треба витирати пил із кімнатних рослин: дві основні причини
20:11
На Буковині попрощаються із солдатом Юрієм Задубрівським
19:52
Рік тому потрапив у моторошну ДТП: у ЧНУ збирають кошти на реабілітацію студента
19:31
Заплатили майже 37 мільйонів гривень: інвестор з Києва скуповує приміщення у центрі Чернівців
19:09
Світло відключатимуть лише один раз: графік знеструмлень на Буковині на 23 листопада
19:00
У Чернівцях зіткнулися дві автівки: рух вулицею Хотинською ускладнений
18:40
У вихідні також будуть відключення світла, але їх кількість зменшиться
18:21
Яким буде початок зими: аномальний грудень прогнозують в Україні
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
57 503
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
49 934
Масштабна пожежа у Чернівцях: житловий будинок згорів дотла - фото
40 276
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
20 411
На Буковині вводять екстрені знеструмлення
13 313
Графік знеструмлень та запуск нового потяга "Харків-Чернівці": головні новини минулої доби
10 232
Укрзалізниця запустить новий потяг "Харків — Чернівці"
10 212
Коли сьогодні на Буковині не буде світла: оновили графік знеструмлень
9 624
Танцювали на весіллі та колядували: у Чернівцях показали етно-мюзикл про буковинські традиції
9 482
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 листопада не буде світла
8 781
Уже не заслужена: Зеленський позбавив звання співачку з Буковини
8 705
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
7 866
Сьогодні на Буковині зустрінуть траурний кортеж із захисником Ігорем Лакустою
7 089
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
6 858
Стало відомо, скільки туристів відвідало Хотинську фортецю у 2024 році
6 642
Навіки у строю: у селі на Буковині відкрили Алею Слави на честь загиблих захисників
1
Повітряна тривога в Чернівецькій області
0
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
0
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
0
Планові знеструмлення: де на Буковині 21 листопада не буде світла
0
Погода на Буковині 21 листопада
0
Усе про день 21 листопада: яке сьогодні велике церковне свято, що не можна робити
0
Герої Буковини: сьогодні попрощаються із захисником Василем Олексюком
0
На Буковині вводять екстрені знеструмлення
0
Відбій повітряної тривоги на Буковині
0
Росіяни атакували Дніпро: пошкоджене підприємство, вирують дві пожежі
0
Коли сьогодні на Буковині не буде світла: оновили графік знеструмлень
0
Сьогодні - День гідності і свободи: історія свята, привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
0
Штраф організаторам ходи УПЦ та полонені нашими бійцями росіяни: головні новини Буковини минулої доби
0
На Буковині тривога тривала понад 2 години: РФ вранці запустила ракети по Україні
0

Свіжий номер

Афіша

1 030 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.