За останній спекотний тиждень на 20 відсотків зросла кількість викликів міської станції швидкої допомоги. Від високої температури чернівчанам стає погано вдома, на вулиці, у транспорті. Побільшало інсультів та інфарктів. У дітей від спеки підвищується температура. Кореспондент "МБ" разом із медиками "швидкої" їздила на виклики.
На кожну бригаду припадає понад десять викликівУ диспетчерській "швидкої" безперервно лунають телефонні дзвінки. Чергові диспетчери Наталія Воробець, Тамара Сливка і Галина Ватаманюк лише встигають приймати виклики. На столі старшого лікаря зміни Ірини Тулюлюк – гора заповнених листків із даними пацієнтів, які вона заносить у комп’ютерну систему.
"Останнього тижня у нас значно додалося роботи. Зазвичай за добу надходить у середньому 140 викликів. А минулої доби їх було 170, – каже пані Ірина, дивлячись на екран комп’ютера. – З першого на друге липня було аж 200 викликів. А сьогодні від 06.30 до 10.00 уже надійшло 25 звернень від чернівчан. Високий тиск, запаморочення, погано із серцем… Багато молодих – від 30 до 50 років. Зросла кількість викликів у громадські місця. Людям стає погано на вулиці, у тролейбусах і маршрутках. Щоправда, деякі пацієнти ще зранку були п’яні. На кожну бригаду припадає понад десять викликів. Один займає приблизно годину з дорогою".
О 10.00 на виклики виїхало п’ять бригад із 16. У кожній – лікар, фельдшер, медсестра, водій. Медики у червоній формі очікують у фойє. Тут прохолодніше, ніж на вулиці, є телевізор. З гучномовця лунає: "Восьма бригада – на виїзд!" Троє людей підводяться і швидко прямують до машини.
– Із минулого четверга, 28 червня, почала поступово зростати кількість викликів, – каже начмед станції Сергій ПАУШАК. – У п’ятницю, 29 червня, їх стало більше на десять відсотків, порівняно із середніми даними за добу. А наступного дня, 30 червня, – уже на 20 відсотків. Цей показник тримається й зараз. Пік викликів – від 16.00 до 00.00.
90 відсотків машин треба списувати– Зазвичай у літній період у нас зменшується кількість викликів. Чернівчани їдуть на відпочинок, вивозять дітей у села, роз’їжджаються студенти, – розповідає головний лікар станції швидкої медичної допомоги Любов ЧОВГАН. – Та за останні три роки, як ми помітили, значно зросла температура у липні та серпні. Спека понад 30 градусів негативно впливає на самопочуття людей. Навіть здорові відчувають дискомфорт, у них знижується працездатність. А гіпертонікам і сердечникам взагалі дуже важко пережити таку спеку. Організм працює у стресовому режимі. Побільшало випадків теплових ударів, гіпертонічних кризів, серцево-судинних захворювань.
– Нашим медикам дуже важко працювати. У старих "Газелях" та УАЗах немає кондиціонерів. Тому якщо на вулиці 30 градусів тепла, то у "швидкій" – 40 і більше. Працівники ледь не втрачають свідомість у таку спеку, – скаржиться Любов Юріївна. – Майже 90 відсотків наших машин застаріли, їх уже потрібно списувати. А ми їх "латаємо", ремонтуємо і випускаємо на лінії. Та це дедалі складніше робити. Зрештою, це безпека хворих, яких ми перевозимо. За останні п’ять років для нас не придбали жодної нової машини. Сучасна "швидка" коштує 700-800 тисяч гривень. І коли ми озвучуємо цю цифру, наші можновладці впадають у ступор. Щоправда, ми не маємо проблем із ліками та інвентарем. Крім того, отримали субвенцію з держбюджету. Отож зможемо зробити запас ліків ще й на наступний рік.
Із неврологічною бригадою №3 їдемо на виклик на проспект Незалежності, 84А. Старший лікар Тетяна Буга, яка працює на "швидкій" 13 рік, запрошує сідати до кабіни, каже, що в машині дуже спекотно – понад 40 градусів. "До хворого ми повинні доїхати за десять хвилин, незважаючи на те, де він живе. Це досить непросто, особливо в години-пік, коли на вулицях затори, – розповідає лікар. – Часто водії навіть не звертають увагу на сирену. Вчора ми везли важко хвору жінку до лікарні. А на перехресті проспекту Незалежності та вулиці Стасюка водій на крутому джипі перегородив нам дорогу. Останніми днями зросла кількість інфарктів та інсультів навіть серед молодих. Вчора ми навіть не заїжджали на станцію. Ледве встигали їздити від одного хворого до іншого".
"Дуже велика проблема із запчастинами для машин, які треба постійно ремонтувати, – приєднується до розмови водій Іван САФТЕНКУ, який 20 років працює на "швидкій". – Заїхати до деяких будинків – проблема. Нещодавно був виклик до будинку №156 на вулиці Червоноармійській. Мешканці перегородили в’їзд великими блоками. І це не поодинокий випадок. Отож хворих до машини доводиться нести на ношах".
– Часто буває, що господарі випускають на подвір’я собак, – розповідає молодша медсестра Сільва СЕМЕНЮК, у якої
35-річний стаж роботи на "швидкій". – І ми змушені бігати навколо і кликати когось, щоб нас впустили.
– Деякі чернівчани ставляться несправедливо до працівників "швидкої". Можуть облаяти, накричати, – не втримується фельдшер із 25-річним стажем Василь КУШНІР. – Інколи буває дуже образливо.
Об’їжджаємо будинок, намагаючись знайти потрібний під’їзд і квартиру. Виявляється, що це прибудова позаду, яку не видно за деревами. Підіймаємося на другий поверх. Жінка пенсійного віку скаржиться на запаморочення і нудоту. Каже, що такий стан у неї вже два дні. Медики вимірюють тиск, роблять кардіограму. Потім роблять уколи, дають краплі.
Коли повертаємося назад, назустріч "швидкій" будинковим проїздом рухається авто, яке не поступається. Іван Сафтенку дає задній хід, щоби пропустити машину. З неї висувається усміхнена молода жінка. "Бачите, не пропустила "швидку", – обурюється Тетяна Борисівна. – А якби ми поспішали до вяжко хворої людини…"
Надія БУДНА
Поради Любові Човган,
як вберегтися від спеки Не перебувати під прямими променями сонця в пікові години.
Бажано не виходити без потреби на вулицю від 11.00 до 17.00.
Пити багато звичайної води, несолодких відварів трав, зеленого чаю.
Одяг має бути світлий, із натуральних тканин.
Обов’язково прикривати на сонці голову: одягати капелюх або хустку, дітям – панамку.
Не споживати смажені, копчені страви, м’ясо.
Їсти більше овочів, фруктів, кисломолочних продуктів.
Не вживати алкогольні напої. Це може спровокувати інсульт або інфаркт.
Дітям до року взагалі не варто перебувати на сонці. Гуляти з ними можна вранці або пізно ввечері у затінку.
У квартирах слід зашторювати вікна, робити щоденне вологе прибирання.
7-07-2012, 11:43
0
2 549