...Напівтемна конюшня. Тихо, тільки під ногами шелестить солома. Раптом чути голосне іржання коня. Вмикають світло, і перед очима видніється довгий коридор та більше двох десятків благородних коней, які тягнуться головами назустріч гостям. Завдяки цим коникам під наглядом тренерів покращується здоров’я хворих діток на ДЦП, долаються страхи й лікуються важкі депресії. Це називається іпотерапія – оздоровча верхова їзда. Лікують різне: і психологічні розлади, і різні хвороби хребта...
Озираюся й бачу, що кінь Кордон мило показує мені язик – дражниться. Очі – добрі та розумні. Тремтячою від страху рукою беру соломи й пригощаю коника, він їсть і потім несподівано ніжно ластиться до моєї руки. Мій сильний страх перед кіньми слабшає.
– Рік тому я зайшла на територію конюшні й... залишилася працювати в клубі, – каже менеджер із розвитку кінноспортивного клубу "Троя" Наталія ЧЕРНІВЕЦЬКА. – Коні – майже, як люди, тільки інтелект нижчий. Якщо ми любимо їх, вони люблять нас і дарують нам щастя. У нас є 24 благородних коней, зокрема десять спортивних та сім тренованих під оздоровчу верхову їзду. Так, коні дарують здоров’я й відчуття щастя.
"Від емоцій дитина забуває про біль"У конюшні з’являється маленький гарний хлопчик, хворий на ДЦП. Дитину підводять до маленького коника. Хлопчик вигукує від емоцій і обіймає коника руками, гладить його. З-під синьої спортивної шапочки видніються великі щасливі очі.
– Дитинка тягнеться, щоб погладити коника, притулитися до нього, і відбувається емоційний сплеск, такий важливий для хворих діток, – пояснює лікар кінноспортивного клубу Віталій ПОЛАТАЙЧУК.
За кілька хвилин хлопчик разом із тренером починає кататися верхи. Білу кобилу Катю веде коневід Ілля РУРАКА. Під час їзди тренер обережно розводить руки хлопчика вбік, трохи підіймає їх – виконують прості, але важливі вправи.
– Уже після десяти занять хлопчик зміг стати на обидві ніжки, а раніше ставав лише на одну, – пояснює лікар. – Під час їзди ніжки хлопчика відпочивають, але відбувається потрібне навантаження на хребет.
Відомо, що лікує більше сам кінь, методика тільки допомагає скерувати оздоровчу дію. Тіло коня передає людині до 120 рухових імпульсів за хвилину, через що працюють усі групи м’язів тіла людини. Це не можливо на жодному зі штучних тренажерів.
Час від часу чути радісні вигуки дитини, хлопчик виглядає дуже щасливий.
– Дитина катається на коні, і це не просто фізичне навантаження, а й психологічна терапія! – наголошує Віталій Полатайчук. – Дитина забуває про біль, вона відчуває щастя. Те саме відчувають і дорослі.
Після верхової їзди хлопчик разом із рідними завмирає перед цікавою картиною: кінь головою штовхає в спину Іллю Дмитровича й таким чином намагається розвернути його, щоби знайти солодке яблуко чи цукор. Яблучко дають хлопчикові, і кінь їсть із рук дитини – її радісний вигук ехом губиться в конюшні. Дитина отримує такий емоційний поштовх, якого не отримаєш у жодному лікувальному закладі. Із точки зору психології – це безцінний момент.
– Це не коні, які цілий день возять вантаж, і їх б’ють. Ми їх любимо, вони віддають нам свою любов, – розповідає власник кінного клубу Володимир ВОРОНЮК. – Наші коники – позитивні й по-справжньому лікують людей! Вони теплі, добрі й хочуть спілкуватися з гостями. Пригадую, до нас потрапила дев’ятирічна дитина з важкою формою ДЦП, хлопець був майже лежачий. За три місяці верхової їзди на коні Кордон дитина почала повзати, а через півроку – самотужки ходити! Взагалі багато залежить від віри та старань батьків, від того, наскільки вони вкладуть свої зусилля й підтримають дитину.
