RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Пісня «Марічка» – справжній шедевр»
У листопаді автору пісні "Марічка", мелодію якої щодня о 12.00 грає сурмач на ратуші, Михайлові Ткачу виповнилося б 80 років. П’ять років тому його не стало.

Про те, яким був поет-пісняр, народний артист України Михайло Ткач, пригадує його друг, композитор, засновник і керівник славнозвісного ансамблю "Смерічка" Левко Дутківський.

"За друзів він дуже вболівав"

– Він був набагато старший за мене, але ми з ним товаришували. Познайомився з ним 1981 року. Я тоді керував "Смерічкою". У палаці "Україна" у нас були концерти. Доти були заочно знайомі – "Смерічка" виконувала пісні на його слова.

Він жив на Хрещатику в Києві. Його дружина Люся була лікарем. Мав двох дочок Лесю і Марічку. Новий 1982 рік ми вже зустрічали у нього у Києві сім’ями. Тоді він подарував мені першу книгу, підписав її. Почали товаришувати.
Був веселою людиною, жартівник – як і всі. Принциповий. Інколи, коли приїжджав на різні художні ради, просто спалахував, коли бачив несправедливість. Навіть у присутності представників міністерства. Інтелігентно, але міг сказати нормально.
Коли приїжджав до Чернівців, завжди заходив до мене. Дуже поважав мою дружину Аллу як господиню, за її творчість. Сказав мені: "Давай ми з тобою щось напишемо". І написали пісню "Якщо любиш – кохай". Її вперше заспівав Іво Бобул, потім – Олександр Сєров... Вона стала популярною. Потім ми написали пісню "Зоряна ніч".

За друзів він дуже вболівав. Якось приїхав до мене додому, а я тоді жив на проспекті. Заледве пройшов вузеньким коридором у шубі і каже: "Що це таке? Композитор, заслужений артист – і живе у таких умовах? Піду в обком!" Пішов, десь сварився. Такий був – міг за друзів піти, добиватися. Його знали, поважали.

З піснею "Якщо любиш – кохай" стався такий випадок. У мене була вже готова мелодія. Я йому дав "рибу" пісні, тобто текстовий розмір для поета. Він приїхав до Чернівців. Зима, мороз сильний. Перевдягнувся у спортивні штани, бо у квартирі було спекотно. Він написав текст, а я кажу: "Михайле, ну що це за текст... Потрібні гарні вірші". А він був дуже запальний, одразу вдягнувся, образився і... пішов. Але забув спортивні штани перевдягти. А на вулиці – 20 градусів морозу. Повернувся. Я вже його знав: він був запальний, але дуже швидко відходив. Кілька хвилин – і він зовсім інший. Охолов і погодився зі мною. Ми випили по 50 грамів коньяку, і Михайло написав вірші до пісні "Якщо любиш – кохай". Нас критикували за неї. Бо тавтологія: "любиш" і "кохай". Я тоді сказав: "Ви знаєте, любити можна Батьківщину, маму, сестру, а кохати – жінку". І все. На все­українському фестивалі пісні її визнали шлягером ХХ століття. Звучить досі. Гарний варіант цієї пісні зробив Віктор Павлик.

За пісню "Будьмо, гей"
звинувачували
у пропаганді алкоголю


– Ми не лише писали пісні разом. І в горах разом подорожували, – продовжує Левко Дутківський. – Коли я приїжджав до Києва, він завжди мене зустрічав і своєю машиною возив по моїх справах, незважаючи на час.

Справжнім другом був. Коли я пішов зі "Смерічки", коли були сірі смуги у житті – він завжди був поряд. Дуже талановита і порядна людина.

1987 року ми написали пісню "Будьмо, гей". Її виконали на конкурсі "Пісенний вернісаж". Нас у газеті комсомольській розкритикували, що ми з Ткачем написали пісню, у якій є пропаганда алкоголю і ледь не націоналізму.

Останній концерт з ним у мене був 2004 року в Івано-Франківську. У мене померла дружина тоді… Коли представляв мене, сказав дуже теплі і щирі слова…

Потім я захворів, лікував серце і не брав участь у концертах. 2007 року я їхав за пам’ятником дружині у Житомир і почув, що Михайло помер… Я саме повертався, коли його повезли до Києва, тому я не мав можливості побувати на похороні...
Михайло до останніх років активно працював, брав участь у концертах. На жаль, здоров’я не витримало навантажень...
Деякі наші пісні були в роботі, можливо, я ще дороблю їх. Ми з ним написали усього три пісні. Нині, коли чую, що кажуть, що композитор написав 2000 пісень... А якщо їх ніхто не знає, що це за пісні? Можна сидіти і писати як ремісник. Я таких можу 10 написати за день, зробити на комп’ютері аранжування. Ні я, ні Ткач цим не займалися. Він писав не низькопробні тексти до пісень, а справжню пісенну поезію. Прикладом є його "Марічка" – оце справжній шедевр, який вже живе більше 50 років.
Коли йду площею і чую, як грає наш Василь пісню на слова Ткача "Марічка", згадую... Думаю… Мені важко про це говорити. Мені довелося ховати й Івасюка, і Яремчука, і дружину свою... І Ткача немає... Дуже боляче про це говорити... 
Юлія Боднарюк
8-11-2012, 18:18
Коментарів 0 Переглядів 12 482

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.