Поїздка без сідла запам’ятається надовго– Усе буде добре, – підбадьорює мене Наталія Чернівецька. Я готуюся покататися на коні в сідлі та без сідла. Із дитинства в мене – сильний страх перед кіньми. Також маю проблеми зі спиною. Отож на собі планую випробувати лікувальну терапію.
У манежі на мене вже чекає біла кобила Катя. Доки йду до коня, помічаю, що на піску манежу перемішалися сліди дорослих, дитячих черевиків та кінські сліди: вдень тут відбувається не одне щасливе тренування. Підходжу ближче й завмираю: біля мене стоїть висока кобила й уважно дивиться в очі. Боюся поворохнутися. Вона ж... спокійно простягає голову й ніжко кладе її мені на плече. Обома руками обіймаю голову коня.
З допомогою коневода Іллі Рурака сідаю на коня – спина стає відразу рівною.
– Не горбитися, – попереджає мене Ілля Дмитрович. – Їздити на коні й горбитися – це даремне старання!
Перші кроки коня… І я відчуваю, як рухається кожен хребець моєї спини. Піді мною йде кінь, а таке враження, що хтось масажує мою спину. Через десять хвилин їзди беру в руки вуздечки – одразу відчувається напруга в руках. Відчуваю, що працюють різні м’язи. Уже через півгодини минає біль у спині, стає легше дихати. А ще коли їдеш на високому коні й керуєш ним самотужки, є відчуття польоту...
Наступна моя поїздка – без сідла. Це не просто. За допомогою тренерів сідаю на коня й відразу відчуваю його дуже тепле тіло. Лікар пояснює, що температура тіла коня перевищує людську на 1,5-2 градуси. Тому при безпосередньому контакті з конем відбувається прогрівання м’язів та суглобів ніг і тазу. Саме тому іпотерапію рекомендують при урологічних чи гінекологічних захворюваннях. Курс і тривалість проведення іпотерапії залежить від встановленого діагнозу.
Щоб утриматися без сідла, коня потрібно міцно захопити ногами. Ось і секрет худнення жінок, які в клубі запросто скидають по 10-15 кілограмів зайвої ваги. Роблю лише одне коло в манежі й відчуваю в ногах біль та напругу. Але ця поїздка дає набагато більше енергії.
Тренер Віталій ЛУГОВИЙ пояснює: "Результат від їзди можна побачити через два-три місяці. Кінь дає спочатку раптовий результат, а потім він знижується, і потрібні час та старання людини. Особисто я катаюся вже чотири роки, у мене відмінна форма, я постійно на позитивних емоціях, маю досягнення у спортивних змаганнях. Взагалі в кінному клубі я щодня, і якщо кудись їду, то сумую за кіньми. Це як у сільському господарстві, тут вихідних немає, але в роботі відчуваєш себе щасливим".
...Поїздка завершилася, і я зістрибую з коня. Відчуваю, що моя спина сама по собі тримається рівно, легко дихати і є відчуття приємної втоми та дитячого захвату. Кобилка ластиться до мене, я притуляю свою голову до її голови. У цю хвилину – справжнє щастя...
(Автор висловлює вдячність у підготовці матеріалу Наталії Чернівецькій)
Валерія Чорней
Довідка
У кінноспортивному клубі "Троя" є 24 благородних коней.
Зокрема 10 – спортивні, 7 треновані під оздоровчу верхову їзду.
Є титуловані коні, зокрема Пішта отримувала призові місця в численних чемпіонатах. Дідусь Пішти – олімпійський чемпіон.
Верхова їзда лікує:
порушення сну;
вегето-судинну дистонію;
хвороби хребта;
захворювання суглобів;
хронічні захворювання легень;
серцево-судинні захворювання;
статеві захворювання;
захворювання нижніх кінцівок;
депресію;
надмірну вагу.
Протипоказання – гострі форми різних захворювань, які потребують стаціонарного лікування.
18-08-2012, 10:01
0
7 195